Doprovodný program Open House Praha 2021 / PLAVBA: Po řece kolesovým parníkem Vltava

Čas akce: út 3. 8. 2021, 17.00 hod.

Jsou města, kterými řeka protéká, některá na řece leží a další města rozděluje. Praha však patří k unikátním městským krajinám, které jsou s řekou v harmonii a vytváří neopakovatelný celek. Poznejte Prahu z paluby kolesového parníku Vltava a zjistěte, jak řeka formovala život a podobu hlavního města. Od raného středověku po současnost měl život kolem vody zásadní vliv na rozvoj města. Od začátku představovala dopravní tepnu a zároveň překážku. Byla hnací silou mnoha komerčních i obchodních aktivit, zdrojem pitné vody i odpadní stokou, půvabný prvek dokreslující pražské panorama i neustálou hrozbu v podobě ničivých povodní. Vltava je obdivovanou a posvátnou řekou českého národa i inspirací pro díla hudební, výtvarná i literární. Během více než dvou hodin se prostřednictvím netradiční komentované plavby seznámíte s životem kolem vody od středověku až po současnost. Dozvíte se zajímavé informace o technických stavbách jako jsou vodárenské věže, mlýny, mosty, jezy, plavební kanály, tak i o architektuře na nábřeží a v blízkém okolí řeky. Kromě toho si budete moci prohlédnout interiér historického parníku Vltava, jednoho ze dvou posledních kolesových parníků, které jsou stále v provozu.

foto: Tomáš Sysel

Praktické informace

  • Vstupné je 550 Kč / osobu. Poskytujeme 10% slevu na nákup 1 vstupenky pro členy klubu Milovníci architektury, stačí zadat vaše dárcovské ID.
  • Předpokládaná délka plavby je 2 až 3 hodiny (v závislosti na délce čekání v plavebních komorách). 
  • Trasa plavby: Rašínovo nábřeží – Hlávkův most – Rašínovo nábřeží. 
  • Místo setkání je na parníku Vltava, který kotví na Rašínově nábřeží (vyplouvá z můstku č. 5, poblíž Palackého mostu).
  • Telefonický kontakt na dobrovolníka bude pro případ “nouze” uveden na vstupence.
  • Parník má jednu přední venkovní palubu, částečně krytou zadní vyhlídkovou palubu a dva vnitřní salonky, kde i v případě špatného počasí je slyšet e výklad průvodce. Součástí je i kavárna, kde lze v průběhu plavby zakoupit nápoje a drobné občerstvení. 
  • Kapacita skupiny je omezená, vstupenky je možné zakoupit pouze předem.
  • Prosíme všechny účastníky, aby byli k ostatním návštěvníkům ohleduplní a při akci dodržovali aktuálně platná vládní nařízení proti šíření nemoci covid-19. Vstup na akci je možný pouze na základě potvrzení o bezinfekčnosti. Více informací najdete v sekci Bezpečnost.

Plavba se koná za laskavé podpory Prague Boats, s. r. o. – Pražská paroplavební společnost, a. s.  

Comments are closed here.