Festival bez bariér

Snažíme se odstraňovat bariéry, které mohou bránit lidem v poznávání města a jeho architektury. Naším mottem je Architektura pro všechny, proto letos nabízíme ve spolupráci s celou řadou partnerů a nově i díky finanční podpoře projektu Open House Europe a Evropské unie program, který se věnuje tématu přístupnosti a inkluze.

DEBATA

Otevřeně o Praze: Město přístupné pro všechny
čt 16. 5. 2024 v 18 hod.

Město je živý a dynamický ekosystém, jehož komplexita se zvětšuje s počtem obyvatel. Růst měst ale často nezohledňuje potřeby všech obyvatel, což se nejvýrazněji projevuje při pohybu po městě, orientaci v prostoru nebo možnostech trávení volného času. Nejvíce o tom ví nevidomí, neslyšící, lidé na vozíku, rodiče s dětmi či senioři. Jak usilovat o to, aby hlavní město bylo přístupné pro všechny? Debata upozorní na různorodé bariéry ve městě a představí návrhy řešení a příklady dobré praxe. | Vstup zdarma, doporučujeme předchozí registraci na GoOut.net. Mediálním partnerem debaty je Estav.cz.

SEMINÁŘ

Žena na vozíku na projekci v kině, foto: Lukšá Bíba

Jeden svět: Fyzická přístupnost akce
čt 16. 5. 2024 v 9–12 hod.

Registrovaní účastníci*nice se mohou zúčastnit semináře, který je součástí cyklu Jak na přístupnou kulturu pořádaného ve spolupráci s festivalem Jeden svět. Jak zajistit, aby naše akce byly fyzicky přístupné pro všechny, včetně lidí s postižením? V Tvůrčím domě Elišky Peškové si projdeme, na co je potřeba myslet před akcí, jak označit a popsat prostory události a jak fungovat na místě. Poradíme, jak odstranit bariéry, aniž bychom museli investovat velké peníze. Cílem semináře je zmapovat a vyzkoušet si fyzickou přístupnost ve vybraném objektu a představit řešení, která mohou bariéry odstranit.

HRA

Open Senses

Open Senses
so 18. 5. – ne 19. 5. 2024

Jaké to je, pohybovat se po městě, když jste na vozíku nebo máte omezené zrakové schopnosti? Zúčastněte se interaktivní městské hry zaměřené na téma přístupnosti města pro všechny, kterou připravili studenti*tky Katedry arts managementu VŠE jako doprovodný program festivalu. Přijďte si k otevřeným budovám zkusit, jakým výzvám musí denně čelit lidé s hendikepem a jaké to je vnímat prostor z jejich pohledu. Pokud se vám podaří vyluštit tajenku, dostanete malou odměnu. | Více informací o průběhu hry naleznete zde. Partnerem hry je SONS.

Vizuální příběhy
Otevřená výzva Vizuální příběhy 2024
Pošlete nám zážitky z festivalu a soutěžte o účast na summitu Open House EuropeSpeciální prohlídky pro neslyšící a nevidomé

I letos jsme v rámci festivalu Open House Praha 2024 připravili speciální prohlídky budov pro návštěvníky*ice se sluchovým či zrakovým postižením. Prohlídky probíhají v konkrétních časech o víkendu 18. a 19. května 2024. Vstup na prohlídky je zdarma. Speciální prohlídky proběhnou také v Centru architektury a městského plánování (organizátorem těchto prohlídek je CAMP).

Program pro neslyšící

Ve spolupráci s Ústavem bohemistiky pro cizince a komunikace neslyšících FF UK a Českou unií neslyšících nabízíme ve vybraných budovách prohlídky s tlumočením do českého znakového jazyka a simultánním přepisem. Vstup na prohlídky je zdarma, ale je nutné se předem registrovat prostřednictvím formuláře (s výjimkou prohlídky v CAMPu).

foto: Eva Mořická

Program pro nevidomé

Prohlídky pro návštěvníky*ice se zrakovým postižením ve vybraných budovách nabízíme díky podpoře SvětluškyStřediska Teiresiás Masarykovy univerzitystřediska Elsa ČVUT a organizace SONS. K prohlídkám jsou připraveny haptické plány3D modely, listy v Braillově písmu a popisy tras. Vstup na prohlídky je zdarma bez nutnosti předchozí registrace. Vstup v doprovodu vodicích či asistenčních psů je do všech budov možný.

foto: Beáta Hanousková

Přístupný program je realizován za podpory:


Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.