6. ročník Open House Praha
1.–6. září 2020


Šestý ročník festivalu Open House Praha 2020 se tentokrát uskutečnil v náhradním termínu od 1. do 6. září. Festival byl zahájen sérií komorních akcí, které oživily architektonicky zajímavé prostory hudbou nebo tancem. V kubistické Kovařovicově vile, dílně na batohy Braasi Factory nebo funkcionalistickém domě Radost zahráli hudebníci z uskupení Vážný zájem klasický repertoár. Současný tanec zase vstoupil do prostor kostela Pražská křižovatka. Tematický okruh Budovy ožívající pak rozvířila debata se zástupci Kasáren Karlín, domu Radost nebo Pražské tržnice. V tržnici nabídli organizátoři festivalu v rámci doprovodného programu i speciální komentovanou prohlídku zaměřenou na historii i plány její revitalizace.

O víkendu 5. a 6. září se otevřelo 66 běžně nepřístupných objektů, od industriálních památek, po historické paláce, designové kanceláře, šetrné budovy či rezidenční bydlení.

Přihlášených bylo 73 partnerů z řad budov, ale někteří nám na poslední chvíli účast museli odříct, především z důvodů souvisejících s epidemií koronaviru. I přes zvýšená bezpečnostní opatření nás zájem veřejnosti o otevřené budovy překvapil. Vzhledem k tomu, že se festival uskutečnil v náhradním termínu a za aktuální situace, zaznamenali jsme zhruba poloviční návštěvnost oproti minulým ročníkům. To považujeme za úspěch.

Největší zájem byl o festivalové novinky jako například kubistickou Kovařovicovu vilu, sídlo Úřadu vlády ve Strakově akademii, Kongresové centrum Praha, coworkingová centra Sněmovní 7 a HubHub v paláci ARA, ale i Nuselský pivovar nebo nedávno dokončenou budovu radnice Úřadu městské části Prahy 7. Návštěvníky lákaly též netradiční prostory jako podzemní kryty, vodárenské věže, industriální a technické provozy.

Ve spolupráci s majiteli či správci budov zajišťovalo organizaci prohlídek i výklad na 300 dobrovolníků. Vyzývali návštěvníky ke vzájemné ohleduplnosti a hlídali dodržování nastavených velikostí skupin i frekvenci prohlídek. Součástí programu byly i prohlídky vedené přímo architekty některých realizací. 

Program festivalu jsme přizpůsobili stávající situaci a snažili se nabídnout prohlídky nejen budov, ale i rozsáhlejších areálů, jako například Výstaviště, Pragovka, Podkovářská, Libosad v Suchdole nebo vozovnu Orionka.

Mottem tohoto ročníku festivalu Open House Praha bylo Architektura pro všechny. Děti si mohly postavit vlastní budovu v lego dílně nebo zavítat s rodiči na speciální prohlídky s pracovními listy. Pro neslyšící návštěvníky bylo k dispozici ve třech objektech tlumočení do českého znakového jazyka, společně se simultánním přepisem. Pilotně byly letos nabízeny i prohlídky pro osoby se zrakovým postižením. Nevidomí dorazili do sedmi festivalových budov, kde si vyslechli nejen výklad, ale také si díky tzv. haptickým mapám mohli hmatem přečíst více informací o budově i jejím okolí.

Open House Praha je prvním festivalem svého druhu v Česku, který se otevřel nevidomým a slabozrakým s plným respektem k jejich potřebám a s maximálním důrazem na jejich bezpečnost, samostatnost a plnohodnotný zážitek. Přístupnost je o odhodlání nikoliv o finančně náročných řešeních či přestavbách. Andrea Šenkyříková, ředitelka festivalu, se jednoduše rozhodla, že Open House Praha bude pro všechny a jde si za svým rozhodnutím. Proto mohou lidé se sluchovým a od roku 2020 i se zrakovým postižením objevovat krásy pražské architektury. Jsem ráda, že jsme mohli být se Světluškou u toho. Gabriela Drastichová, Světluška – Nadační fond Českého rozhlasu

… Za mne nejúžasnější Open House Praha, jaký jsem kdy zažila. Mockrát Vám děkuji, jsem úplně plná dojmů. T. J., návštěvnice festivalu

… Oba dny o víkendu jsem navštívila váš festival a ráda bych vám všem poděkovala za skvělou přípravu a organizaci, umožnili jste mnoha lidem zprostředkování jedinečných zážitků. Je to skvělá akce a “klobouk dolů” všem dobrovolníkům, byli úžasní, milí, usměvaví, ochotní. Přeju mnoho úspěchů a sil při organinazi dalších ročníků. E. O., návštěvnice festivalu OHP

Přečtěte si další ohlasy na festival v závěrečné zprávě.


Otevřené budovy a prostory 6. ročníku festivalu

Foto: Dušan Vondra

Architektura pro všechny

Pilotně jsme tento rok pozvali na komentované prohlídky budov návštěvníky se zrakovým postižením. Prohlídky se uskutečnily v 7 festivalových budovách, kde si nevidomí vyslechli nejen výklad, ale také si díky haptickým mapámpůdorysu 3D modelu mohli hmatem přečíst více informací o budovách i jejich okolí. Kromě toho bylo už potřetí ve 3 objektech k dispozici tlumočení komentovaných prohlídek do českého znakového jazyka. Zajistili jsme také simultánní přepisy prohlídek do textové podoby v reálném čase pro ty, kteří neznají znakový jazyk. 

Programy pro děti

Pro malé architekty jsme vytvořili další sadu interaktivních materiálů, díky kterým mohly děti poznávat budovy zábavným způsobem. V 7 vybraných budovách se tak uskutečnilo 14 speciálních prohlídek pro děti s listy pro malé architekty. V domě Radost byla pro děti k dispozici také víkendová architektonickou lego dílna, kde děti spolu s rodiči mohly popustit uzdy fantazii a společně postavili desítky zajímavých staveb. Na nejmenší stavitele zde čekala dílnička s duplo kostkami. I někteří partneři z řad budov si přichystali zábavný program pro celou rodinu.

Tematický okruh: Budovy ožívající

Speciální tematický okruh věnoval pozornost chátrajícím a polozapomenutým budovám. Zajímaly nás jejich příběhy a také osudy lidí, kteří se snaží o jejich oživení. Někde to jsou aktivní občanské spolky, jinde jednotlivci. Propojují místní komunity a díky nápadité programové dramaturgii vdechují život nejen budovám samotným, ale i jejich okolí. K tématu byla připravena i debata.

Víkendové doprovodné programy

Pestré doprovodné programy si připravili i partneři z řad zapojených budov. Bylo možné zavítat na prohlídky s architekty realizací, prohlédnout si výstavy a prezentace související s historií i budoucností budov, zúčastnit se uměleckého bazaru, koncertů nebo performancí. Celkem se o víkendu uskutečnilo 55 akcí doprovodného programu.

foto: Václav Žižka

První společná událost sítě Open House Worldwide

Na podzim, 14. a 15. listopadu 2020, se také konal historicky první ročník festivalu Open House Worldwide. Společná událost více než 35 měst mezinárodní sítě nabídla 48hodinový online program zahrnující akce, diskuze, prohlídky a další. Festival Open House Worldwide se dotkl různých témat, od změny klimatu přes bydlení a dopravu po veřejné prostory měst. Festival zaznamenal návštěvnost přes 40 000 lidí a příspěvek z Prahy, který jsme natočili ve spolupráci s Adamem Gebrianem a Mall.tv, získal velmi pozitivní ohlasy.

Open House Praha 2020 v číslech

35 650
návštěv

66
otevřených budov

300
dobrovolníků

1 656
komentovaných prohlídek

10
zapojených
městských částí

87
akcí doprovodného
programu

Děkujeme všem partnerům za podporu!

Za finanční podpory: 
Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo vnitra ČR, Architekti Headhand, Kongresové centrum Praha, Městská část Praha 4, Městská část Praha 6, Městská část Praha 5, Městská část Praha 7, Městská část Praha 1, Městská část Praha 8, Státní fond kultury, Nadace české architektury

Partneři: 
Czech Repubrick, ekolo.cz, Mapy.cz, EMPYREUM Information Technologies, AI DESIGN, Bageterie Boulevard, Hestia – centrum pro dobrovolnictví, Radost, Pražská paroplavební společnost, Ústav jazyků a komunikace neslyšících FF UK, Transkript, Česká unie neslyšících, Nadační fond Českého rozhlasu Světluška, Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity, Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) ČR, Galerie Jaroslava Fragnera, Rekola, Česká rada pro šetrné budovy

Hlavní mediální partner:
Mall.tv

Mediální partneři: 
Český rozhlas Rádio DAB Praha, TV Architect Studio, TV Bydlení, Luxury Prague Life, ERA21, Intro, Archiweb, Estav, CZECHDESIGN, Propamátky, Prague City Tourism, HMG, UNI – kulturní magazín

Open House Praha je součástí celosvětové sítě Open House Worldwide.

Festival Open House Praha 2020 se konal pod záštitou ministra kultury Lubomíra Zaorálka; J. E. velvyslance Velké Británie Nicka Archera;primátora hl. města Prahy Zdeňka Hřiba; náměstka primátora hl. města Prahy Petra Hlaváčka; radní pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu hl. města Prahy Hany Třeštíkové; radního pro oblast správy majetku Jana Chabra; ředitele IPR Praha Ondřeje Boháče; generální ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové; starosty MČ Praha 1 Petra Hejmy; starostky MČ Praha 2 Jany Černochové; starosty MČ Praha 3 Jiřího Ptáčka; starostky MČ Praha 4 Ireny Michalcové; místostarosty MČ Praha 4 Michala Hrozy, starostky MČ Praha 5 Renáty Zajíčkové; starosty MČ Praha 6 Ondřeje Koláře; starosty MČ Praha 7 Jana Čižinského; starosta MČ Prahy 8 Ondřeje Grose; starosty MČ Praha 9 Jana Jarolíma; starostky MČ Praha 10 Renáty Chmelové a starosty MČ Praha-Ďáblice Miloše Růžičky