Program pro děti

Speciální komentované prohlídky

V rámci festivalu Open House Praha 2023 budou o víkendu 20. a 21. května ve vybraných budovách připraveny prohlídky pro děti s pracovními listy pro malé architekty, které v dětech vzbuzují tvůrčí nadšení a přibližují jim architektonické pojmy a témata zábavnou formou. Během prohlídek děti interaktivním způsobem poznají architekturu dané budovy a dozví se více o její historii a funkci. Prohlídky doporučujeme pro děti od 5 let a není třeba se na ně předem registrovat (s výjimkou prohlídky Nové scény Národního divadla ve středu 17. května).

Prohlídky se uskuteční v těchto budovách:

Změna programu vyhrazena. Před návštěvou prohlídek doporučujeme avizované časy zkontrolovat.

foto: Mariia Reshtovaniuk
Nová scéna Národního divadla, foto: Filip Šlapal

Letošní program připomíná 100. výročí narození architekta Karla Pragera a při této příležitosti se v rámci festivalu poprvé otevře například Nová scéna Národního divadla. Unikátní brutalistická budova na první pohled zaujme charakteristickou fasádou z vyfoukaných skleněných tvarovek. Děti si budou moci prohlédnout nejen hlediště s jevištěm a zázemím, ale i projekční kabinu či maskérnu a dozvědět se více o jedinečné architektuře budovy, která letos slaví 40. let od otevření.

Ve středu 17. května od 12.00 hodin se v rámci doprovodného programu uskuteční také interaktivní program Zažít Novou scénu!, který nabídne prohlídku pro děti spolu s workshopem divadelní techniky. Na tuto prohlídku je nutná registrace předem na portále GoOut.net. Tuto akci doporučujeme dětem od 7 let.

Dále bude pro děti přichystána prohlídka v areálu Podkovářská. Kromě prohlídky industriálních prostorů si děti mohou také zahrát basketbal na střešním hřišti jedné z budov areálu. Děti mohou navštívit také kostel sv. Anny neboli Pražskou křižovatku, kde se dozví nejen o historii a současném využití kostela, které zaštítil bývalý prezident Václav Havel, ale i o rekonstrukci, kterou vedla Eva Jiřičná, patronka festivalu Open House Praha. V Petschkově paláci si děti prohlédnou bankovní trezory i dodnes funkční výtahy – tzv. paternostery – a dozvědí se více o pohnuté, avšak důležité historii budovy, kdy po zabavení nacisty sloužila jako sídla gestapa.

Areál Podkovářská, foto: Kateřina Vodrážková
Prohlídka pro děti v sokolovně T. J. Sokol Pražský, foto: Eva Mořická

Součástí programu pro děti je i Národní technická knihovna, oceňovaná stavba se skleněným pláštěm, která je součástí vysokoškolského areálu v Dejvicích. Prohlídka dětem nejen přiblíží architekturu budovy, ale také je zavede například do zasedací místnosti ředitele knihovny. Dále se děti mohou podívat do multifunkčního obchodního domu Quadrio, kde budeme věnovat pozornost i pohyblivé soše Franze Kafky od Davida Černého, a do malebné Trmalovy vily od Jana Kotěry, jejíž architektura se vyznačuje užitím barevných lidových motivů. Prohlídka pro děti se uskuteční i v sokolovně T. J. Sokol Pražský na Novém Městě, kde děti navštíví sály nesoucí jména po Miroslavu Tyrši a Jindřichu Fügnerovi a kde se dozví podrobnosti o historii Sokola.

Další víkendové programy pro děti

I letos mohou malí i velcí zavítat do otevřené LEGO dílny a postavit si ze speciálních bílých kostek dům svých snů! Pro nejmenší stavitele je připravena dílna s DUPLO kostkami. LEGO dílna je otevřena po celý festivalový víkend od 10.00 do 18.00 hodin v prostorách Nové scény Národního divadla. Vstup do dílny je zdarma. Dílna byla připravena ve spolupráci s Czech RepuBRICK.

foto: Dušan Vondra
Velodrom na Třebešíně, foto: Jan Mizler

V budově bývalého hotelu Gráf, dnes I. P. Pavlova 5, proběhne v sobotu od 14.00 hodin kreativní workshop Porigami. V někdejším Panském pivovaru v Libni, kde dnes sídli Studio ALTA, bude celou neděli probíhat interaktivní dílna s dětmi z Tanečního studia Light, která se zaměří na výchovu a vzdělávání dětí a mládeže prostředky umění. Před budovou Ministerstva dopravy bude dětem k dispozici dopravní hřiště a na třebešínském velodromu si s dětmi můžete zdarma zapůjčit dráhová kola a helmy. Bořislavka Centrum si pro děti přichystala herní zónu MEGA BLOKS se zábavnými aktivitami, kde nebude chybět ani skákací hrad. Zóna bude otevřena zdarma po celý víkend 20. a 21. května od 10.00 do 18.00 hodin.

Do jakých dalších budov se vypravit s dětmi?

I další budovy v letošním programu jsou vhodné pro celou rodinu. V Ďáblicích doporučujeme návštěvu hvězdárnykomunitního centra Vlna, které kromě kavárny nabízí i venkovní hřiště se skluzavkou. Nebo se vypravte do letošních dvou novinek v podolském přístavuhistorické loděnice Českého Yacht Klubuplovoucí loděnice TJ Tatran Praha. Starší děti zaujmou budovy v Karlíně související s mediální tvorbou – v Národním domě nahlédnou do zákulisí Českého rozhlasu a v mediálním domě Economia se dozví, jak se rodí zpravodajství. Rodinný výlet můžete uspořádat i na Velký strahovský stadion, kde se dozvíte poutavou historii jednoho z největších stadionů světa, který hostil všesokolské slety nebo spartakiády.

Velký strahovský stadion
Velký strahovský stadion, foto: Tomáš Sysel
Laboratoř vysokého napětí na FEL ČVUT, foto: Matúš Gajdoš

Děti se zájmem o techniku či divy fyziky zaujme libeňský plynojemaerodynamickým tunelem, který slouží k testům při velmi vysoké rychlosti proudění vzduchu. V Dejvicích pak Fakulta elektrotechnická ČVUT, kde se nachází také laboratoř vysokého napětí, v níž se děti dozví, jak vzniká bouřka. Nedaleko bude zpřístupněna i Fakulta stavební ČVUT s obřími prostory Vodohospodářského experimentálního centra, kde se vytvářejí například modely přehrad či plavebních kanálů. Malí i velcí příznivci kultury mohou zavítat do několika divadel, která nechají nahlédnout do svých zákulisí: DISK – divadelní studio DAMU, Divadlo Na ZábradlíDivadlo Image v paláci Metro.

Náš tip!

Sbírejte se svými dětmi nálepky k navštíveným festivalovým budovám do sběratelského deníku, který zakoupíte ve festivalovém infocentru spolu s dalšími upomínkovými předměty.


Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.