Michaela Pánková

foto: Eva Kořínková
Zahajovací recepce 2023, foto: Eva Kořínková
foto: Eva Mořická
Na zahajovací recepci 2022 s někdejším velvyslancem Spojeného Království Nickem Archerem (vlevo), foto: Eva Kořínková

Jaká je tvá profese?

Jsem vystudovaná kulturoložka, což je obor, který bohužel dnes již v Praze na FF UK neexistuje. Tehdy se jednalo o značně progresivní přístup ke studiu člověka, spojení sociální a kulturní antropologie a dalších humanitních oborů. Kultura tu byla vnímána nejen v umělecko-estetické rovině, ale jako vše kolem nás, to, co nás odlišuje od zvířat. Ve své diplomové práci jsem se zaměřovala na vznik a vývoj konzumní společnosti. Vždycky jsem si představovala, že budu působit v kulturní sféře, jen jsem nevěděla, co budu dělat. 🙂 Nakonec jsem v rámci svého prvního profesního uplatnění zakotvila v neziskové organizaci Tanec Praha a v průběhu let vystřídala práce i pro další neziskové projekty a festivaly. Našla jsem se v oboru PR a marketing, ale pravda je, že škola mě na tuto profesi příliš nepřipravila. Na mnoho věcí jsem si musela přijít sama, stylem pokus–omyl a také díky kolegům, kteří mě do tajů PR uvedli. 🙂

Jak ses dostala k práci pro Open House Praha?

Na jaře roku 2014 jsem působila jako editorka festivalového katalogu pro Jeden svět a také doprovázela jednu z hlavních porot. V létě jsem spolupracovala na festivalu EnviroCity, který se odehrával v zahradách Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy u Emauzského kláštera. Poté jsem se rozhlížela po nové práci a přemýšlela o tom, jaká oblast by mi byla nejbližší. Je pravda, že architekturou jsem žila už od střední školy, bavilo mě poznávat zajímavé stavby, průvodcovala jsem při studiu dokonce v Müllerově vile. Na jaře roku 2015 jsem si všimla, že kolegyně Bohdana z Jednoho světa sdílela na Facebooku událost k prvnímu ročníku festivalu Open House Praha. Obratem jsem jí napsala zprávu, že nutně musím být součástí tohoto projektu a jestli bych mohla třeba pomoct s katalogem. 🙂 Moc se mi líbila myšlenka festivalu architektury pro laickou veřejnost, který ukazoval krásy pražských budov. Nakonec jsme se rychle dohodli. V roce 2015 se konal první ročník festivalu a současně vznikl i vůbec první festivalový katalog, který jsme tehdy ještě nabízeli zdarma a jehož náklad byl v sobotu kompletně rozebrán. Také jsem se zapojila dobrovolnicky jako průvodkyně v budově Florentina, což byl skvělý adrenalinový zážitek, na který dodnes ráda vzpomínám.

Jaká pražská stavba/čtvrť či architektonický styl se ti líbí?

Jsem založením minimalistka, mám ráda čisté funkcionalistické linie a krásu spočívající v jednoduchosti a účelnosti. Líbí se mi geometrická secese a všechny architektonické styly 1. poloviny 20. století. Když jsem studovala v Německu nebo v Anglii, obdivovala jsem zdejší cihlové stavby, kterých tu v Čechách zas tolik nemáme. Fascinují mě hlavně industriální objekty. S nadšením sleduji, když se opuštěným továrnám podaří najít nové využití, jako je tomu například nyní s Automatickými mlýny v Pardubicích.

Jak dlouho spolupracuješ s OHP a co tě na OHP baví?

S festivalem Open House Praha spolupracuji od prvního ročníku. Začala jsem nejprve jako editorka katalogu, později jsem převzala koordinaci všech grafických výstupů ke kampani a nakonec i celé PR a marketing. V OHP je skvělý tým kolegů, se kterými si lidsky rozumím. A také vnímám tu neuvěřitelnou energii, kterou projekt dokáže zvednout mezi lidmi. Miluju festivalovou atmosféru, nadšení návštěvníků i našich dobrovolníků, kteří za ty roky už vytvořili úžasnou komunitu. Jsem ráda součástí toho celého kolosu, kterému se podaří na jeden víkend v roce provést tisíce lidí otevřenými domy. Baví mě otevřenost akce, svoboda a možnost vymýšlet nové cesty rozvoje festivalu i naší celoroční činnosti.

Jaké jsou tvé zájmy?

Od malička jsem se věnovala nějakému druhu pohybu, ať už to byla gymnastika, akrobatika, současný tanec, nebo balet. Abych udržela tělo i mysl v chodu, potřebuju pohyb. Tomu se mi ale bohužel nyní s malými dětmi tolik nedostává. Ráda cvičím pilates, chodím na procházky, jezdím na kole, běžkách nebo bruslích. Když si chci odpočinout, dívám se na seriály, filmy a dokumenty. Dřív jsem byla vášnivá knihomolka. Teď zvládám číst už jen v létě o prázdninách nebo dovolených. Těším se, že až mi děti trochu vyrostou, začnu chodit pravidelně i na komentované procházky, které připravujeme v rámci našich celoročních akcí, a vůbec budu víc chodit ven na výstavy nebo třeba do divadla. Je úžasné, že žijeme ve městě, které nabízí tolik kulturních možností.


Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.