Praktické informace

Kdy je otevřeno?

Budovy jsou otevřeny po celý víkend. Majitelky a majitelé budov se do festivalu zapojili dobrovolně. Proto si sami rozhodují, zda svůj objekt zpřístupní na jeden, nebo dva dny. Většina domů je otevřena od 10 do 18 hodin a prohlídky zde probíhají průběžně po celý den. Ale raději si informaci najděte u popisu jednotlivých objektů, protože výjimky existují. Doprovodný program festivalu probíhá od pondělí 15. května po celý týden.

Upozorňujeme, že avizovaná doba uzavření budovy znamená, že budova v tu dobu zavírá své brány. V některých objektech jsou prohlídkové okruhy delší, tedy pokud je chcete vidět, nenechávejte jejich návštěvu na poslední chvíli. Kapacity skupin i frekvence prohlídek se mohou během dne měnit, snažíme se být flexibilní a provoz v budovách ve spolupráci s majiteli uzpůsobit vždy aktuální situaci. Proto není možné dopředu avizovat velikost skupin, ani délku prohlídkového okruhu, i když třeba předběžnou představu máme. Dobrovolníci se musí na místě také vypořádávat operativně s celou řadou změn a tomu se během dne přizpůsobovat. Děkujeme za pochopení!

Je třeba se někde registrovat?

Vstup do všech budov je zdarma a až na jednu výjimku není třeba se nikde předem registrovat. Bývalý hotel Intercontinental je stále v režimu stavby, a proto bude nutné se na prohlídku objektu předem registrovat on-line. Registrace přes portál GoOut.net jsou již plně obsazené. Některé z doprovodných akcí ve festivalovém týdnu také registraci či nákup vstupenky vyžadují. Jejich kompletní seznam najdete na našich stránkách v sekci Kalendář akcí.

Jak probíhají prohlídky budov?

Část budov je zpřístupněna volně, procházet je můžete sami, svým tempem. Ve většině z nich jsou prohlídky organizovány do skupin různé velikosti, které jsou odbavovány průvodci průběžně. Velikost skupin je výsledkem dohody s majiteli budov, proto prosíme, abyste toto omezení respektovali. Jen tak se nám může podařit opakovaná spolupráce s majiteli budov v dalších letech.

Jelikož vstup do budov je bez předchozí registrace, nikdy dopředu nevíme, jaký bude o návštěvu konkrétních budov zájem. Naši dobrovolníci v budovách se ve spolupráci s majiteli/správci snaží být co nejvíce flexibilní a mnohdy se organizace prohlídek i velikost skupin mění v průběhu celého festivalového víkendu, tak abychom byli schopni odbavit co největší množství návštěvníků. U některých objektů se mohou tvořit fronty, ale naši dobrovolníci by vám měli být schopni poskytnout informace o pravděpodobné délce čekání. Fronty jsou přirozenou součástí všech festivalů Open House i v zahraničí, protože o návštěvu objektů bývá velký zájem. Naším cílem je, aby město bylo otevřené pro všechny a předchozí registrace na prohlídky budov proto vnímáme jako omezující a někdy také pro určité skupiny obyvatel diskriminační.

Nebaví vás čekání ve frontě? Seznam otevřených budov je tak rozsáhlý, že si jistě vyberete jiný objekt, kde čekat nebudete. Možná budete sami překvapeni, kam vás vaše kroky letos dovedou. 🙂 Pokud se rozhodnete vyčkat, můžete sdílet tipy a dojmy s jinými návštěvníky. O tom totiž festival také je, abychom se všichni mohli potkat a na jeden víkend v roce si užít jedinečný svátek architektury. Některé objekty s námi pak můžete navštívit v komorním duchu v rámci našich celoročních programů procházek, klubu Milovníci architektury nebo jako náš dobrovolník.

Pokud vás v objektech provázejí naši dobrovolníci (a ne přímo jejich majitelé, správci či zaměstnanci), dozvíte se informace, které získali během zaškolení i vlastní přípravou. Neočekávejte však odborný architektonický výklad. Ten spíše poskytnou architekti budov, které jsme požádali, aby se nezištně zapojili do festivalu a nabídli komentované prohlídky formou doprovodného programu.

Jak si mám naplánovat trasu?

Na tomto festivalu jste svými vlastními průvodci. Sami totiž víte nejlépe, jaký typ budov a prostorů vás zajímá. Na výběr jich máte více než 100 a jsou mezi nimi historické paláce, moderní kancelářské budovy a interiéry, včetně technických památek. V nabídce je rovněž řada budov z programu uplynulých ročníků, abyste je měli šanci navštívit, pokud jste to doposud nestihli. Kompletní seznam budov najdete na našem webu, kde si objekty můžete filtrovat podle různých kritérií. Od pondělí 15. května si rovněž můžete trasu naplánovat využitím funkce Moje mapy, která je přístupná na Mapy.cz nebo v příslušné mobilní aplikaci. Stačí, když do vyhledávacího pole na webu Mapy.cz zadáte open house praha, a zobrazí se vám všechny letošní otevřené budovy s dalšími podrobnostmi. V pátek 19. května spustíme na naší hlavní stránce také festivalový chat, kde můžete s ostatními návštěvníky sdílet své dojmy a praktické tipy. Neváhejte se obracet v průběhu festivalu s dotazy na naše dobrovolníky v tričkách modré barvy. Rádi vám doporučí, jakou budovu v nejbližším okolí navštívit.

Kdy se otevře infocentrum?

Od pondělí 15. května nás můžete navštívit ve festivalovém infocentru v prostorách Nové scény Národního divadla (Národní 1393, Praha 1, vstup z piazzetty), kde budeme k dispozici ve všedních dnech od 10 do 18 hodin a o víkendu od 9 do 19 hodin. Rádi vám zodpovíme jakékoli dotazy a také si u nás můžete zakoupit náš merch a tím festival podpořit.

Bude opět k dispozici festivalový průvodce se seznamem všech budov?

I letos jsme připravili festivalového průvodce s přehledem všech objektů a již nyní si jej můžete objednat v našem e-shopu – k dispozici je jak tištěná, tak digitální verze ve formátu pdf. Objednávky začneme rozesílat v úterý 9. května. K doručení můžete využít služby České pošty či Zásilkovny, nebo si průvodce můžete od 15. května vyzvednout osobně v našem infocentru. Kromě infocentra bude průvodce v prodeji i ve vybraných budovách během festivalového víkendu: Branický pivovar – Dům tanečního umění, hotel Gráf – I. P. Pavlova 5, Klubový dům Autoklubu ČR, Laichterův dům, Libeňský zámek, Palác kultury – Kongresové centrum PrahaQuadrio. Průvodce obsahuje kompletní informace o všech otevřených budovách, včetně map, tipů na tematické okruhy, rozhovor a speciální anglickou přílohu určenou zejména cizincům žijícím v Praze. S nákupem průvodce neváhejte, tiskneme jen omezený počet kusů. Zakoupením průvodce navíc podpoříte přípravu dalšího ročníku festivalu!

Mohu se zapojit jako dobrovolník?

Open House Praha je festival nejen o architektuře, ale především o lidech. Díky dobrovolníkům pro vás můžeme otevírat budovy a přinášet každý rok neopakovatelné zážitky. Přihlášky do dobrovolnického klubu přijímáme po celý rok i v průběhu samotného festivalu. Pokud máte zájem o město, chcete získat nové zkušenosti, poznat nové lidi, přidejte se k nám. Dobrovolníky hledáme do poslední chvíle do vypuknutí festivalu a někdy i o víkendu, kdy se může stát, že někdo onemocní apod. Více informací a registrační formulář naleznete v sekci Zapojte se.

Myslíte i na lidi s hendikepem?

Naším mottem je „Architektura pro všechny“, proto i letos nabídneme speciální prohlídky pro osoby se zdravotním postižením ve vybraných budovách. Zajištěno bude tlumočení do českého znakového jazyka, simultánní přepis, haptické plány, 3D modely a popisy tras pro nevidomé. Také u každé budovy najdete informaci o jejím bezbariérovém přístupu. Časy speciálních prohlídek najdete v sekci Festival bez bariér nebo u detailu jednotlivých budov na webových stránkách. Umožněte prosím předem avizovaný přednostní vstup do budov těmto organizovaným skupinám návštěvníků.

Kam vzít děti?

I letos vás zveme na komentované prohlídky s Listy pro malé architekty ve vybraných budovách a do otevřené lego dílny pro malé i velké stavitele, která bude tentokrát umístěna v prostorách Nové scény Národního divadla (vstup z piazzetty). Nezapomeňte sbírat samolepky do festivalového deníku k budovám, které společně navštívíte. Stavte se za námi v infocentru pro pexeso, tričko, pastelky, razítko a další upomínkové předměty. Informace k dětskému programu najdete v sekci Program pro děti.

Kde si můžu koupit festivalový merchandise?

Všechny upomínkové předměty (trička, plakáty, samolepky, pastelky aj.) budou v prodeji ve festivalovém infocentru i v našem e‐shopu. Nákupem můžete vyjádřit, že vás festival baví a nás tahle zpětná vazba povzbuzuje do příprav dalšího ročníku festivalu.

Jsou nějaká bezpečnostní opatření?

V každé budově budete přivítáni našimi dobrovolníky a spolupracovníky, kteří vás provedou jejími vyhrazenými částmi a zodpoví vaše dotazy. Řiďte se jejich pokyny a držte se pouze ve vymezených prostorách. Prosíme, abyste se chovali jako na návštěvě, neohrožovali bezpečnost svoji ani ostatních. V opačném případě si pořadatelé vyhrazují právo vás z budovy vykázat. Upozorňujeme, že vstup na střechy budov či do jiných běžně nepřístupných prostor je na vlastní nebezpečí. Buďte také ohleduplní k lidem se sníženou pohyblivostí či hendikepem, seniorům, těhotným a maminkám s kočárky a nechte je vstoupit do budovy přednostně.

Rádi bychom vás také upozornili, že u vládních či státních budov, jako jsou budovy ministerstev či letiště, je nutné počítat s bezpečnostními kontrolami. Prosíme vás tedy, abyste si s sebou na prohlídky nebrali žádné ostré či jiné nebezpečné předměty ani velká zavazadla.

Mohu vzít na prohlídku psa?

Své domácí mazlíčky do interiérů budov prosím neberte. Zákaz se nevztahuje na asistenční a vodicí psy osob se zdravotním postižením.

Jak ošetřujete ochranu osobních údajů?

Z festivalu a jeho doprovodných akcích pořizujeme fotografické a audiovizuální záznamy, které následně využíváme na webu, sociálních sítích a ve výroční zprávě Open House Praha za účelem informování o akcích, k jejich propagaci a reportování naší činnosti. Pokud s fotografováním vlastní osoby nesouhlasíte, informujte prosím našeho fotografa v průběhu akce (je označen samolepkou FOTOGRAF), nebo se na nás po festivalu obraťte prostřednictvím emailu info@openhousepraha.cz. O tom, jakým způsobem ošetřujeme ochranu osobních údajů, si můžete přečíst ZDE.

Kdo je pořadatelem akce?

Festival pořádá nezisková organizace Open House Praha, z. ú., která se věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám pro veřejnost, včetně vzdělávacích programů pro děti či lidi s hendikepem. Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton. Světový festival se v Česku konal poprvé v roce 2015 a od té doby se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v Praze zaměřenou na architekturu. Open House Praha je hrdou součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide sdružující více než 50 měst na 6 kontinentech světa.

Proč je festival pro veřejnost zdarma?

Abychom mohli pořádat festival Open House v Praze, jsme vázáni licenční smlouvou se zakladatelskou organizací mezinárodní sítě Open House Worldwide. Všechna pořadatelská města sdílejí stejné hodnoty a principy. Koncept Open House je postaven na myšlence dát všem lidem příležitost poznávat své město a posilovat vztah k jeho budovám a veřejnému prostoru. Architektura má vliv na kvalitu našeho života a Open House tím, že probouzí v lidech zájem o příběhy budov a architekturu, vybízí obyvatele měst k debatě nad tématy spojenými s jejich rozvojem. I to je jedním z důvodů, proč jsou festivaly Open House po celém světě pro veřejnost zdarma.

Jak vás mohu podpořit?

Festival pořádá nezisková organizace Open House Praha, z. ú., díky podpoře celé řady partnerů a individuálních dárců. Za přípravami akce je velké množství celoroční práce. Pomozte nám uspořádat další ročník zasláním symbolického vstupného prostřednictvím platební brány na Darujme.cz. Jako pravidelní a dlouhodobí dárci se také můžete stát členy klubu Milovníci architektury a poznávat město i v průběhu roku. Podpořit nás rovněž můžete zakoupením festivalového průvodce a dalších suvenýrů v infocentru nebo našem e‐shopu.

Vaše podpora nás posiluje a nabíjí energií do dalších příprav. Pokud vás architektura baví, přihlaste se k odběru našeho newsletteru, aby vám neutekla žádná naše akce v průběhu roku.

Děkujeme a přejeme vám krásný otevřený víkend!

Sdílejte s námi své zážitky na sociálních sítích #openhousepraha, #openhousepraha2023, #architekturaprovsechny, #bavimeto.

Uvítáme také jakékoli zpětné vazby na e-mailu: info@openhousepraha.cz.


Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.