Slider

Open House Praha

Poznávejte s námi architekturu jinak! Festival otevřených budov je architektonickým svátkem, díky kterému můžete jednou za rok prozkoumat skryté architektonické poklady města. Jen s Open House Praha můžete nahlédnout zdarma do desítek běžně nepřístupných budov a prostorů. Open House Praha není jenom jeden víkend v roce, ale nabízí i týdenní doprovodný program sestávající z komentovaných procházek, přednášek a debat o městské architektuře. Mottem festivalu je „Architektura pro všechny“, proto v programu najdete i aktivity pro děti či osoby se zrakovým či sluchovým postižením. Sedmý ročník festivalu se uskuteční v náhradním termínu od 2. do 8. srpna 2021. Víkendu otevřených budov budou předcházet doprovodné akce v týdnu. Program odtajníme na začátku června.

foto: Kateřina Vodrážková
Slider

Open House Worldwide

Koncept festivalu Open House vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton, která za svůj počin získala Řád britského impéria. Díky svému úspěchu se festival postupně rozšířil do více než 40 měst celého světa. Původně se jednalo o komunitní projekt, který měl posílit dialog veřejnosti s architekty, městem i jeho veřejnými prostory. Open House Praha je hrdou součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide, která vznikla oficiálně v roce 2010 a spravuje ji nezisková organizace Open City, registrovaná ve Velké Británii. 

Festival otevírá oči, mysl i dveře, abychom obyvatelům města pomohli nastartovat jejich vnímání okolí, co se designu a architektury týče. Mým cílem bylo vytvořit festival, který bude pro každého a bude přístupný zdarma, protože město je přeci nás všech a my bychom se do něj měli zapojit a stát se jeho součástí. Victoria Thornton, zakladatelka Open House London a mezinárodní sítě Open House Worldwide

Architektura ji provází celý život. Narodila se totiž do rodiny architektů, sama ale vystudovala management umění. Na začátku své kariéry pracovala jako nezávislá produkční a poradkyně architektů v různých ateliérech. Neziskovou iniciativu Open House London založila v roce 1992 a inspirovala vznik mezinárodní sítě. Victoria je nositelkou Řádu britského impéria za přínos a služby v oblasti architektury a vzdělání.

foto: Tomáš Princ
Kromě festivalu připravujeme
i další aktivity.
Slider

Podpořte nás!

Festival pořádá nezisková organizace Open House Praha, z. ú., a to díky podpoře celé řady partnerů i jednotlivců. Organizace festivalu by se neobešla bez pomoci stovek dobrovolníků, kteří nám všem věnují svůj volný čas a pomáhají otevírat město. Líbí se vám, co děláme? Přidejte se k nám! Zapojit se můžete různými způsoby. Staňte se dobrovolníkem, dárcem či členem klubu Milovníci architektury. Také můžete přihlásit budovu do programu festivalu, odebírat náš newsletter či si zakoupit některé naše produkty v e-shopu. Vaše podpora je pro nás motivací a ujištěním, že naše práce má smysl. Děkujeme!

foto: Dušan Vondra


Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.