Listopadový program přináší prohlídky po skvostech sakrální architektury

1. 11. 2022

Dušičkový čas je tu a my přicházíme s tipy z našeho listopadového programu, který již najdete v Kalendáři akcí. Vypravit se můžete za dalším skvostem sakrální architektury na Vinohrady, do vilové kolonie Bubeneč, na KampuNový SvětHradčany, Letnou i do dalších pražských čtvrtí a zákoutí.

Husův sbor Vinohrady

V druhém pokračování cyklu Skvosty sakrální architektury se budete moci ve středu 30. listopadu od 16.30 hodin s Markétou Čejkovou podívat do Husova sboru na Vinohradech. Multifunkční církevní stavba od proslulého architekta Pavla Janáka vás okouzlí svým nadčasovým konceptem i moderním stylem. Husův sbor se nachází nedaleko kostela Nejsvětějšího Srdce Páně, se kterým jste se měli možnost seznámit při první procházce. Pokud jste nestihli, nabízíme v pondělí 14. listopadu poslední opakování.

Husův sbor Vinohrady, foto: Tomáš Sysel
Vila Marianne Mitzi Petschkové-Gellertové, dnes Muzeum literatury, foto: Tomáš Sysel

Petschkové v Bubenči a nové sídlo Muzea literatury

Možná jste zaznamenali, že na konci října se po dlouhém období rekonstrukce otevřela jedna z reprezentativních vil rodiny Petschků v Bubenči, která dříve sloužila Čínskému velvyslanectví. Nové sídlo tu má Památník národního písemnictví, dnes Muzeum literatury a prohlédnout si můžete i jeho expozici. Chcete-li se dozvědět více o tom, jaké další vily rodina Petschků v Bubenči vlastnila, nenechte si ujít v pátek 11. listopadu od 16.00 hodin procházku s Michalem Šedivým.

Brutalismus v parčíku na Klárově

Český umělec Krištof Kintera vytvořil v parčíku na Klárově, pro Kunsthalle Praha, venkovní výstavu betonových modelů významných pražských brutalistických staveb. Najdete tu jak stávající modely, tak i stavby, které již dnes nestojí nebo vznikly jen na papíře. Návštěvu výstavy můžete spojit třeba s některou z našich procházek – Brutalistická architektura V. (hotel Pyramida), Brutalistická architektura IV. (areál FF UK) a Brutalistická architektura I. (Nusle). 

Hotel Pyramida, foto: Eva Mořická
Busta Jana Zrzavého, foto: Tomáš Sysel

Jan Zrzavý * 5. listopad 1890

Umělec Jan Zrzavý by 5. listopadu oslavil 132 od narození. Pojďte si s námi připomenout nejen jeho tvorbu, ale i místa, kde žil nebo, která ho inspirovala. Vypravíme se v neděli 6. listopadu od 14.00 hodin s průvodcem Michalem Šedivým na Hradčany i Malou Stranu. Nevyhneme se ani Novému Světu, který má v tomto období obzvlášť kouzelnou atmosféru.

Historie Letenské pláně

Listopadové události roku 1989 jsou spojeny s celou řadou pražských míst – Václavským náměstím, Albertovem, Národní třídou, ale také Letenskou plání. Právě zde se setkali demonstranti za svobodu – v sobotu 25. a v neděli 26. listopadu. Manifestací se údajně účastnilo na 800 000 lidí v prvním dni. Jaký je příběh tohoto místa, které sloužilo v historii například pro konání Zemské výstavy nebo sokolského sletu? Povíme si na procházce, která se koná v neděli 27. listopadu v 16.00 hodin.

Letenská pláň, foto: Tomáš Sysel
Šternberská zahrada, foto: Vladimír Lacena

Paláce, paláce a znovu paláce

Listopad věnujeme také palácové architektuře. V programu totiž najdete opakování procházky Paláce na Hradčanském náměstí, díky které se s námi dostanete na prohlídku do vybraných částí Šternberského, Schwarzenberského a Salmovského paláce. Jste-li fanoušky spíše moderní architektury, pak si nenechte ujít možnost nahlédnutí do útrob Veletržního paláce, sídla Národní galerie.

Procházky večerní Prahou

Se změnou času přichází i brzké stmívání a to už je období, kdy raději zůstáváme doma s knížkou a horkým čajem. Vystupte ze své komfortní zóny a vydejte se s námi na večerní výpravu po tajuplných Stínadlech, která inspirovala Jaroslava Foglara k napsání svých slavných románů. První procházka s Dagmar Winklerovou se koná ve středu 9. listopadu v 17.30 hodin a na konci listopadu najdete v programu i pokračování.

Stínadla, foto: Tomáš Sysel
Holešovice nové a krásné, foto: Monika Kubertová

A novinka na konec

Na jaře jste s námi mohli navštívit bývalou industriální čtvrť Holešovice. V programu najdete nově třetí procházku Holešovicemi, která povede do bývalých jatek a jejich okolí. Historička umění Markéta Čejková přiblíží historii, současnost i budoucnost areálu dnešní Pražské tržnice a představí kulturní instituce, které inovativně využívají upravené haly pro nové účely. A nebude chybět zajímavá kavárna na závěr. 😉

Comments are closed here.