PROCHÁZKA S PROHLÍDKOU

Brutalistická architektura I.

ne 4. 12. 2022 v 16.30 hod.

Pojďte poznávat pražské brutalistické stavby, vznikající v 70. a 80. letech 20. století. V čem spočívají jejich technická a umělecká specifika a neobvyklá krása? Při první procházce se seznámíte s administrativními i technickými budovami v okolí Nuselského mostu

Naše trasa povede od Nuselského mostu k nenápadně nápadné stavbě Centrální kotelny od Karla Pragera, která nám otevře své útroby. Představíme i několik dalších ukázek tohoto pro někoho kontroverzního architektonického stylu, zaměříme se na krásně modrou Teplotechnu od Věry Machoninové a dojdeme až k mohutné stavbě sídla Centrálního dispečinku Dopravních podniků od manželů Růžičkových, odkud se nám naskytnou nevšední výhledy. Průvodkyně Markéta Čejková vám přiblíží pojem brutalismu v architektuře, otevře téma bourání versus památková ochrana a neopomene představit umělecká díla, která na brutalistickou architekturu navazují.

Foto: archiv OHP

Praktické informace:

  • Místo srazu je před vstupem do zahrady Policejního muzea (Ke Karlovu 1). Telefonický kontakt na dobrovolníka bude pro případ „nouze“ uveden na vstupence.
  • Předpokládaná délka procházky je cca 1,5 hodiny.
  • Lektorkou prohlídky je Markéta Čejková.
  • Kapacita je omezená, vstupenky je možné zakoupit pouze předem.
  • Na vybraných akcích pořizujeme fotografické nebo videozáznamy za účelem jejich dokumentování a propagace. Více informací zde.

Vyprodáno

Vaše průvodkyně

Markéta Čejková

Markéta vystudovala strojní fakultu ČVUT v Praze. Po patnácti letech práce auditorky nakonec propadla naplno své zálibě pro umění. Je doktorandkou oboru dějiny umění a současně pracuje jako lektorka pro různé organizace. Jako dobrovolnice a průvodkyně je s Open House Praha od roku 2019. Markéta neskrývá obdiv pro architekturu 20. století a potkat ji můžete například při procházce po Pražském hradě, hradčanských palácích, Veletržním paláci nebo brutalistické architektuře.

Více o Markétě zde.

Comments are closed here.