Praktické informace

Kdy je otevřeno?

Osmý ročník festivalu Open House Praha se uskuteční od 16.–22. května 2022. Budovy jsou otevřeny pouze o víkendu – 21. a 22. května 2022. Majitelky a majitelé budov se do festivalu zapojili dobrovolně. Proto si sami rozhodují, zda svůj objekt zpřístupní na jeden nebo dva dny. Většina domů je otevřena od 10 do 18 hodin a prohlídky zde probíhají průběžně po celý den. Ale raději si informaci najděte u popisu jednotlivých objektů, protože výjimky existují. Doprovodný program festivalu probíhá od 16. května po celý týden a najdete v něm komentované procházky, debaty, koncerty výstavy a mnoho dalších akcí. Jejich seznam najdete na našich stránkách v sekci Kalendář akcí.

Upozornění: budova Hlavního nádraží Praha nakonec nebude o víkendu otevřena.

Je třeba se někde registrovat?

Vstup do všech budov je zdarma a až na jednu výjimku není třeba se nikde předem registrovat.

Z bezpečnostních důvodů bude vstup na prohlídku Thunovského paláce pouze na základě předchozí registrace. V tuto chvíli jsou všechny prohlídky PLNĚ VYREZERVOVANÉ. Pokud vstupenku nevyužijete, pošlete nám ji na e-mail info@openhousepraha.cz nebo přineste do infocentra a my ji můžeme dát náhradnímu zájemci. Upozorňujeme, že bez platné registrace nebude nikdo do paláce vpuštěn. Před vstupem do prostor ambasády bude nutné podstoupit bezpečnostní kontrolu (detektor kovů a kontrola zavazadel). Na prohlídku si prosím neberte zavazadla větší než 25×30 cm (batohy, velké kabelky a podobně), zavazadla nebude možné nikde v prostorách ambasády uschovat a nebude možné si je vzít s sebou na prohlídku. S větším zavazadlem nebude nikdo vpuštěn. Dále bychom chtěli upozornit rodiče, že vzhledem k tomu, že ambasáda není zcela bezbariérová, není možné prohlídku absolvovat s kočárkem. Kočárek je možné nechat během prohlídky na nádvoří (to bude volně přístupné pro návstěvníky se vstupenkami, takže za zanechané kočárky zodpovídají rodiče).

Některé z doprovodných akcí ve festivalovém týdnu registraci či nákup vstupenky také vyžadují. Kompletní seznam těchto akcí budeme zveřejňovat postupně na našich stránkách v sekci Kalendář akcí.

Jak probíhají prohlídky budov?

Část budov je zpřístupněna volně, procházet je můžete sami, svým tempem. Ve většině z nich jsou prohlídky organizovány do skupin různé velikosti, které jsou odbavovány průvodci průběžně. Velikost skupin je výsledkem dohody s majiteli budov, proto prosíme, abyste toto omezení respektovali. Jen tak se nám může podařit opakovaná spolupráce s majiteli budov v dalších letech. Jelikož vstup do budov je bez předchozí registrace, nikdy dopředu nevíme, jaký bude o návštěvu konkrétních budov zájem. Naši dobrovolníci v budovách se ve spolupráci s majiteli/správci snaží být co nejvíce flexibilní a mnohdy se organizace prohlídek i velikost skupin mění v průběhu celého festivalového víkendu, tak abychom byli schopni odbavit co největší množství návštěvníků. U některých objektů se mohou tvořit fronty, ale naši dobrovolníci by vám měli být schopni poskytnout informace o pravděpodobné délce čekání. Fronty jsou přirozenou součástí všech festivalů Open House i v zahraničí, protože o návštěvu objektů bývá velký zájem. Naším cílem je, aby město bylo otevřené pro všechny a předchozí registrace na prohlídky budov proto vnímáme jako omezující a někdy také pro určité skupiny obyvatel diskriminační. Nebaví vás čekání ve frontě? Seznam otevřených budov je tak rozsáhlý, že si jistě vyberete jiný objekt, kde čekat nebudete. Možná budete sami překvapeni, kam vás vaše kroky letos dovedou. 🙂 Pokud se rozhodnete vyčkat, můžete sdílet tipy a dojmy s jinými návštěvníky. O tom totiž festival také je, abychom se všichni mohli potkat a na jeden víkend v roce si užít jedinečný svátek architektury. Některé objekty s námi pak můžete navštívit v komorním duchu v rámci našich celoročních programů procházek.

Pokud vás v objektech provázejí naši dobrovolníci (a ne přímo jejich majitelé, správci či zaměstnanci), dozvíte se informace, které získali během zaškolení i vlastní přípravou. Neočekávejte však odborný architektonický výklad. Ten spíše poskytnou architekti budov, které jsme požádali, aby se nezištně zapojili do festivalu a nabídli komentované prohlídky formou doprovodného programu.

Jak si mám naplánovat trasu?

Na tomto festivalu jste svými vlastními průvodci. Sami totiž víte nejlépe, jaký typ budov a prostorů vás zajímá. Na výběr jich máte 101 a jsou mezi nimi historické paláce, moderní kancelářské budovy a interiéry, včetně technických památek. V nabídce je rovněž řada budov z programu uplynulých ročníků, abyste je měli šanci navštívit, pokud jste to doposud nestihli. Celý program najdete na našem webu, kde si objekty můžete filtrovat podle různých kritérií. V týdnu před festivalem si rovněž můžete trasu naplánovat využitím funkce Moje mapy, která je přístupná na Mapy.cz nebo v příslušné mobilní aplikaci. V průběhu víkendu by měl fungovat na naší homepage i festivalový chat, kde můžete s ostatními návštěvníky sdílet své dojmy a praktické tipy. Neváhejte se obracet v průběhu festivalu s dotazy na naše dobrovolníky v modrých festivalových tričkách.

Kdy se otevře infocentrum?

Od 16. května nás můžete navštívit ve festivalovém infocentru na adrese Železná 492/18, Praha 1-Staré Město, kde budeme k dispozici ve všedních dnech od 10.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 9.00 do 19.00 hodin. Rádi vám zodpovíme jakékoli dotazy a také si u nás kromě festivalového průvodce můžete zakoupit řadu krásných upomínkových předmětů, a tím festival podpořit. Přijímáme platební karty.

Bude opět k dispozici festivalový průvodce se seznamem všech budov?

Festivalový průvodce je nepostradatelným materiálem, který podstatným způsobem usnadňuje orientaci v rozsáhlém programu. Obsahuje kompletní informace o všech otevřených budovách, včetně map, tipů na tematické okruhy, rozhovor a speciální anglickou přílohu určenou zejména cizincům žijícím v Praze. Festivalového průvodce je možné si objednat prostřednictvím našeho e-shopu s možností poštovního doručení. K dispozici je i digitální verze ve formátu pdf. K zakoupení bude pak od 16. května ve festivalovém infocentru a v průběhu víkendu i ve vybraných budovách, jejichž seznam upřesníme. S jeho nákupem však neváhejte, tiskneme jen omezený počet kusů. Koupí průvodce navíc podpoříte přípravy dalšího ročníku festivalu, což se taky počítá!

Mohu se zapojit jako dobrovolník?

Open House Praha je festival nejen o architektuře, ale především o lidech. Díky dobrovolníkům pro vás můžeme otevírat budovy a přinášet každý rok neopakovatelné zážitky. Přihlášky do dobrovolnického klubu přijímáme po celý rok i v průběhu samotného festivalu. Pokud máte zájem o město, chcete získat nové zkušenosti, poznat nové lidi, přidejte se k nám. Více informací a registrační formulář naleznete v sekci Zapojte se.

Myslíte i na lidi s hendikepem?

Naším mottem je Architektura pro všechny, proto i letos nabídneme během víkendu speciální prohlídky pro osoby se sluchovým a zrakovým postižením. Zajištěno bude tlumočení do českého znakového jazyka, simultánní přepis, haptické plány a 3D modely budov i popisy tras. Také u každé budovy najdete informaci o jejím bezbariérovém přístupu. Více informací najdete v sekci Festival bez bariér.

Kam vzít děti?

I letos vás zveme na speciální komentované prohlídky s listy pro malé architekty ve vybraných budovách a do otevřené lego dílny pro malé i velké stavitele, tentokrát v prostorách Technologického centra UMPRUM Mikulandská. Sbírejte společně s dětmi samolepky do festivalového deníku k budovám, které společně navštívíte. Stavte se za námi v infocentru pro pexeso, tričko, pastelky, domalovánky a další upomínkové předměty. Informace k dětskému programu najdete v sekci Program pro děti.

Kde si můžu koupit festivalový merch?

Kromě sběratelských samolepek bude veškerý festivalový merch o víkendu v prodeji pouze ve festivalovém infocentru. Zakoupit můžete například trička, plakáty, pastelky, tašky a další merchandise. Navštívit můžete i náš e-shop, kde najdete kompletní nabídku. Bohužel neposíláme zásilky do zahraničí. Nákupem můžete vyjádřit, že vás festival baví a nás tahle zpětná vazba povzbuzuje do příprav dalšího ročníku festivalu.

Jsou nějaká bezpečnostní opatření?

V každé budově budete přivítáni našimi dobrovolníky a spolupracovníky, kteří vás provedou jejími vyhrazenými částmi a zodpoví vaše dotazy. Řiďte se jejich pokyny a držte se pouze ve vymezených prostorách. Prosíme, abyste se chovali jako na návštěvě, neohrožovali bezpečnost svoji ani ostatních. V opačném případě si pořadatelé vyhrazují právo vás z budovy vykázat. Upozorňujeme, že vstup na střechy budov či do jiných běžně nepřístupných prostor je na vlastní nebezpečí. Buďte také ohleduplní k lidem se sníženou pohyblivostí či hendikepem, seniorům, těhotným a maminkám s kočárky a nechte je vstoupit do budovy přednostně. Dodržujte prosím aktuální vládní nařízení a hygienická opatření související se zabráněním šíření covid-19. 

Mohu vzít na prohlídku psa?

Své domácí mazlíčky do interiérů budov prosím neberte. Zákaz se nevztahuje na asistenční a vodicí psy osob se zdravotním postižením.

Jak ošetřujeme ochranu osobních údajů?

Z festivalu a jeho doprovodných akcích pořizujeme fotografické a audiovizuální záznamy, které následně využíváme na webu, sociálních sítích a ve výroční zprávě Open House Praha za účelem informování o akcích, k jejich propagaci a reportování naší činnosti. Pokud s fotografováním vlastní osoby nesouhlasíte, informujte prosím našeho fotografa v průběhu akce (je označen samolepkou FOTOGRAF), nebo se na nás po festivalu obraťte prostřednictvím emailu info@openhousepraha.cz. O tom, jakým způsobem ošetřujeme ochranu osobních údajů si můžete přečíst ZDE.

Kdo je pořadatelem akce?

Festival pořádá nezisková organizace Open House Praha, z. ú., která se věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám pro veřejnost, včetně vzdělávacích programů pro děti či lidi s hendikepem. Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton. Světový festival se v Česku konal poprvé v roce 2015 a od té doby se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v Praze zaměřenou na architekturu. Open House Praha je hrdou součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide sdružující 50 měst na 6 kontinentech světa.

Proč je festival pro veřejnost zdarma?

Abychom mohli pořádat festival Open House v Praze, jsme vázáni licenční smlouvou se zakladatelskou organizací mezinárodní sítě Open House Worldwide. Všechna pořadatelská města sdílejí stejné hodnoty a principy. Koncept Open House je postaven na myšlence dát všem lidem příležitost poznávat své město a posilovat vztah k jeho budovám a veřejnému prostoru. Architektura má vliv na kvalitu našeho života a Open House tím, že probouzí v lidech zájem o příběhy budov a architekturu, vybízí obyvatele měst k debatě nad tématy spojenými s jejich rozvojem. I to je jedním z důvodů, proč jsou festivaly Open House po celém světě pro veřejnost zdarma.

Jak vás mohu podpořit?

Festival by nemohl být realizován bez podpory celé řady partnerů. Za přípravami akce je velké množství celoroční práce. Pomozte nám uspořádat další ročník zasláním symbolického vstupného 200 Kč prostřednictvím platební brány na Darujme.cz. Jako pravidelní a dlouhodobí dárci se také můžete stát členy klubu Milovníci architektury. Podpořit nás rovněž můžete zakoupením festivalového průvodce a dalšího merche v infocentru nebo našem e-shopu. Vaše podpora nás posiluje a nabíjí energií do dalších příprav. Pokud vás architektura baví, přihlaste se k odběru našeho newsletteru, jehož prostřednictvím informujeme o našich akcích v průběhu roku.

Děkujeme a přejeme vám plno architektonických zážitků!

Sdílejte s námi vaše zážitky na sociálních sítích #openhousepraha, #openhousepraha2022, #ohp2022, #bavimeto.

Uvítáme také jakékoli zpětné vazby na e-mailu: info@openhousepraha.cz.


Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.