Postupně odstraňujeme bariéry, které mohou bránit lidem v poznávání města a jeho architektury. Proto jsme tento rok ve spolupráci s celou řadou partnerů a nově i díky finanční podpoře projektu Open House Europe a Evropské unie mohli nabídnout program, který se věnoval tématu přístupnosti a inkluze. Připravili jsme tradičně speciální prohlídky pro návštěvníky*nice se zrakovým a sluchovým postižením, debatu o přístupnosti města, workshop věnovaný fyzické přístupnosti budov a interaktivní městskou hru Open Senses.
DEBATA
Otevřeně o Praze: Město přístupné pro všechny
čt 16. 5. 2024 v 18 hod.
SEMINÁŘ
Jeden svět: Fyzická přístupnost akce
čt 16. 5. 2024 v 9–12 hod.
HRA
Open Senses
so 18. 5. – ne 19. 5. 2024
Speciální prohlídky pro neslyšící a nevidomé
Již po sedmé mohli o víkendu navštívit vybrané budovy i lidé se sluchovým hendikepem. Ve spolupráci s Ústavem jazyků a komunikace neslyšících FF UK a Českou unií neslyšících jsme jim nabídli šest prohlídek s tlumočením do českého znakového jazyka. Zajištěn byl i simultánní přepis pro návštěvníky*nice, kteří neovládají znakový jazyk. Prohlídky se uskutečnily v Domě zemědělské osvěty, historické budově Národního archivu, budově Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Lichtenštejnském paláci, Tvůrčím domě Elišky Peškové a Vile Lanna. Celkem prohlídky navštívilo 44 registrovaných zájemců*kyň.
Tento ročník umožnil užít si festival již popáté i návštěvníkům*icím se zrakovým hendikepem. Nevidomým a slabozrakým jsme nabídli komentované prohlídky se speciálně vyškolenými dobrovolníky v šesti budovách – budově Elektrických podniků Praha – Bubenská 1, v hotelu Mama Shelter Prague, Paláci ARA, Strahovském klášteře, Vinohradské sokolovně a Zámku Troja. Prohlídek se zúčastnilo okolo 50 návštěvníků*nic se zrakovým hendikepem.
K prohlídkám byly připraveny haptické půdorysy a urbanistické mapy budov a jejich okolí, které tradičně zajišťuje Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity (Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky) a ELSA ČVUT (Středisko pro podporu studentů se specifickými potřebami) včetně potřebných odborných konzultací. Organizace SONS ČR (Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR) dodala popisy tras a způsob dopravy mezi budovami. Využili jsme také 3D modely budov, které navrhli a vytiskli v minulých letech studenti Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci a připravili jsme nový model Vinohradské sokolovny. Průvodce*kyně z řad dobrovolnictva pro tyto speciální prohlídky proškolili odborníci ze Střediska Teiresiás MU a ELSA ČVUT. Novinkou byly dvojlisty s texty ke zmíněným budovám v Braillově písmu. Za odbornou spolupráci děkujeme.
Již druhým rokem pokračujeme spolupráci s organizací Rytmus – od klienta k občanovi, z. ú., díky které se nám podařilo zařadit do dobrovolnického programu také osoby s mentálním hendikepem. S pomocí asistentů se tak mohlo deset klientů podílet na pomoci s koordinací provozu návštěvníků a vyzkoušet si tak přímou komunikaci s návštěvníky, sociální interakci a navíc zažít kouzlo komunitního sdílení zážitků. Tato spolupráce byla přínosnou zkušeností i pro členy organizačního týmu a ostatní dobrovolníky.
V rámci doprovodného programu se uskutečnila v týdnu debata Otevřeně o Praze: Město přístupné všem, ve které jsme probírali, jak může být hlavní město otevřené a přístupné pro všechny. Debata měla za cíl upozornit na různorodé bariéry v našem městě a představit návrhy řešení a příklady dobré praxe. Debata se konala v bezbariérovém sále budovy A v Kampusu Hybernská a v panelu zasedli: antropoložka Blanka Klimešová (Pěšky městem), geografka Karolína Klímová (odbor dopravy MHMP), metodička přístupnosti pro neslyšící Kateřina Pešková (Deaf Friendly), sociální geografka Michaela Pixová (katedra sociologie FSV UK) a lektor českého znakového jazyka, překladatel, tlumočník a leader komunity neslyšících Petr Vysuček (Deaf Friendly). Debatu moderoval Michal Šedivý a akce byla tlumočená do českého znakového jazyka a byl zajištěn i simultánní přepis. Mediálním partnerem debaty byl portál Estav.cz.
Registrovaní účastníci*ice se mohli zúčastnit semináře Fyzická přístupnost akce, který byl součástí cyklu Jak na přístupnou kulturu pořádaného ve spolupráci s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Seminář se konal v Tvůrčím domě Elišky Peškové (jedné z festivalových budov), kde se účastníci*nice dozvěděli od lektorky Emy Rónové, na co je potřeba myslet před akcí, jak označit a popsat prostory události a jak fungovat na místě. Cílem semináře bylo zmapovat a vyzkoušet si fyzickou přístupnost ve vybraném objektu a představit řešení, která mohou bariéry odstranit.
Jaké to je, pohybovat se po městě, když jste na vozíku nebo máte omezené zrakové schopnosti? To bylo hlavní téma interaktivní městské hry Open Senses zaměřené na téma přístupnosti města pro všechny, kterou připravili studenti*ky Katedry arts managementu VŠE jako doprovodný program festivalu. Lidé si mohli na pěti stanovištích v blízkosti otevřených budov zkusit, jakým výzvám musí denně čelit lidé s hendikepem a jaké to je vnímat prostor z jejich pohledu. Zábavné úkoly byly navrženy tak, aby hráči*ky poznali městský prostor pomocí smyslů. Za vyluštění tajenky získali účastníci*nice pak odměnu od partnerů hry. Hra měla úspěch u všech generací, zejména ji však navštívily rodiny s dětmi. Celkem bylo rozdáno 200 odměn.
V sobotu pořádalo také Centrum architektury a městského plánování (CAMP) speciální prohlídku areálu Pragerových kostek, sídla Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, tlumočenou do českého znakového jazyka a opatřenou simultánním přepisem. Odpoledne byla k dispozici koordinátorka přístupnosti, která přiblížila lidem, jaká opatření mohou kulturní instituce udělat přístupnější pro co nejvíce lidí. Pro nevidomé návštěvníky byly v CAMPu po celou neděli k dispozici haptické plány, model objektu a průvodci*kyně, kteří je seznámili s architekturou areálu i činností centra.
Otevřená výzva Vizuální příběhy
Na konci roku 2023 jsme se stali novou partnerskou organizací Open House Europe. Projekt spolufinancovaný Evropskou unií spojuje celkem 12 kulturních organizací napříč kontinentem a jeho cílem je propagace kvalitní architektury v Evropě, zapojení publika do debaty o městu a jeho stavebním rozvoji ve vztahu k udržitelnosti. Tématem roku 2024 byla přístupnost a inkluze, která se promítla do pestré nabídky doprovodných aktivit všech organizátorů. Téma přístupnosti se propsalo také do mezinárodní otevřené výzvy Vizuální příběhy 2024. Přihlášená díla měla být reflexí festivalových zážitků návštěvnictva a mohla být zpracována jakoukoli uměleckou vizuální formou – filmem, fotkou či kresbou. Do výběru se dostaly tři autorky, jejichž vizuální příběhy nás za všech přihlášených děl zaujaly nejvíce.
Přístupný program byl realizován za podpory: