Závěrečné video OHP 2023
PlayPlay
Závěrečné video OHP 2023
PlayPlay
previous arrow
next arrow9. ročník festivalu Open House Praha
Otevřené budovy | 20.–21. května 2023


Jak probíhají prohlídky a je potřeba se někde předem registrovat?
Odpovědi na všechny dotazy pro vás máme na jednom místě!

Registrace na prohlídky bývalého hotelu Intercontinental přes portál GoOut.net jsou již plně obsazené.

Festival otevřených budov Open House Praha letos proběhne v termínu od 15. do 21. května 2023. Devátý ročník svátku městské architektury o víkendu 20. a 21. května zdarma zpřístupní více než 100 budov a prostorů na celém území hlavního města. V týdnu od 15. května je připraven i bohatý doprovodný program, jehož součástí jsou speciální komentované procházky, přednášky a diskuze. Nechte se zlákat naším letošním video spotem!

Od pondělí 15. května nás můžete navštívit ve festivalovém infocentru, které se letos nachází v prostorách provozní budovy Nové scény Národního divadla (Národní 1393, Praha 1, vstup z piazzetty). Ve všední dny máme otevřeno od 10 do 18 hodin, o víkendu pak od 9 do 19 hodin. I letos nabízíme festivalového průvodce s přehledem všech objektů. K prodeji bude v infocentru a už nyní si jej můžete objednat i v e-shopu s možností poštovního doručení. K dispozici je i digitální verze.

Těšíme se na vás!

Nová scéna Národního divadla od Karla Pragera, ilustrace: Jan Šrámek
Dobrovolníci OHP 2023
Otevírejte město s námi!
Administrativní budova Teplotechny Praha od Věry Machoninové, foto: Martin Suchánek

Trio výročí: Prager – Machoninová – Barvitius

Letošní program je věnovaný připomínce narození tří významných českých architektů. Připomeneme si Karla Pragera, jednoho z nejvýznamnějších českých architektů 2. poloviny 20. století, od jehož narození letos uplyne 100 let (více o jeho životě a tvorbě zde). Nově se budete moci podívat do bývalé pobočky Komerční banky na Smíchově, Nové scény Národního divadla a do vysokoškolského areálu v Jinonicích. Zpřístupněny budou i další architektovy realizace – centrální kotelna Všeobecné fakultní nemocnice nebo areál Pragerových kostek na Emauzích. Dále se u příležitosti letošního životního jubilea architektky Věry Machoninové poprvé v rámci festivalu otevřou dvě její významné realizace – administrativní budova Teplotechny Prahaobchodní centrum DBK. Třetím architektem, jemuž je letošní program věnován, je Antonín Viktor Barvitius, který se narodil před 200 lety (více o jeho životě a tvorbě zde). Při této příležitosti bude zpřístupněna například Gröbeho vila v Havlíčkových sadech, vila Lanna nebo kostel sv. Václava na Smíchově.

Doprovodný program

U příležitosti zmíněných výročí jsme přichystali také několik akcí v rámci doprovodného programu. Za tvorbou Karla Pragera se ohlédneme na procházce s Pavlem Karousem, která se zaměří zejména na budovu bývalého Federálního shromáždění, a také na prohlídce Fakulty humanitních studií UK, která vznikla přestavbou Pragerovy menzy. Výrazným tématem letošního ročníku je s Pragerovou osobou související brutalismus, kterému se bude věnovat přednáška Marka Tichého, vedoucího architekta rekonstrukce hotelu Intercontinental, a přední historičky architektury Radomíry Sedlákové. Dále proběhne procházka za sochami brutalistických budov v parku Holubička s výkladem autora soch Krištofa Kintery. Na programu je i přednáška týkající se hřbitovních realizací Antonína Viktora Barvitia. Funerální architektuře se dále bude věnovat prezentace s Filipem Ditrichem. Doprovodný program zahrnuje i řadu dalších akcí.

Bývalý hotel Intercontinental v rekonstrukci, foto: BoysPlayNice
Program děti 2023

Festival bez bariér

Snažíme se odstraňovat bariéry, které mohou bránit lidem v poznávání města a jeho architektury. Naším mottem je Architektura pro všechny, proto i letos v rámci festivalu Open House Praha nabízíme speciální prohlídky budov pro osoby se zdravotním postižením, jako jsou neslyšícínevidomí či lidé s tělesným omezením. Prohlídky jsou plánované v konkrétních časech, proto vás prosíme, abyste těmto organizovaným skupinám návštěvníků umožnili přednostní vstup do budov. Časy prohlídek jsou uvedeny v popisu jednotlivých budov.

foto: Dušan Vondra

Náplanujte si trasu s Mapy.cz

Od pondělí 15. května si můžete náplanovat svou festivalovou trasu pomocí funkce Moje mapy, která je k dispozici na webu Mapy.cz a v příslušné mobilní aplikaci. Stačí, když do vyhledávacího pole zadáte open house praha, a zobrazí se vám všechny letošní otevřené objekty s informacemi o otevírací době a podrobnostech o dané budově.

V pátek 19. května bude na hlavní stránce našeho webu spuštěn také festivalový chat, kde můžete s ostatními návštěvníky sdílet své dojmy a praktické tipy.

Děkujeme všem partnerům festivalu!


Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.