Praktické informace

Kdy je otevřeno?

Budovy jsou otevřeny po celý víkend 18. a 19. května 2024. Majitelé*ky budov se do festivalu zapojili dobrovolně. Většina domů je otevřena od 10 do 18 hodin a prohlídky zde probíhají průběžně po celý den, ale raději si informaci najděte u popisu jednotlivých objektů, protože existují výjimky.

Upozorňujeme, že avizovaná doba uzavření budovy znamená, že budova v tu dobu zavírá své brány. V některých objektech jsou prohlídkové okruhy delší, tedy pokud je chcete vidět, nenechávejte jejich návštěvu na poslední chvíli. Doprovodný program festivalu probíhá od pondělí 13. května po celý týden.

Je třeba se někde registrovat?

Vstup do všech budov je zdarmanení třeba se nikde předem registrovat. Některé z doprovodných akcí ve festivalovém týdnu registraci či nákup vstupenky vyžadují. Jejich kompletní seznam bude zveřejněn v květnu našich stránkách v sekci Kalendář akcí.

Jak probíhají prohlídky budov?

Část budov je zpřístupněna volně, procházet je můžete sami, svým tempem. Ve většině z nich jsou prohlídky organizovány do skupin různé velikosti, které jsou odbavovány průvodci průběžně. Velikost skupin je výsledkem dohody s majiteli*kami budov, proto prosíme, abyste toto omezení respektovali. Jen tak se nám může podařit opakovaná spolupráce s majiteli*kami budov v dalších letech.

Jelikož vstup do budov je bez předchozí registrace, nikdy dopředu nevíme, jaký bude o návštěvu konkrétních budov zájem. Naši dobrovolníci*ice v budovách se ve spolupráci s majiteli/správci snaží být co nejvíce flexibilní a mnohdy se organizace prohlídek i velikost skupin mění v průběhu celého festivalového víkendu, tak abychom byli schopni odbavit co největší množství návštěvníků*nic. U některých objektů se mohou tvořit fronty, ale naši dobrovolníci*ice by vám měli být schopni poskytnout informace o pravděpodobné délce čekání. Fronty jsou přirozenou součástí všech festivalů Open House i v zahraničí, protože o návštěvu objektů bývá velký zájem. Naším cílem je, aby město bylo otevřené pro všechny a předchozí registrace na prohlídky budov proto vnímáme jako omezující a někdy také pro určité skupiny obyvatel diskriminační.

Aktuální informace o provozu se můžete během víkendu dozvědět ve festivalové aplikaci, která je zdarma ke stažení pro systémy Android a iOS. Naši dobrovolníci*ice označení modrým tričkem se samolepkou mají jako poděkování za pomoc s organizací festivalu možnost přednostního vstupu na prohlídky budov.

Nebaví vás čekání ve frontě? Seznam otevřených budov je tak rozsáhlý, že si jistě vyberete jiný objekt, kde čekat nebudete. Možná budete sami překvapeni, kam vás vaše kroky letos dovedou. Pokud se rozhodnete vyčkat, můžete sdílet tipy a dojmy s jinými návštěvníky v chatu festivalové aplikace či na sociálních sítích. O tom totiž festival také je, abychom se všichni mohli potkat a na jeden víkend v roce si užít jedinečný svátek architektury. Některé objekty s námi pak můžete navštívit v komorním duchu v rámci našich celoročních programů procházek, klubu Milovníci architektury nebo jako náš dobrovolník*ice.

Pokud vás v objektech provázejí naši dobrovolníci*ice (a ne přímo jejich majitelé, správci či zaměstnanci), dozvíte se informace, které získali během zaškolení i vlastní přípravou. Neočekávejte však odborný architektonický výklad. Ten spíše poskytnou architekti*ky budov, které jsme požádali, aby se nezištně zapojili do festivalu a nabídli komentované prohlídky formou doprovodného programu.

Jak si mám naplánovat trasu?

Na tomto festivalu jste svými vlastními průvodci. Sami totiž víte nejlépe, jaký typ budov a prostorů vás zajímá. Na výběr jich máte 115 a jsou mezi nimi historické paláce, moderní kancelářské budovy a interiéry, včetně technických památek. V nabídce je rovněž řada budov z programu uplynulých ročníků, abyste je měli šanci navštívit, pokud jste to doposud nestihli. Kompletní seznam budov najdete na našem webu, kde si objekty můžete filtrovat podle různých kritérií. Rovněž si můžete trasu naplánovat s naší novou aplikací, která je již nyní ke stažení pro operační systémy Android i iOS. Provoz v otevřených budovách, frekvence prohlídek i velikost skupin se často během víkendu mění a díky aplikaci se dozvíte informace o aktuální situaci, a také můžete sdílet své zážitky v jejím chatu. Pro pohyb po městě využijte Mapy.cz, kde najdete již ve festivalovém týdnu pod heslem open house praha všechny festivalové objekty. Neváhejte se obracet v průběhu festivalu s dotazy na naše dobrovolníky*ice v tričkách festivalové barvy.

Kdy se otevře infocentrum?

Od pondělí 13. května nás můžete navštívit ve festivalovém infocentruKampusu Hybernská (Hybernská 998/4, Praha 1), kde budeme k dispozici ve všedních dnech od 10 do 18 hodin a o víkendu od 9 do 19 hodin. Rádi vám zodpovíme jakékoli dotazy a také si u nás můžete zakoupit náš merch a tím festival podpořit.

Bude opět k dispozici Festivalový průvodce se seznamem všech budov?

I letos jsme připravili Festivalového průvodce s přehledem všech objektů, kterého si již nyní můžete objednat v našem e-shopu – k dispozici je opět jak tištěná, tak digitální verze ve formátu pdf. K doručení můžete využít služby České pošty či Zásilkovny, nebo si průvodce můžete od 13. května vyzvednout osobně v našem infocentru. Kromě infocentra bude průvodce v prodeji i ve vybraných budovách během festivalového víkendu: Dům zemědělské osvěty, Elektrické podniky Praha – Bubenská 1, historická budova Národního archivu, hotel Gráf – I. P. Pavlova 5, Kongresové centrum Praha, Libeňský zámekQuadrio. Průvodce obsahuje kompletní informace o všech otevřených budovách, včetně map, tipů na tematické okruhyrozhovor a speciální anglickou přílohu určenou zejména cizincům žijícím v Praze. S nákupem průvodce neváhejte, tiskneme jen omezený počet kusů. Zakoupením průvodce navíc podpoříte přípravu dalšího ročníku festivalu!

Jak se mohu zapojit?

Přidejte se k dobrovolnickému týmu a otevírejte město s námi. Open House Praha je festival nejen o architektuře, ale především o lidech. Díky dobrovolníkům*icím pro vás můžeme otevírat budovy a přinášet každý rok neopakovatelné zážitky. Přihlášky do dobrovolnického klubu přijímáme po celý rok i v průběhu samotného festivalu. Pokud máte zájem o město, chcete získat nové zkušenosti, poznat nové lidi, přidejte se k nám. Dobrovolníky*ice hledáme do poslední chvíle do vypuknutí festivalu a někdy i o víkendu, kdy se může stát, že někdo onemocní apod. Více informací a registrační formulář naleznete v sekci Zapojte se. Umožněte prosím našim označeným dobrovolníkům*icím přednostní vstup na prohlídky budov.

Zapojit se můžete také do fotosoutěže Otevřená Praha nebo do výzvy Visual Stories. Sdílejte s námi vaše komentáře, fotky či videa s hashtagy #OpenHousePraha2024, #1OpenHousePraha, #10LetSNami, #ArchitekturaProVsechny, #OtevirameMesto, #OpenHouseEurope, #OpenHouseWorldwide a dobrovolnický #BaviMeTo.

Myslíte i na lidi s hendikepem?

Naším hlavním letošním tématem je přístupnost, proto nabízíme speciální prohlídky pro osoby se zdravotním postižením ve vybraných budovách. Zajištěno bude tlumočení do českého znakového jazyka, simultánní přepis, haptické plány, 3D modely a popisy tras pro nevidomé. U každé budovy najdete informaci o jejím bezbariérovém přístupu. Časy speciálních prohlídek najdete v sekci Architektura pro všechny nebo u detailu jednotlivých budov. Umožněte prosím přednostní vstup do budov těmto organizovaným skupinám návštěvníků*ic v avizovaných časech. Také si letos můžete díky interaktivní městské hře na vlastní kůži vyzkoušet, na jaké bariéry narážejí lidé s hendikepem při svém pohybu po městě.

Kam vzít děti?

I letos vás zveme na komentované prohlídky s Listy pro malé architekty ve vybraných budovách a do otevřené LEGO dílny pro malé i velké stavitele, která bude umístěna o víkendu v prostorách Kampusu Hybernská. Nezapomeňte sbírat samolepky do festivalového deníku k budovám, které společně navštívíte. Stavte se za námi v infocentru pro pexeso, tričko, pastelky, razítko a další upomínkové předměty. Zúčastnit se můžete i interaktivní městské hry. Více informací o dětských programech naleznete zde.

Kde si můžu koupit festivalový merchandise?

Všechny upomínkové předměty (trička, plakáty, samolepky, pastelky aj.) budou v prodeji ve festivalovém infocentru i v našem e‐shopu. Nákupem můžete vyjádřit, že vás festival baví a nás tahle zpětná vazba povzbuzuje do příprav dalšího ročníku festivalu.

Jsou nějaká bezpečnostní opatření?

V každé budově budete přivítáni našimi dobrovolníky*icemi a spolupracovníky*icemi, kteří vás provedou jejími vyhrazenými částmi a zodpoví vaše dotazy. Řiďte se jejich pokyny a držte se pouze ve vymezených prostorách. Prosíme, abyste se chovali jako na návštěvě, neohrožovali bezpečnost svoji ani ostatních. V opačném případě si pořadatelé vyhrazují právo vás z budovy vykázat. Upozorňujeme, že vstup na střechy budov či do jiných běžně nepřístupných prostor je na vlastní nebezpečí. Buďte také ohleduplní k lidem se sníženou pohyblivostí či hendikepem, seniorům*kám, těhotným a maminkám s kočárky a nechte je vstoupit do budovy přednostně.

Rádi bychom vás také upozornili, že u vládních či státních budov, jako jsou budovy ministerstev či letiště, je nutné počítat s bezpečnostními kontrolami. Prosíme vás tedy, abyste si s sebou na prohlídky nebrali žádné ostré či jiné nebezpečné předměty ani velká zavazadla.

Mohu vzít na prohlídku psa?

Své domácí mazlíčky do interiérů budov prosím neberte. Zákaz se nevztahuje na asistenční a vodicí psy osob se zdravotním postižením.

Jak ošetřujete ochranu osobních údajů?

Z festivalu a jeho doprovodných akcích pořizujeme fotografické a audiovizuální záznamy, které následně využíváme na webu, sociálních sítích a ve výroční zprávě Open House Praha za účelem informování o akcích, k jejich propagaci a reportování naší činnosti. Pokud s fotografováním vlastní osoby nesouhlasíte, informujte prosím našeho fotografa*ku v průběhu akce (je označen samolepkou FOTOGRAF), nebo se na nás po festivalu obraťte prostřednictvím e-mailu info@openhousepraha.cz. O tom, jakým způsobem ošetřujeme ochranu osobních údajů, si můžete přečíst zde.

Kdo je pořadatelem akce?

Festival pořádá nezisková organizace Open House Praha, z. ú., která se věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám pro veřejnost, včetně vzdělávacích programů pro děti či lidi s hendikepem. Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton. Světový festival se v Česku konal poprvé v roce 2015 a od té doby se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v Praze zaměřenou na architekturu. Open House Praha je hrdou součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide sdružující 60 měst na 6 světadílech světa.

Proč je festival pro veřejnost zdarma?

Abychom mohli pořádat festival Open House v Praze, jsme vázáni licenční smlouvou se zakladatelskou organizací mezinárodní sítě Open House Worldwide. Všechna pořadatelská města sdílejí stejné hodnoty a principy. Koncept Open House je postaven na myšlence dát všem lidem příležitost poznávat své město a posilovat vztah k jeho budovám a veřejnému prostoru. Architektura má vliv na kvalitu našeho života a Open House tím, že probouzí v lidech zájem o příběhy budov a architekturu, vybízí obyvatele měst k debatě nad tématy spojenými s jejich rozvojem. I to je jedním z důvodů, proč jsou festivaly Open House po celém světě pro veřejnost zdarma.

Jak vás mohu podpořit?

Festival pořádá nezisková organizace Open House Praha, z. ú., a za přípravami akce je velké množství celoroční práce. Pomozte nám otevírat zdarma město pro všechny! Pokud jste si festival užili, podpořte nás zasláním symbolického vstupného prostřednictvím platební brány na Darujme.cz. Vybrané prostředky použijeme na přípravu dalšího ročníku festivalu. Jako pravidelní a dlouhodobí dárci se také můžete stát členy klubu Milovníci architektury a poznávat město i v průběhu roku. Podpořit nás rovněž můžete zakoupením Festivalového průvodce a dalších suvenýrů v infocentru a našem e‐shopu nebo návštěvou některé z našich komentovaných procházek v průběhu roku.

Vaše podpora nás posiluje a nabíjí energií do dalších příprav. Pokud vás architektura baví, přihlaste se k odběru našeho newsletteru, aby vám neutekla žádná naše akce v průběhu roku.

Děkujeme a přejeme vám zážitky nabitý festivalový týden!

Uvítáme jakékoli zpětné vazby na e-mailu: info@openhousepraha.cz.


Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.