PROCHÁZKA S PROHLÍDKOU

Za Pražským tajemstvím do Haštalské čtvrti

po 22. 7. 2024, 17.30 hod.

Během této vycházky Starým Městem do míst, která proslavil spisovatel a básník Géza Včelička svým románem Pražské tajemství, se vydáme po stopách ostatků dvou českých zemských patronů – svatého Jana Nepomuckého a svaté Anežky České. Povíme si něco o „stěhovavé“ soše od Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa a dnes již zaniklém převorství řádu cyriaků s červeným srdcem v Dušní ulici. Projdeme se kolem barokního komplexu kláštera a nemocnice milosrdných bratří Na Františku a pokocháme se pohledem na další klášter, tentokrát raně gotický, který založila svatá Anežka Česká. Vyvrcholením procházky bude prohlídka kostela svatého Haštala, nejstaršího farního centra na území Prahy, s povídáním o napínavém hledání místa posledního odpočinku naší světice přemyslovské krve. Také budeme mít jedinečnou možnost navštívit interiér bývalé morové kaple Nejsvětější Trojice s krásnou nástropní freskou, která dříve sloužila jako barokní kostnice hřbitova u sv. Haštala. A dokonce se podíváme i do prastaré zahrady svatohaštalské fary, která možná také nějaké to pražské tajemství skrývá.

foto: Tomáš Sysel

Praktické informace:

  • Místem setkání je plácek před Španělskou synagogou u Rónovy sochy Franze Kafky na Praze 1.
  • Telefonický kontakt na dobrovolníka bude pro případ „nouze“ uveden na vstupence.
  • Lektorkou komentované vycházky je Dagmar Winklerová.
  • Předpokládaná délka akce je cca 1,5 hodiny.
  • Kapacita skupiny je omezená, vstupenky je možné zakoupit pouze předem.
  • Na vybraných akcích pořizujeme fotografie a/nebo videozáznamy za účelem jejich dokumentování a propagace. Více informací zde.

Vyprodáno

Vaše průvodkyně

Dagmar Winklerová

Dáša vystudovala archeologii a pracuje jako kurátorka digitální knihovny. Silný vztah ke knihám a k paměti předků uplatňuje při procházkách, které propojují město a literaturu. Miluje každodenní toulky ve staroměstských uličkách a potkat ji můžete při výpravách do tajuplných Stínadel. S Open House Praha spolupracuje od roku 2021 jako průvodkyně celoročních akcí.

Více o Dáše zde nebo v rozhovoru.

Comments are closed here.