PROCHÁZKA S PROHLÍDKOU

Židovská historie Žižkova a Karlína

ne 21. 1. 2024, 14.00 hod.

Dagmar Winklerová, skvělá vypravěčka příběhů a zasvěcená průvodkyně, se s vámi vydá po stopách zmizelých židovských sousedů a představí památky, které jejich staletá přítomnost zanechala ve dvou čtvrtích přiléhajících k vrchu Vítkov. Žižkov a Karlín spojuje nejen tunel, ale i minulost spjatá s průmyslem. Přesto se tyto dvě čtvrti vyvíjely v mnohém odlišně, a podobně rozmanité byly i osudy jejich židovských obyvatel. Na trase procházky prozkoumáme starý hřbitov se vzácnými barokními náhrobky i jedním docela moderním památníkem.

Vyslechneme si vyprávění o morových i jiných ranách, jež zdejší židovskou komunitu časem postihly, ale i o jejích neobyčejných podnikatelských úspěších. Projdeme se pod vítkovským kopcem a na závěr se nám naskytne unikátní možnost navštívit interiér bývalé karlínské synagogy. Církev Československá husitská, která nyní prostor spravuje, zde uchovává jedno umělecké dílo s mimořádnou podobou i příběhem, které symbolicky propojuje vyznavače Staré i Nové smlouvy…

Rádi byste architektonický zážitek z komentované procházky či prohlídky někomu věnovali?
Využijte naše dárkové poukazy!

Židovský hřbitov na Žižkově
foto: Tomáš Sysel

Praktické informace:

  • Místo setkání je u vchodu na Starý židovský hřbitov na Žižkově, pod Žižkovskou televizní věží (Fibichova 2818/2a, Praha 3–Žižkov).
  • Telefonický kontakt na dobrovolníka bude pro případ „nouze“ uveden na vstupence.
  • Lektorkou komentované vycházky je Dagmar Winklerová.
  • Předpokládaná délka akce je cca 2 hodiny.
  • Kapacita skupiny je omezená, vstupenky je možné zakoupit pouze předem.
  • Na vybraných akcích pořizujeme fotografie a/nebo videozáznamy za účelem jejich dokumentování a propagace. Více informací zde.

Vyprodáno

Vaše průvodkyně

Dagmar Winklerová

Dáša vystudovala archeologii a pracuje jako kurátorka digitální knihovny. Silný vztah ke knihám a k paměti předků uplatňuje při procházkách, které propojují město a literaturu. Miluje každodenní toulky ve staroměstských uličkách a potkat ji můžete například při výpravách do tajuplných Stínadel. S Open House Praha spolupracuje od roku 2021 jako průvodkyně celoročních akcí.

Více o Dáše zde nebo v rozhovoru.

Comments are closed here.