Dobrovolníci v kultuře a jejich význam pro společnost tématem letošní závěrečné debaty

22. 11. 2023

U příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků pořádáme debatu, která se soustředí na roli dobrovolníků v kulturním a uměleckém prostředí. Debata s názvem Umění bez cenovky: Dobrovolníci v srdci kultury proběhne ve středu 6. 12. 2023 od 18.00 hodin v Tvůrčím domě Elišky Peškové na Smíchově a zúčastní se jí hosté z neziskového, akademického i státního sektoru. V panelu zasednou ředitelka festivalu Open House Praha Klára Veselá, ředitel festivalu Jeden svět Ondřej Kamenický, produkční festivalu Povaleč Eliška Hůlová a Nataša Diatková z Oddělení preventivních činností a dobrovolnictví na Ministerstvu vnitra ČR. Moderátorkou debaty je Lenka Svobodová. Vstupenky s garancí místa k sezení jsou k zakoupení na GoOut.net.

Co motivuje lidi k tomu, aby se stali dobrovolníky a jaké má dobrovolnictví přínosy pro jejich život? Jak se dobrovolnická práce v oblasti kultury liší od dobrovolnictví v charitativním sektoru? Jak kulturní organizace získávají dobrovolníky a udržují jejich zájem a nadšení? Lze se inspirovat různými modely a zkušenostmi ze zahraničí? To jsou jen některé z otázek, kterým se debata bude věnovat. Cílem debaty je hlouběji pochopit roli dobrovolnictví v kultuře a poukázat na význam této činnosti pro demokratickou společnost.

Festival Open House Praha oslaví v příštím roce 10 let a od té doby se nám podařilo zapojit přes 2 500 dobrovolníků do organizace festivalu. V prvním roce to nebylo snadné, protože koncept tak rozsáhlé kulturní akce, která vyžaduje práci velkého množství dobrovolníků, byl u nás v Čechách novinkou. Přesvědčit lidi, že kulturní scéna potřebuje jejich nezištnou pomoc, sdílení zážitků a aktivní zájem, je zcela rozdílnou disciplínou, než probouzet v lidech emoce spojené s konkrétní pomocí např. znevýhodněným spoluobčanům či jiným živým bytostem. Díky spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR, kterou jsme po několika letech navázali zažádáním o udělení akreditace pro práci s dobrovolníky, můžeme dnes šířit osvětu mezi lidmi, kteří mohou najít obohacení v dobrovolnické činnosti zaměřené na práci s komunitou, vzděláváním a architekturou,“ říká ředitelka festivalu a jeden z hostů debaty Klára Veselá.

Festival Open House Praha je určen pro širokou veřejnost a poslední ročník byl rekordní nejen v počtu zpřístupněných budov a návštěvnosti, ale i z pohledu zapojených dobrovolníků. Do otevírání budov se zapojilo více než 500 dobrovolnic a dobrovolníků.

Naši dobrovolníci nám pomáhají nejen se samotnou přípravou akce, ale zejména s její realizací. Provádějí a koordinují provoz v otevřených budovách, fotografují nebo podávají návštěvníkům informace. Abychom se jim za jejich nasazení odvděčili, připravujeme pro ně celoroční program prohlídek budov a procházek, díky kterému mají možnost se dozvědět více o architektonické historii Prahy,“ říká koordinátorka dobrovolníků Renáta Hajnová a dodává: „Komunita dobrovolníků, kteří se podílí na festivalu Open House Praha, je unikátní svým pestrým složením. V dobrovolnických týmech se setkávají studenti středních i vysokých škol, lidé středního věku nejrůznějších profesí, seniorky a senioři, nebo dokonce i celé rodiny. Dobrovolnická základna byla v roce 2023 tvořena zhruba z 50 % lidmi, kteří již pro organizaci Open House Praha, z. ú., dobrovolničili v minulých letech, často opakovaně. Lidé se zároveň potkávají i mimo námi organizované programy.“

Hlavními přínosy, které dobrovolníci ve zpětných vazbách sami zdůrazňují, jsou například výstup mimo svou komfortní zónu, netradiční zážitek, seberozvoj, smysluplná náplň volného času mimo online prostor, ale také nová přátelství i vztahy. Být součástí komunity je potřeba, kterou v dnešní digitalizované společnosti hledá stále více lidí. Osamělost některých skupin obyvatel, zdůrazněná v posledních letech i pandemií covid-19, podporuje nyní trend navazování nových přátelství mimo online prostor. Dobrovolnictví může být tak dobrou cestou pro ty, kteří si chtějí udržovat aktivní život v offline světě. O dobrovolnictví v ČR si můžete přečíst více informací na portále dobrovolnictvi.net.

Předpokládaná délka akce je přibližně 1,5 hodiny. Z kapacitních důvodů je ideální se na akci zaregistrovat předem, účastníkům pak budou garantována vyhrazená místa a vybrané prostředky napomohou k realizaci našich dalších aktivit. Na akci je ovšem možné dorazit i bez registrace, ale v takovém případě není možné garantovat místa k sezení.

Více informací a vstupenky naleznete zde. Těšíme se na vás!

Zapojte se do 10. ročníku festivalu Open House Praha, který se uskuteční od 13. do 19. května 2024, a buďte u toho s námi!

Comments are closed here.