Archiv

V roce 2013 jsme objevili Open House v Londýně a začali jednat o podmínkách pro organizování festivalu v Praze. Získáním licence k používání chráněné značky jsme se zavázali k dodržování licenčních standardů a připojili se tak v roce 2014 do mezinárodní sítě Open House Worldwide. Patronát nad pražským festivalem od prvního ročníku převzala architektka českého původu Eva Jiřičná, která stála u počátků Open House v Londýně a byla jeho součástí téměř dvacet let jako členka správní rady i dobrovolnice v budovách. První ročník Open House Praha se uskutečnil v roce 2015. Tradičně nad festivalem přejímá záštitu primátor a radní hl. m. Prahy, ředitel IPR Praha, ředitelka Národního památkového ústavu, starostky a starostové městských částí, ve kterých festival probíhá. Díky úsilí malého organizačního týmu i pomoci stovek dobrovolníků se Open House Praha dnes řadí mezi významné kulturní události v Praze, kterou navštěvují nejen Pražané, ale lidé z celé ČR i ze zahraničí.


Open House Praha 2020

Šestý ročník festivalu Open House Praha 2020 se kvůli pandemii koronaviru uskutečnil v náhradním termínu od 1. do 6. září. Festival byl zahájen sérií doprovodných komorních akcí, které oživily architektonicky zajímavé prostory hudbou nebo tancem. O víkendu 5. a 6. září se otevřelo 66 běžně nepřístupných objektů (z původně avizovaných 73 budov). Festivalové infocentrum se nacházelo v domě Radost. Největší zájem byl o novinky jako například kubistickou Kovařovicovu vilu, sídlo Úřadu vlády ve Strakově akademii, Kongresové centrum Praha, coworkingová centra Sněmovní 7 a HubHub v Paláci ARA, ale i Nuselský pivovar nebo budovu radnice Úřadu městské části Prahy 7. Na akci se podílelo přes 300 dobrovolníků. Budovy zaznamenaly přes 35 tisíc návštěv. Představili jsme novou podobu webových stránek, včetně e-shopu.


Open House Praha 2019

Jubilejní 5. ročník festivalu Open House Praha se nesl v duchu oslav výročí. Tradiční víkendový svátek všech milovníků architektury přilákal 18. a 19. května do 80 otevřených budov přes 76 tisíc návštěv a zapojil 300 dobrovolníků. Z novinek byl největší zájem jak o moderní šetrné budovy Visionary v Holešovicích a Dock in Two v Libni, tak o historické paláce jako Hrzánský, Trauttmansdorffský či Lichtenštejnský. Zdaleka největší lákadlo však představovaly pro návštěvníky festivalu Velký strahovský stadion a pak také speciality jako Vodárenská věž na Letné či Krematorium Strašnice. Zaměřili jsme se také na otevírání objektů v okrajových městských částech jako třeba Ďáblice, Suchdol, Strašnice či Modřany. Festivalové infocentrum se nacházelo opět v jednom z radničních domů na Starém Městě. Pro děti byla připravena lego dílna, prohlídky, ale i zážitková hra. Zahájení festivalu se uskutečnilo v Hrzánském paláci na Malé Straně. Poprvé proběhl i doprovodný program v týdnu před festivalem v podobě komentované plavby parníkem, debaty o šetrné architektuře a prezentace o lego stavitelích. Založili jsme také členský klub Milovníci architektury


Open House Praha 2018

Čtvrtý ročník festivalu se uskutečnil 19.–20. května a tematizoval oslavy 100 let od vzniku Československa. Zahájení festivalu se uskutečnilo v hotelu International Praha v Dejvicích, který byl jednou z novinek programu. Recepce se poprvé zúčastnila naše patronka, architektka Eva Jiřičná. Grafická podoba akce, včetně loga, prošly redesignem z dílny Lukáše Franze. Hlavním vizuálním motivem se stala ilustrace Hlavního nádraží Praha od Jana Šrámka. Festivalový katalog čítal představil 65 budov. Poprvé byly zařazeny speciální prohlídky pro neslyšící, anglicky mluvící i děti. Na organizaci akce se podílelo 300 dobrovolníků a počet návštěv se vyšplhal přes 54 tisíc. Otevřeli jsme dokonce dvě festivalová infocentra, jedno v CAMPu a druhé v Pražském kulturním centru. Největší zájem měli lidé o návštěvu objektu Expo 58, budovy DRN, hotelu International Praha a historických paláců jako Schebkův, Clam-Gallasův palác, Michnův či Desfourský.


Open House Praha 2017

V důsledku transformace zapsaného ústavu Open House Praha nebylo možné připravit program s dostatečným předstihem, zpřístupnili jsme tak 43 budov a prostorů. Podařilo se zahájit celoroční dobrovolnický program. Vizuální motiv 3. ročníku festivalu Open House Praha, který se uskutečnil 13. a 14. května, byl postaven na kresbě Libeňského plynojemu. Festival získal záštitu dokonce od předsedy vlády Bohuslava Sobotky a zahájení se konalo v budově Úřadu vlády ČR, Lichtenštejnském paláci na Malé Straně. Festivalové infocentrum se nacházelo v Kampusu Hybernská. Nejnavštěvovanějšími novinkami z programu byly Dům módy, Národní dům v Karlíně, Palác Křižík II — sídlo společnosti Seznam.cz, Winternitzova vila a vila Lanna. Zařadili jsme nově i téma funerální architektury.


Open House Praha 2016

Festival Open House Praha získává poprvé záštitu primátorky hlavního města Prahy a zahájení se konalo v její Rezidenci. Druhý ročník festivalu se uskutečnil 14.–15. května a hlavním vizuálním motivem byla kresba elektrárny Štvanice od Michala Bačáka. Zahájili jsme také spolupráci s grafickým designerem Lukášem Franzem. Poprvé se otevírá infocentrum již týden před akcí (v budově MČ Praha 1) a připravují se pracovní listy pro děti. Je zpřístupněno 51 budov, z toho 24 novinek, a návštěv budov je přes 48 tisíc lidí. Na organizaci akce se podílí 160 dobrovolníků, dvakrát více než v prvním roce. Největšími lákadly z programu se staly: Chráněné zdravotnické středisko KO17 pod Thomayerovou nemocnicí, Invalidovna, Petschkův palác, Kramářova vila, Port X, dům U Kamenného zvonu nebo Pivovar Staropramen. Zahájili jsme prodej tištěného katalogu a připravili nově festivalovou mobilní aplikaci.


Open House Praha 2015

První ročník festivalu Open House Praha se uskutečnil 16.–17. května, otevřel 33 budov a přílákal přes 38 tisíc návštěv. Největší zájem projevili návštěvníci o Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR na Františku, Invalidovnu, Tančící dům, Main Point Karlín, Kramářovu vilu, Ústřední telekomunikační budovu O2 a elektrárnu Štvanice. Festivalové infocentrum se nacházelo v hotelu Fusion a slavnostní zahajovací recepce proběhla v Tančícím domě za účasti zakladatelky konceptu otevřených budov Victorie Thornton. Na akci se podílelo 80 dobrovolníků, častokrát z řad našich nejbližších přátel a členů rodiny. Návštěvníci si hned první festivalový den rozebrali skoro celý náklad 10 tisíc brožur.


Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.