V lednu se vydáme za kubistickou architekturou i na Barrandov

7. 1. 2023

Vánoce jsou za námi a po silvestrovských oslavách může leckoho přepadnout novoroční splín. Zažeňte chmury a vyrazte s námi na některou z lednových komentovaných procházek! V prvním měsíci roku 2023 s námi můžete poznávat unikátní kubistické stavby, prohlédnout si vily slavných v Bubenči, vydat se ve stopách detektivního příběhu na Nové Město, navštívit moderní skvost sakrální architektury na Barrandově, obdivovat brutalistickou architekturu nebo se podívat do Holešovic, na Malou Stranu a do záhadných Stínadel.

Za kubismem do Nového Města i pod Vyšehrad

Věděli jste, že pražská kubistická architektura je naprostým světovým unikátem? V lednovém programu najdete hned dvě procházky s historičkou Markétou Čejkovou věnované právě tomuto jedinečnému stylu. Nejprve se v pondělí 9. ledna v 16.30 hodin vypravíme pod Vyšehrad za stavbami od architekta Josefa Chochola. Na druhé procházce v pondělí 30. ledna od 16.30 hodin budou naším cílem kubistické stavby v Novém Městě – zastavíme se například u ikonické lampy a vycházku završíme prohlídkou činžovního domu Diamant.

foto: Tomáš Sysel
foto: archiv OHP

Sakrální architektura na Barrandově

V novém, již čtvrtém pokračování cyklu vycházek za sakrální architekturou se vydáme až na Barrandov, kde teprve nedávno vyrostl nádherný kostel Krista Spasitele. Jak se dvojici architektů Jakubu ŽiškoviPavlu Šmelhausovi podařilo začlenit stavbu do okolní zástavby a vypořádat se s omezenou velikostí parcely? Kdo se podílel na interiérové výzdobě a jak vypadá unikátní skleněný kříž? Vše vám prozradí historička umění Markéta Čejková ve středu 11. ledna od 16.30 hodin. Nový kostel je navíc spojen s komunitním centrem a kavárnou, kde naši procházku zakončíme.

Detektivka na Novém Městě

Jednou z novinek v programu je také procházka věnovaná Sedmikostelí, tajuplnému románu s detektivní zápletkou od Miloše Urbana. S milovnicí literatury Dagmar Winklerovou se vypravíme do míst, která byla spisovateli pro toto dílo inspirací, zastavíme se u kostelů, které sehrály v románu hlavní roli, a vychutnáme si i krásný výhled na Prahu. Kde končí čistě smyšlený děj a kde naopak začíná skutečnost? O tom se společně pobavíme v sobotu 28. ledna od 10.00 hodin.

foto: Tomáš Sysel
foto: Tomáš Sysel

Vily slavných osobností v Bubenči

Přemýšlíte, co podniknout o víkendu? I v lednu jsme pro vás nasadili oblíbené procházky BubenčíMichalem Šedivým. Chcete-li začít zčerstva, dorazte po snídani tuto neděli 8. ledna v 9.30 hodin do Bubenče na procházku Vily slavných osobností v Bubenči I. Navazující procházka Vily slavných osobností v Bubenči II. se uskuteční další neděli 15. ledna ve stejný čas. Doporučujeme teplé oblečení, rukavice a kávu s sebou do termosky. Můžete využít i některou z blízkých kaváren.

Brutalistická architektura

V lednovém programu nechybí ani oblíbené procházky za brutalistickou architekturouMarkétou Čejkovou. Sedmý a zatím nejnovější díl cyklu, který proběhne ve středu 18. ledna od 16.30 hodin, vás zavede k Centru architektury a městského plánování (CAMP) od architekta Karla Pragera. Ve stejný čas se setkáme i v pondělí 23. ledna při druhém pokračování této série, kdy se vydáme k obchodnímu domu Kotva a dalším brutalistickým stavbám.

foto: Štefan Letko
foto: Tomáš Sysel

Velký strahovský stadion ze západní tribuny

Pokud sledujete celoroční akce Open House Praha, pak nejspíš víte, že v našem programu se často objevuje prohlídka Velký strahovský stadion – z tribuny na tribunu. Nově jsme do programu zařadili také speciální bezbariérovou prohlídku, která povede na západní tribunu stadionu, odkud se vám naskytne úchvatný pohled na celý strahovský kolos. Prohlídka je určena primárně pro návštěvníky s omezenou pohyblivostí, jako jsou např. senioři nebo lidé pohybující se na vozíku, a jejich doprovod. Lednový termín připadá na neděli 22. ledna od 12.00 a následně od 13.00 hodin.

Lichtenštejnové na Malé Straně

V neděli 15. ledna od 11.30 hodin si na procházce z cyklu Praha šlechtická představíme rod Lichtenštejnů, jeden z nejstarších šlechtických rodů v Evropě, a prohlédneme si krásné pražské stavby, které se s tímto rodem pojí. S Michalem Šedivým se projdeme Malou Stranou, od Tyršova domu kolem Lichtenštejnského paláce na Malostranském náměsti až k vodnímu paláci na Kampě.

foto: Tomáš Sysel
foto: Mariia Reshtovaniuk

Holešovice, Malá Strana i Stínadla

Tím však náš lednový program nekončí! Konec měsíce nabídne několik dalších akcí, během kterých s námi můžete objevovat různé oblasti Prahy. Ve středu 25. ledna v 16.30 hodin se již potřetí vydáme do Holešovic, tentokrát do bývalých jatek. V sobotu 28. ledna v 17.00 hodin povede naše cesta ztemnělými uličkami do tajuplných Stínadel a v neděli 29. ledna v 11.30 hodin se vydáme po stopách výtvarníka Jana Zrzavého na Malou Stranu. Všechny akce naleznete přehledně v našem Kalendáři akcí. Těšíme se na vás!

Comments are closed here.