Dagmar Winklerová

foto: Tomáš Sysel
foto: Kateřina Červená

Jaká je tvá profese?

Jsem vystudovaná archeoložka, několik let jsem strávila jako knihovnice v Náprstkově muzeu a v současnosti pracuji jako kurátorka digitální knihovny.

Jak ses dostala k průvodcování?

Pracovala jsem dlouhá léta v centru a při mých každodenních procházkách jsem narážela na skupinky turistů a často mě mrzela bulvární úroveň výkladu, kterého se jim dostávalo. Připadalo mi, že si takto nikdo nemůže k Praze vytvořit uctivý a chápající vztah, jaký by si tohle město zasloužilo. To mě posléze přivedlo k myšlence zkusit nabídnout sama něco lepšího.

Jaká pražská stavba/čtvrť či architektonický styl se ti líbí?

Mám silný osobní vztah ke Starému Městu, zejména jeho Páté čtvrti a čtvrti Na Františku. Taky mě ale hodně baví objevovat bývalá vesnická jádra obcí, které Praha postupně pohltila, hledat je podle názvů a tvarů ulic v mapě a posléze nacházet jejich stopy v terénu. Co se týče stavebních slohů, fascinuje mě beuronské umění.

Jak dlouho spolupracuješ s OHP a co tě na OHP baví?

S OHP jako dobrovolnice spolupracuji od roku 2021. Velmi mě baví potkávat podobně zapálené lidi, nadšené pro město, v němž žijí. A samozřejmě mám díky tomu možnost podívat se i na místa, kam se mi zatím nepodařilo proniknout na vlastní pěst. To je nesmírně cenná výhoda pro městskou výzkumnici.

Jaké jsou tvé zájmy?

Moc ráda chodím. Venku v přírodě, ale i ve městské krajině. Žádný otevřený průchod a vnitroblok není před mou zvídavostí v bezpečí 😉. Ale ze všeho nejraději sbírám, vymýšlím a vyprávím příběhy.

Obsáhlý rozhovor s Dagmar si můžete přečíst na našem blogu zde.


Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.