Baví vás jezdit po městě na růžových kolech stejně jako nás? Ve spolupráci s bikesharingem Rekola jsme pro vás i tento rok připravili přibližně osmikilometrovou pohodovou trasu z pražských Holešovic přes Karlín až do Libně, během které můžete o víkendu 20. a 21. května 2023 prozkoumat hned osm zajímavých festivalových staveb. Na konci článku na vás pak čeká slevový kód, díky kterému získáte dvě 30minutové jízdy na růžových kolech o víkendu zdarma! Trasu si můžete dát do svých oblíbených prostřednictvím aplikace Mapy.cz.
Trasu můžete začít nedaleko holešovického nádraží, kde vyrostla na prázdné parcele budova studentské rezidence THE FIZZ Prague. Stavba následuje ty nejmodernější trendy v bydlení a celý projekt je krásným příkladem toho, jak může současná architektura doplnit chybějící městskou uliční strukturu. V rámci festivalu nahlédnete třeba do herny, skybaru nebo zahrady v zeleném vnitrobloku!
O kilometr dál najdete jednu z nejstarších a historicky nejvýznamnějších budov z areálu Výstaviště. Pavilon Plzeňského měšťanského pivovaru (Petzoldova restaurace, nyní známé spíše jako pavilon Bohemia) vznikl u příležitosti Jubilejní zemské výstavy uspořádané v roce 1891 a v letošním roce byla dokončena jeho rekonstrukce. Tato novorenesanční budova připomíná nezvyklým tvarem střechy spíše letohrádek a byla postavena podle návrhu architekta Františka Buldry.
Vaše cesta bude pak pokračovat přes Hlávkův most, kde jistě nepřehlédnete novoklasicistní budovu Ministerstva dopravy, která patří mezi tři monumentální reprezentativní budovy orgánů státní správy, jejichž výstavba probíhala na přelomu 20. a 30. let minulého století. Tato dominantní budova se objevila dokonce také v jednom z filmů s Jamesem Bondem. Víte, ve kterém? Pozor, tato budova je otevřena pouze v sobotu.
Přes Rohanské nábřeží dorazíte po asi dvou kilometrech k Meteor Centre Office Park, kde se na vlastní oči můžete přesvědčit, jak může vypadat dynamické pracovní prostředí 21. století! A také se můžete na chvíli cítit jako ve hře Minecraft. Celý prostor byl touto hrou skutečně inspirovaný, a tak je zde o zábavu postaráno. Příkladem můžete být třeba skluzavka, kterou se snadno dopravíte ze čtvrtého patra do třetího.
Jen o kousek dál se nachází jedna z bývalých továrních budov pražského Karlína. Od roku 1908 se zde vyráběly parní kotle pro celé Rakousko-Uhersko, nyní je po citlivé rekonstrukci katalánského architekta Ricarda Bofilla. Ten továrnu Breitfeld-Daněk proměnil v moderní newsroom, kde momentálně sídlí vydavatelství Economia. Pro vstup do budovy je nutná registrace na místě a je otevřena jen v sobotu.
Po pár metrech jízdy po ulici Křižíkova se objevíte před Národním domem v Karlíně, který byl postaven mezi lety 1910 až 1911. Tato reprezentativní budova ve stylu postsecesního klasicismu poskytovala bohaté kulturně společenské využití a nacházel se v ní velký sál s hledištěm, lidová hospoda, vinárna nebo třeba herna s kuželkářskou siní. Projeďte se okolo a podívejte se, jak se podařilo po ničivých povodních budovu opravit. Nebo nahlédněte dovnitř a dozvíte se, jak funguje moderní rozhlasové vysílání stanice Českého rozhlasu Rádio Praha. Národní dům se otevře u příležitosti výročí zahájení vysílání Českého rozhlasu, od kterého ve čtvrtek 18. května 2023 uplyne přesně 100 let.
Zpátky na Rohanské nábřeží a hurá směr Libeň, kde pro vás v rámci festivalu otevřeme DOCK IN FIVE, pátou a zatím poslední fázi projektu, která byla dokončena v loňském roce a plynule navázala na předchozí etapy. Celý rezidenční komplex vyrůstal mezi lety 2012 až 2022 pod taktovkou studia Schindler Seko architekti a představuje moderní místo pro práci i odpočinek. V objektu se mimo kanceláře nachází také restaurace, kavárna či běžecká dráha a všechny milovníky přírody jistě potěší kaskádové terasy, které zelení překypují.
Poslední zastávkou na naší trase je bývalý Panský pivovar v Libni, kde se nedávno usídlilo Studio ALTA. To chce zchátralý objekt, který byl v průběhu historie zasažen i několika povodněmi, nechat zrekonstruovat dle plánů studia 22:22 architekti. Místo, kde se v minulosti dlouhých 300 let vařilo pivo, by se tak mohlo proměnit v nové kulturní centrum a poskytnout zázemí pro uměleckou scénu.
A pokud nemáte architektury ještě dost, můžete v okolí Libně navštívit hned několik dalších objektů, které stojí za návštěvu. Mezi nimi je sochařský ateliér Jana Laudy – sídlo studia Olgoj Chorchoj, Nová libeňská synagoga, libeňský zámek, Velký mlýn (Löwitův) a libeňský plynojem.
Trasu jsme vám vyznačili do Mapy.cz, kde také ve festivalovém týdnu najdete pod heslem open house praha všechny otevřené budovy a prostory. Na mobilu si trasu můžete zobrazit také pomocí QR kódu.
Využijte slevový kód OHP23 a získejte dvě třicetiminutové jízdy zdarma v aplikaci Rekola na festivalový víkend 20. a 21. května 2023.
Možná se potkáte i s našimi dobrovolníky, kteří se po městě budou pohybovat na elektrokolech zapůjčených naším partnerem ekolo.cz. Tak jim nezapomeňte zamávat!
Přejeme vám pohodovou jízdu a den plný zážitků!
Comments are closed here.