Open House Praha 2022 dětem

Komentované prohlídky

Do jakých budov můžete nahlédnout v rámci festivalového víkendu 21. a 22. května 2022 společně s vašimi dětmi? Přinášíme vám pár tipů na prohlídky, při kterých se děti nebudou nudit. Chceme být dětem průvodci na cestě za poznáním krás architektury a poutavých příběhů spojených s historií budov. Prohlídky s hravými Listy pro malé architekty v dětech vzbuzují tvůrčí nadšení a přibližují jim architektonické pojmy a témata zábavnou formou. Prohlídky doporučujeme dětem od 5 let a není nutné se na ně dopředu registrovat.

foto: Štefan Letko
foto: Dušan Vondra

U příležitosti 160. výročí založení Sokola (Tělocvičné jednoty pražské) se s námi můžete podívat hned do několika sokoloven. Věděli jste, že první česká sokolovna vznikla pouhý rok po založení Sokola Pražského v místech zbořených novoměstských hradeb? V rámci dvou prohlídek (so 14 hod., ne 16 hod.) se děti podívají do historických sálů pojmenovaných po zakladatelích Sokola – Miroslavu Tyršovi a Jindřichu Fugnerovi. Dozví se také více o sokolské historii a samotné budově Novoměstské sokolovny, kterou navrhl český architekt Vojtěch Ignác Ullmann

V neděli od 15 hod. můžete také navštívit impozantní Palác ARA z 30. let 20. století na rohu Perlové ulice, kde se skrývají moderní interiéry coworkingového prostoru HubHub. Při stavbě paláce byla použita technologie ocelového skeletu, stejně jako u newyorských mrakodrapů. Díky této své ocelové síle přežil dokonce i dva požáry. K vidění tu je například původní ocelový nýtovaný nosník nebo obrovská okna s ohýbaným sklem, což byl údajně československý patent. Ze dvou teras se tu také můžete kochat nádhernými výhledy na Prahu. 

foto: Jana Zavoralová
foto: Adéla Sopuchová

Zavedeme děti také do dvou rodinných domů – Trmalovy vily ve Strašnicích (so 13 hod.) a Štencova domu na Starém Městě (ne 14 hod.). Trmalova vila od architekta Jana Kotěry vás překvapí svou malebností. Dům obklopený zahradou se ukrývá v klidné vilové čtvrti a působí spíše dojmem venkovského sídla. Prohlídka dětem například přiblíží, jak architekt pracoval s folklorními a lidovými motivy. Dům pro nakladatele Jana Štence je neobvyklý tím, že se tu nacházely jako byty pro rodinu, tak grafický závod, pracovna a sídlo firmy. Přijďte si s dětmi prohlédnout místa, kde se tiskla zásadní literárně-umělecká díla české historie a kde se scházeli největší umělci a osobnosti tehdejší kultury, jako např. Max Švabinský, Jan Štursa či Jan Kotěra. 

Prohlídky pro děti se budou konat také v Národní technické knihovně (so 15 hod.) v areálu vysokých technických škol v Dejvicích nebo v Quadriu (so 16 hod.), kde se podíváme na sochu Davida Černého i na střešní terasu.

Časy dětských prohlídek

Změny v programu vyhrazeny. Raději si prosím bezprostředně před návštěvou začátky času prohlídek zkontrolujte.

foto: Dušan Vondra
foto: Jan Mizler

Lego dílna

I letos můžete s dětmi zavítat do otevřené lego dílny a postavit si ze speciálních bílých lego kostek dům svých snů. Pro menší stavitele je připravena dílnička s duplo kostkami. Lego dílna bude otevřena po celý festivalový víkend od 10 do 18 hodin v prostorách Technologického centra UMPRUM Mikulandská ve spolupráci s Czech RepuBRICK a vstup do dílny je zdarma. 

Další programy

Programy pro děti najdete i v dalších festivalových objektech. Například v Hotelu Gráf – I. P. Pavlova 5 se v sobotu a neděli od 14 hodin uskuteční tvůrčí workshop Porigami pro rodiny s dětmi. Cestou po žižkovských architektonických pokladech se zase můžete zastavit v sobotu v 17 hodin na Kostnickém náměstí. Tam se totiž odehraje venkovní představení Škatulení z tvůrčí dílny Mirky Eliášové a kol., které v sobě propojuje tanec, živou hudbu, performanci, prvky improvizace i technologie. Děti se hravou a interaktivní formou seznámí s uvažováním o prostoru a architektuře, o fyzikálních zákonech, přepravě a cestování krabic, ale i důležitosti přání a snů… O tom, jak se připravuje rozhlasové vysílání se můžete dozvědět v budově Národního domu v Karlíně, která je sídlem ČRo DAB Praha. Kde se vytvářejí předpovědi počasí vám přiblíží v Českém hydrometeorologickém ústavu, který otevře hned několik svých objektů v Komořanech. Také s dětmi můžete nahlédnout do zákulisí několika pražských divadel jako Divadla Image v Paláci Metro, Švandova divadla na Smíchově, Divadla Na Zábradlí nebo divadelní scény DISK, kde uvidíte i starobylé podzemí.

Hotel Gráf – I. P. Pavlova 5, foto: archiv budovy

Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.