PROHLÍDKA

Quadrio – cesta do hlubin Nového Města

čt 29. 2. 2024, 18.55 hod.

Zajímá vás, jaká historie obestírá okolí obchodního centra Quadrio? Věděli jste, že se zde kdysi dávno nacházela středověká osada zvaná Újezd svatého Martina a také nejstarší doložený židovský hřbitov v Praze? Ponořte se s námi do hlubin minulosti, a to doslova. Čeká vás sestup do běžně nepřístupných gotických sklepů skrytých pod našima nohama. Povíme si o tom, kde se rozkládala takzvaná Židovská zahrada, kdo na ní pohřbíval a jaký rozruch vzbudilo na přelomu tisíciletí její odkrývání. Abychom získali nad staletími složité historie nadhled, zakončíme naši procházku nádhernými výhledy ze střechy budovy Quadria, odkud spatříte Nové Město jako na dlani!

foto: Kateřina Červená
foto: Kateřina Červená

Součástí akce bude i účast na slavnostním roztočení hlavy Franze Kafky, která prošla generální rekonstrukcí. K této příležitosti je připravena unikátní světelná show doprovázená originální hudbou.

Upozorňujeme, že sestup do gotického podzemí je vhodný pouze pro fyzicky zdatné osoby, které se nebojí uzavřených prostor ani výšek.

Praktické informace:

  • Místo setkání je v podloubí Quadria směrem k tramvajové zastávce Národní třída (ve Spálené ulici), před obchodem Sephora.
  • Telefonický kontakt na dobrovolníka bude pro případ „nouze“ uveden na vstupence.
  • Lektorkou komentované vycházky je Dagmar Winklerová.
  • Předpokládaná délka akce je min. 1,5 hodiny (v závislosti na délce show).
  • Vstup do prostor sklepů i polyfunkčního domu Quadrio je pouze na vlastní nebezpečí a jen pro fyzicky zdatné návštěvníky. Prostory nejsou vhodné pro děti, osoby s pohybovým handicapem či osoby trpící strachem z výšek a omezených prostor.
  • Na začátku akce samotné budou účastníci proškoleni o bezpečnosti, souhlas s pravidly pohybu po areálu bude nutné na místě potvrdit i písemně. 
  • V prostorách je třeba se chovat s ohledem na stav objektu obezřetně a ohleduplně a následovat pokynů průvodce.
  • Povolena je pouze vhodná, nejlépe turistická obuv (podpatky jsou zcela vyloučeny). Doporučujeme oděv, u kterého nebude vadit jeho zašpinění nebo poničení. Větší zavazadla jsou nepřípustná, kromě jiného brání při sestupu do sklepů (výjimkou by mohly snad být menší kabelky/tašky přes rameno; batohy jsou zakázány). Možno vzít si s sebou baterky.
  • Kapacita skupiny je omezená, vstupenky je možné zakoupit pouze předem.
  • Na vybraných akcích pořizujeme fotografie a/nebo videozáznamy za účelem jejich dokumentování a propagace. Více informací zde.

Vyprodáno

Vaše průvodkyně

Dagmar Winklerová

Dáša vystudovala archeologii a pracuje jako kurátorka digitální knihovny. Silný vztah ke knihám a k paměti předků uplatňuje při procházkách, které propojují město a literaturu. Miluje každodenní toulky ve staroměstských uličkách a potkat ji můžete při výpravách do tajuplných Stínadel. S Open House Praha spolupracuje od roku 2021 jako průvodkyně celoročních akcí.

Více o Dáše zde nebo v rozhovoru.

Comments are closed here.