V září prozkoumáme Nákladové nádraží Žižkov nebo Pražský hrad

31. 8. 2023

S blížícím se podzimem se do našich celoročních procházek vrací oblíbené výpravy do tajuplných Stínadel, novinkou v programu je pak prohlídka Nákladového nádraží Žižkov. Dále nechybí vycházky po areálu Pražského hradu, prohlídky Velkého strahovského stadionu, interaktivní workshop zaměřený na renesanci nebo secesní Karlín. Užijte si babí léto objevováním architektonických krás Prahy!

Nákladové nádraží Žižkov

Věděli jste, že Nákladové nádraží Žižkov je významnou kulturní památkou, která by se v budoucnu měla proměnit na městskou čtvrť pro až 22 tisíc obyvatel? Plány na revitalizaci byly již předmětem březnové debaty z cyklu Otevřeně o Praze, který pořádáme ve spolupráci s Krenovkou. Tentokrát se nově podíváme přímo na samotné nádraží. Lektor prohlídky Michal Šedivý vás provede vybranými prostory a představí vám historii tohoto místa, které bylo v provozu od roku 1935 až do roku 2002. Prohlídka se uskuteční v neděli 17. září, a to hned dvakrát – ve 14.30 hodin a poté v 16.15 hodin.

foto: Tomáš Sysel
foto: Tomáš Sysel

Proměny Pražského hradu

Současná podoba sídla hlavy státu je výsledkem postupné práce řady významných architektů. Jedním z nich je Jože Plečnik, kterého do služby povolal sám prezident Masaryk. Na Plečnikova díla, jako je Býčí schodiště, obelisk či zahrady, se zaměříme v pondělí 11. září od 16.30 hodin. Přesně o týden později ve stejný čas budeme pozornost věnovat realizacím architektů, kteří na Hradě působili za éry Václava Havla. Ukážeme si díla Evy Jiřičné, Bořka Šípka nebo Josefa Pleskota. Vzhledem k tomu, že hradní zahrady budou od podzimu na půl roku uzavřeny, jde letos o jedny z posledních termínů, kdy areál Pražského hradu navštívíme. Lektorkou obou vycházek bude tradičně Markéta Čejková.

Stínadla se bouří

Zkracující se dny a chladnoucí večery vybízejí také k návštěvě Stínadel, záhadné čtvrti známé z románů Jaroslava Foglara. Již v první polovině měsíce můžete absolvovat oba díly tajuplných výprav. První, vedoucí uličkami Starého Města, ve středu 6. září od 16.30 hodin. Druhá vycházka, která povede do čtvrti Na Františku, se uskuteční ve čtvrtek 14. září ve stejný čas (změna termínu z původního 13. září). Kde najdeme svatyni Uctívačů ginga? Co spojuje Karla Hynka Máchu s Vonty? A kde leží Rozdělovací třída? To a ještě více vám prozradí naše milovnice literatury Dagmar Winklerová. 😉

Stínadla, foto: Tomáš Sysel
foto: Tomáš Sysel
foto: Martin Bělohradský

Renesance interaktivně

Se začátkem září se zejména pro děti pojí opětovný nástup do školních lavic a málokým oblíbené učení. Učit se trochu budeme i s Open House Praha, ale rozhodně vás nebudeme mučit! 😉 V rámci zářijového programu opět nasazujeme první díl workshopu Architektura interaktivně, kde vás v rámci procházky po Hradčanech a Malé Straně Michal Šedivý naučí poznávat charakteristické prvky renesance. Zastavíme se u šlechtických paláců, jako je Martinický a Schwarzenberský, nebo u měšťanských domů, jako je ten U Zlaté labutě. Workshop se uskuteční v neděli 3. září od 15 hodin. Už nyní najdete v Kalendáři akcí i druhé pokračování cyklu… 😉

Secesní Karlín a Invalidovna

Ve středu 6. září od 18 hodin se uskuteční procházka Karlínem, která byla na tento termín přesunuta z 16. srpna kvůli nepříznivému počasí. Stále však zbývá několik vstupenek. 😉 Tato vycházka z karlínské série s Martinem Bělohradským povede od sídliště Invalidovna ze 60. let ke stejnojmennému baroknímu komplexu od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Projdeme si i secesní část Karlína, jejíž dominantou je škola na Lyčkově náměstí. Mimo jiné se během procházky dozvíte i to, ve které budově se konal zakládající sjezd KSČ.

foto: Martin Bělohradský
foto: Radomír Kočí

Kam dál se v září vydáme?

Součástí programu jsou i další procházky a prohlídky. V neděli 3. září v 17 hodin se s Michalem Šedivým podíváme na Malou Stranu, kde si připomene významné momenty této malebné čtvrti a ukážeme si i rodný dům spisovatele Jana Nerudy. Neopomenuli jsme ani populární prohlídky Velkého strahovského stadionu – nabídneme je v neděli 24. září nejprve ve 14 hodin a následně v 16 hodin. Původně jsme avizovali také speciální prohlídku stadionu pro děti, která měla proběhnout v úterý 12. září, ale z organizačních důvodů se tato prohlídka nekoná. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Těšíme se na vás!

Comments are closed here.