Program pro děti

Speciální komentované prohlídky

Do jakých budov můžete nahlédnout společně se svými dětmi? Přinášíme vám několik tipů na prohlídky, při kterých se děti nebudou nudit! Chceme být dětem průvodci*kyněmi na cestě za poznáním krás architektury a poutavých příběhů spojených s historií budov. Prohlídky s hravými Listy pro malé architekty v dětech vzbuzují tvůrčí nadšení a přibližují jim architektonické pojmy a témata zábavnou formou. Prohlídky doporučujeme dětem od 5 letnení nutné se na ně dopředu registrovat.

Prohlídky se uskuteční v těchto budovách:

Změna programu vyhrazena. Před návštěvou prohlídek doporučujeme avizované časy zkontrolovat.

Prohlídka pro děti s pracovními listy, foto: Eliška Oplištilová
Hlávkova studentská kolej, foto: Tomáš Sysel

Jednou z festivalových novinek je Hlávkova studentská kolej, která byla postavena architektem Josefem Fantou na pozemku po zrušené Svatováclavské věznici. Letos si připomínáme 70 let od úmrtí této významné postavy české architektury, mimo jiné autora hlavní budovy pražského hlavního nádraží, a také 120 let od vzniku koleje. Studenti zde měli tehdy veškeré zázemí – byla zde knihovna, jídelna, tělocvična, fotolaboratoř, ale i prádelna a sušárna. Kolej byla dokonce centrálně vytápěná, což nebylo ve své době obvyklé. V rámci prohlídky se podíváme, jak se daří koleji znovu navázat na odkaz svého zakladatele a mecenáše Josefa Hlávky. Na děti tu čeká i dětský koutek.

S dětmi se můžete vypravit také do srdce Starého Města a prozkoumat jeden z nejstarších kostelů, který se tu nachází – kostel sv. Anny. Věděli jste, že tento původně gotický kostel ze 14. století sloužil jako inspirace Jaroslavu Foglarovi v jeho tajemných románech o Stínadlech? Dnes zde funguje mezinárodní duchovní centrum, které vzniklo z podnětu Václava Havla. O rekonstrukci kostela a jediného dochovaného gotického krovu v Praze se postarala česká architektka Eva Jiřičná

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka, foto: Tomáš Sysel
Basketbalové hřiště na střeše Areálu Podkovářská, foto: Valeria Semenova

Děti mohou dále prozkoumat tiskařské stroje, grafické studio a další ateliéry v nedávno zrekonstruovaném Areálu Podkovářská ve Vysočanech, který dříve sloužil jako továrna barev. Vystoupají až na střechu budovy, kde se nachází unikátní střešní basketbalové hřiště. Po skončení prohlídky si děti v navazujícím workshopu budou moci vyrobit 3D model areálu z papíru. Festival zve děti také do vilové čtvrti Strašnice, kde stojí chaloupka, která vypadá skoro jako ta z pohádky o Jeníčkovi a Mařence. Na Trmalově vile, která trochu připomíná anglická venkovní sídla, najdou děti spoustu barevných motivů z tradiční lidové tvorby. Prohlídka je zavede do všech místností v domě, který navrhl slavný český architekt Jan Kotěra

Nádherné výhledy nabízí střecha Quadria i nedalekého paláce ARA, kde se děti podívají do designových prostor coworkingu. Zajímavostí je, že při stavbě paláce byla použita stejná technologie jako u newyorských mrakodrapů. Palác se pyšní i některými zachovanými konstrukční prvky, jako je původní ocelový nýtovaný nosník obarvený na červeno. Pokud se vaše děti nebojí výšek a mají rády dobrodružné výpravy, vydejte se společně na průzkum Velkého strahovského stadionu. Prohlídka dětem odkryje poutavý příběh vzniku stadionu, který hostil v minulosti všesokolské slety, spartakiády, koncerty či vojenské přehlídky. Děti se podívají na tribuny, do prezidentského salonku i do tzv. skleníku a zamyslí se společně s průvodcem nad tím, k čemu by se chátrající památka mohla v budoucnu využívat. 

Velký strahovský stadion – pohled z tribuny
Velký strahovský stadion, foto: Radomír Kočí
Děti staví budovy z bílých kostek lega ve festivalovém infocentru, Open House Praha 2023
Dílna s LEGO kostkami v infocentru, foto: Dušan Vondra

Další víkendové programy pro děti

I letos můžete s dětmi zavítat do otevřené dílny z LEGO® kostek a postavit si ze speciálních bílých kostek LEGO dům svých snů. Pro menší stavitele je připravena dílnička s kostkami DUPLO. Dílna s kostkami LEGO je otevřena po celý festivalový víkend od 10 do 18 hodin v prostorách Kampusu Hybernská. Vstup do dílny je zdarma. Dílna byla připravena ve spolupráci s Czech RepuBRICK.

Bývalý hotel Gráf – I. P. Pavlova 5 si na sobotu 18. května od 14.00 hodin přichystal pro rodiny s dětmi origami workshop. V neděli 19. května proběhne pod vodárenskou věží na Letné jarmark, kde se malí návštěvníci mohou těšit na loutkové divadlo, kouzelnickou show nebo zábavná hudební vystoupení. Před budovou Ministerstva dopravy ČR bude dětem k dispozici dopravní hřiště a na třebešínském velodromu si s dětmi můžete zdarma opět zapůjčit dráhová kola a helmy. Goethe-Institut zve na otevřenou hodinu Mini film klubu (pro děti od 3 do 6 let) nebo na vystoupení dětského komorního sboru. Zámek Troja na sobotu nachystal výtvarný workshop pro všechny generace s názvem Vizuální a akustické experimenty.

Velodrom na Třebešíně, foto: Jan Mízler
Studio Českého rozhlasu v Národním domě v Karlíně, foto: Radoslav Vnenčák

Které další budovy jsou vhodné pro celou rodinu?

Malí i velcí fanoušci motorismu mohou zavítat do klubového domu Autoklubu ČR, kde budou k vidění mj. dobová tematická videa či publikace. Vášniví čtenáři – zejména příznivci české literatury – mohou nahlédnout do vily Karla Čapka, kde dobře zachovalé interiéry dají pocítit atmosféru doby, kdy zde tento významný spisovatel žil a tvořil. Starší děti se zájmem o mediální tvorbu zaujme Národní dům v Karlíně, kde se podívají do zákulisí rozhlasového vysílání. Milovníky květin potěší návštěva Nové oranžerie na Pražském hradě, která se kromě různých druhů rostlin pyšní i high-tech zařízením. Rodiny (před)školáků mohou zajímat prohlídky školních budov, jako je např. Fakultní ďáblická škola, Gymnázium Jana Keplera, ZŠ a MŠ Bílá a další.

Ďáblicích doporučujeme návštěvu hvězdárny, kde si můžete vyzkoušet pohled do astronomického dalekohledu. Nebo se vypravte k řece Vltavě do loděnic v podolském přístavu – historické loděnice Českého Yacht Klubu a plovoucí loděnice TJ Tatran Praha. Děti se zájmem o techniku a fyziku zaujme Fakulta elektrotechnická ČVUTDejvicíchlaboratoří vysokého napětí, v níž se dozví například i to, jak vzniká bouřka. Pokud máte doma malého chemika, nabízí se návštěva Ústavu organické chemie a biochemie, kde se podíváme mj. do laboratoří, pracovny významného vědce Antonína Holého i podzemního krytu. Příznivci kultury mohou zavítat do několika divadel, která nechají nahlédnout do svých zákulisíNová scéna Národního divadla, Divadlo Na Zábradlí, DISK – divadelní scéna DAMUDivadlo Image v paláci Metro.

Laboratoř vysokého napětí na FEL ČVUT, foto: Matúš Gajdoš

Interaktivní hra OPEN SENSES

Celá rodina se může zapojit také do interaktivní městské hry! Vyzkoušejte si na vlastní kůži, jakým bariérám musí čelit lidé s hendikepem při pohybu ve městě. Vyluštěte tajenku a získejte za odměnu plakát s ilustrací některé z festivalových budov od Jana Šrámka. Hru pro festival Open House Praha připravili studenti Arts managementu na Fakultě podnikohospodářské VŠE v Praze.

Náš tip!

Sbírejte se svými dětmi nálepky k navštíveným festivalovým budovám do sběratelského deníku, který zakoupíte ve festivalovém infocentru spolu s dalšími upomínkovými předměty.


Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.