O nás

O organizaci

Neziskovou organizaci Open House Praha, z. ú., jsme založili v roce 2014, protože nás oslovila myšlenka otevírání běžně nepřístupných budov. Jsme nadšenci, kteří milují své město a chceme i v ostatních lidech vzbudit zájem o místo, kde bydlí. Myslíme si totiž, že kvalita našeho života je závislá mimo jiné i na kvalitě architektury a veřejného prostoru kolem nás. Otevíráme město všem a chceme, aby lidé jeho architekturu a veřejný prostor poznávali v širších urbanistických, historických a kulturních souvislostech. Architektura je součástí našeho každodenního života a díky Open House Praha ji můžete objevovat netradičním způsobem!

Organizační tým Open House Praha 2024, foto: Dan Babůrek

Andrea Šenkyříková
zakladatelka a kreativní ředitelka festivalu

Klára Veselá
ředitelka festivalu

Michaela Pánková
manažerka komunikace

Odborná rada

Dramaturgii festivalu a tipy na zajímavé budovy k otevření konzultujeme průběžně s odborníky v oblasti architektury a designu. Jejich poradenství funguje na dobrovolné bázi. Většina konzultací probíhá individuálně, v roce 2018 jsme nicméně uspořádali první neformální setkání, kde jsme společně sdíleli nápady k dalšímu rozvoji programu. Za spolupráci moc děkujeme!

Setkání odborníků nad dramaturgií festivalu ve Winternitzově vile
Dobrovolníci, foto: Dušan Vondra
Dětský workshop, foto: Hana Krejbichová

Co děláme?

  • Organizujeme víkendový festival s desítkami otevřených běžně nepřístupných budov a další akce pro veřejnost v průběhu roku.
  • Oživujeme a otevíráme město.
  • Zprostředkováváme široké veřejnosti přímou zkušenost s architekturou, designem a uměním a popularizujeme architekturu ve všech jejích podobách.
  • Díky zážitkům z poznání otevřených budov posilujeme vztah obyvatel k místu, kde žijí.
  • Propojujeme architekty a odborníky s širokou veřejností i dobrovolníky a také lidi z budov s místní komunitou.
  • Posilujeme vztahy lidí v rámci komunit či městských čtvrtí.
  • Podporujeme aktivní zapojení lidí ve veřejném prostoru.
  • Poskytujeme vzdělávací materiály pro děti a organizujeme pro ně prohlídky a workshopy.
  • Podílíme se na pěstování dobrovolnické kultury v rozsahu, který v českém prostředí nemá obdoby.
  • Nabízíme stovkám dobrovolníků strávit aktivně a smysluplně festivalový víkend.
  • Rozvíjíme a pečujeme o dobrovolnickou komunitu i v průběhu celého roku.
  • Propojujeme v dobrovolnickém programu průřezově lidi různých generací, vzdělání i profesí.
  • Integrujeme zdravotně znevýhodněné občany a seniory do aktivní účasti na organizaci festivalu.
  • Připravujeme speciální prohlídky pro osoby se sluchovým a zrakovým postižením.
  • Přispíváme ke změnám vzděláváním laické veřejnosti, která pak může být poučeným klientem či rovnocenným partnerem pro architekty i městské plánovače.

Když před asi třiceti lety Victoria Thornton v Londýně vymyslela Open House, myslela jsem si nejprve, že to nemá budoucnost. Nakonec jsem se ale sama zapojila a vnesla do toho trochu energie. Po těch těžkých začátcích se to opravdu podařilo a dnes je Open House v Londýně jednou z nejdůležitějších kulturních událostí. Vidím, že v kterékoliv zemi a v kterémkoliv městě je Open House přínosem. Samozřejmě ve svojí vlastní zemi ho budu podporovat s větší energií, jak kdekoliv jinde ve světě.

Eva Jiřičná
architektka českého původu žijící a pracující v Londýně,
dlouholetá členka správní rady Open City; patronka Open House Praha

… Možnost nahlédnout i za některé zavřené dveře a objevit pro sebe další část našeho města. To je vlastně na Open House Praha to nejkrásnější, že i lidé, kteří jinak Prahu znají jako své boty, nebo si to alespoň myslí, se na ni každý rok mohou podívat opět z dalšího úhlu. Rád bych tedy popřál všem pražským chodcům hezké objevování.

Zdeněk Hřib
náměstek primátora hl. m. Prahy

Open House Praha je prvním festivalem svého druhu v Česku, který se otevřel nevidomým a slabozrakým s plným respektem k jejich potřebám a s maximálním důrazem na jejich bezpečnost, samostatnost a plnohodnotný zážitek. Přístupnost je o odhodlání nikoliv o finančně náročných řešeních či přestavbách. Andrea Šenkyříková, ředitelka festivalu, se jednoduše rozhodla, že Open House Praha bude pro všechny a jde si za svým rozhodnutím. Proto mohou lidé se sluchovým a od roku 2020 i se zrakovým postižením objevovat krásy pražské architektury. Jsem ráda, že jsme mohli být se Světluškou u toho.

Gabriela Drastichová
Světluška – Nadační fond Českého rozhlasu

Prozkoumávat nové budovy vždy přináší vzrušující, ba objevitelský pocit. To ale není na festivalu Open House to nejdůležitější: poznat i z vnitřku domy, jež dosud byly jen anonymním bodem na mapě, umožňuje prohloubit svůj vztah ke městu a více srůst s místem, kde žijeme.

Petr a Magdalena Hlaváčkovi
Architekti Headhand


Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.