Praktické informace

Kdy je otevřeno?

Budovy jsou otevřeny pro veřejnost po celý víkend 7. a 8. srpna 2021. Majitelky a majitelé budov se do festivalu zapojili dobrovolně. Proto si sami rozhodují, zda svůj objekt zpřístupní na jeden nebo dva dny. Většina domů je otevřena od 10.00 do 18.00 hodin a prohlídky zde probíhají průběžně po celý den. Ale raději si informaci najděte u popisu jednotlivých objektů, protože výjimky existují.

Je třeba se někde registrovat?

Vstup do všech budov je zdarma a není třeba se nikde předem registrovat. V týdnu od 2. srpna budou připraveny doprovodné akce, které mohou být zpoplatněny a některé vyžadují rezervaci místa. Tyto akce budeme průběžně přidávat do Kalendáře akcí.

Jak si mám naplánovat trasu?

Na tomto festivalu jste svými vlastními průvodci. Sami totiž víte nejlépe, jaký typ budov a prostorů vás zajímá. Na výběr jich máte 80 a jsou mezi nimi historické paláce, moderní kancelářské budovy a interiéry, včetně technických památek. V nabídce je rovněž řada budov z programu uplynulých ročníků, abyste je měli šanci navštívit, pokud jste to doposud nestihli. Celý program najdete na našem webu, kde si objekty můžete filtrovat podle různých kritérií. V týdnu před festivalem si rovněž můžete trasu naplánovat využitím funkce Moje mapy, která je přístupná na Mapy.cz nebo v příslušné mobilní aplikaci. V průběhu víkendu by měl fungovat na naší homepage i festivalový chat, kde můžete s ostatními návštěvníky sdílet své dojmy a praktické tipy. Neváhejte se obracet v průběhu festivalu s dotazy na naše dobrovolníky v tričkách festivalové barvy. Rádi vám doporučí, jakou budovu v nejbližším okolí navštívit.

Kdy se otevře infocentrum?

Od 2. srpna nás můžete navštívit ve festivalovém infocentru (Malé nám. 4/10, Praha 1–Staré Město), kde budeme k dispozici ve všedních dnech od 10.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 9.00 do 19.00 hodin. Rádi vám zodpovíme jakékoli dotazy a také si u nás kromě festivalového průvodce můžete zakoupit řadu krásných upomínkových předmětů, a tím festival podpořit. 

Bude opět k dispozici festivalový průvodce se seznamem všech budov?

Festivalový průvodce je nepostradatelným materiálem, který podstatným způsobem usnadňuje orientaci v rozsáhlém programu. Obsahuje kompletní informace o všech otevřených budovách, včetně map, tipů na tematické okruhy a speciální anglickou přílohu určenou zejména cizincům žijícím v Praze. Již nyní si můžete předobjednat tištěnou verzi festivalového průvodce v našem charitativním e-shopu. Průvodce budeme odesílat 26. července poštou nebo přes Zásilkovnu a osobně si jej můžete vyzvednout od 2. do 8. srpna ve festivalovém infocentru (adresa a otevírací doba viz výše). Pokud se vám nechce čekat, nabízíme vám ke koupi i jeho digitální verzi (v pdf formátu). V průběhu festivalového víkendu bude omezené množství festivalových průvodců k prodeji i v těchto vybraných budovách: Hotel International Praha, Kovařovicova vila, Mama Shelter Prague, Nová libeňská synagoga, Quadrio, Umělecká zahrada, Vršovická vodárna v Michli, Všeobecný penzijní ústav – dům Radost. Koupí průvodce podpoříte přípravy dalšího ročníku festivalu.

Jak probíhají prohlídky budov?

Část budov je zpřístupněna volně, procházet je můžete sami, svým tempem. Ve většině z nich jsou prohlídky organizovány do skupin různé velikosti, které jsou odbavovány průvodci průběžně. Velikost skupin je výsledkem dohody s majiteli budov, proto prosíme, abyste toto omezení respektovali i s ohledem na bezpečnostní situaci. Jen tak se nám může podařit opakovaná spolupráce s majiteli budov v dalších letech.

Pokud vás v objektech provázejí naši dobrovolníci (a ne přímo jejich majitelé, správci či zaměstnanci), dozvíte se informace, které získali během zaškolení i vlastní přípravou. Neočekávejte však odborný architektonický výklad. Ten spíše poskytnou architekti budov, které jsme požádali, aby se nezištně zapojili do festivalu a nabídli komentované prohlídky formou doprovodného programu.

Mohu se zapojit jako dobrovolník?

Open House Praha je festival nejen o architektuře, ale především o lidech. Jen díky dobrovolníkům pro vás můžeme otevírat budovy a přinášet každý rok neopakovatelné zážitky. Přihlášky do dobrovolnického klubu přijímáme po celý rok. Pokud máte zájem o město, chcete získat nové zkušenosti, poznat nové lidi, přidejte se k nám. Více informací a registrační formulář naleznete ZDE.

Myslíte i na lidi s hendikepem?

Naším mottem je Architektura pro všechny, proto i letos nabídneme během víkendu speciální prohlídky pro osoby se sluchovým a zrakovým postižením. Zajištěno bude tlumočení do českého znakového jazyka, simultánní přepis, haptické plány a 3D modely budov i popisy tras. Také u každé budovy najdete informaci o jejím bezbariérovém přístupu. Více informací ZDE.

Kam vzít děti?

I letos vás zveme na speciální komentované prohlídky s listy pro malé architekty ve vybraných budovách a do otevřené lego dílny pro malé i velké stavitele, tentokrát v prostorách CAMPu. Sbírejte společně s dětmi samolepky do festivalového deníku k budovám, které společně navštívíte. Stavte se za námi v infocentru pro pexeso, tričko, pastelky a další upomínkové předměty. Informace k dětskému programu najdete ZDE.

Kde si můžu koupit festivalové suvenýry?

Všechny suvenýry budou v prodeji ve festivalovém infocentru. Zakoupit můžete například trička, plakáty, samolepky, pastelky, tašky a další merchandise. Suvenýry budou k prodeji i prostřednictvím našeho e-shopu. Bohužel neposíláme zásilky do zahraničí. Nákupem festivalových suvenýrů můžete vyjádřit, že vás festival baví. I tahle zpětná vazba nám poskytuje motivaci do příprav dalšího ročníku.

Jsou nějaká bezpečnostní opatření?

V každé budově budete přivítáni našimi dobrovolníky a spolupracovníky, kteří vás provedou jejími vyhrazenými částmi a zodpoví vaše dotazy. Řiďte se jejich pokyny a držte se pouze ve vymezených prostorách. Prosíme, abyste se chovali jako na návštěvě, neohrožovali bezpečnost svoji ani ostatních. V opačném případě si pořadatelé vyhrazují právo vás z budovy vykázat. Upozorňujeme, že vstup na střechy budov či do jiných běžně nepřístupných prostor je na vlastní nebezpečí. V programu najdete i jeden projekt ve výstavbě, kde bude nutné na místě před vstupem podepsat formulář BOZP a na prohlídku si vzít helmu a vestu (k dispozici na místě). Speciální upozornění platí pro objekt Vršovické vodárny v Michli, jehož návštěvu nedoporučujeme dětem, seniorům a osobám se strachem z výšek či omezených prostor. Buďte také, prosíme, ohleduplní k lidem se sníženou pohyblivostí či hendikepem, seniorům, těhotným a maminkám s kočárky a nechte je vstoupit do budovy přednostně. Rádi bychom vás požádali o dodržování aktuálních vládních nařízení a hygienických opatření souvisejících se zabráněním šíření nemoci covid-19. Naší povinností jako organizátora akce je dodržování vládních nařízení. Prosíme, mějte u sebe po celou dobu festivalu potvrzení o bezinfekčnosti. Aktuální informace najdete v sekci Bezpečnost.

Mohu vzít na prohlídku psa?

Prosíme vás, abyste své domácí mazlíčky nebrali na prohlídku do interiérů budov. Zákaz se nevztahuje na asistenční a vodicí psy osob se zdravotním postižením.

Nejsem z Prahy, doporučíte mi, kde se ubytovat?

Novinkou letošního ročníku festivalu je i zpřístupnění několika architektonicky výrazných pražských hotelů s působivými interiéry. Abychom vás na festival nalákali, máte jedinečnou příležitost využít speciální nabídku slev na ubytování a občerstvení v těchto hotelích: Mama Shelter Prague, Boutique Hotel Jalta, Vienna House Diplomat Prague nebo Hotelu International Praha. Nabídku naleznete ZDE.

Jak ošetřujeme ochranu osobních údajů?

Z festivalu a jeho doprovodných akcích pořizujeme fotografické a audiovizuální záznamy, které následně využíváme na webu, sociálních sítích a ve výroční zprávě Open House Praha za účelem informování o akcích, propagace a reportování naší činnosti. Pokud s fotografováním vlastní osoby nesouhlasíte, informujte prosím našeho fotografa v průběhu akce (je označen samolepkou FOTOGRAF), nebo se na nás po festivalu obraťte prostřednictvím emailu info@openhousepraha.cz. O tom, jakým způsobem ošetřujeme ochranu osobních údajů si můžete přečíst ZDE.

Kdo je pořadatelem akce?

Festival pořádá nezisková organizace Open House Praha, z. ú., která se věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám pro veřejnost, včetně vzdělávacích programů pro děti či lidi s hendikepem. Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton. Světový festival se v Česku konal poprvé v roce 2015 a od té doby se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v Praze. Open House Praha je hrdou součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide sdružující 50 měst na 5 kontinentech světa.

Proč je festival pro veřejnost zdarma?

Abychom mohli pořádat festival Open House v Praze, jsme vázáni licenční smlouvou se zakladatelskou organizací mezinárodní sítě, Open City. Všechna pořadatelská města sdílejí stejné hodnoty a principy. Koncept Open House je postaven na myšlence dát všem lidem příležitost poznávat své město a budovat si vztah k jeho budovám a veřejnému prostoru. Architektura má vliv na kvalitu našeho života a Open House tím, že probouzí v lidech zájem o příběhy budov a architekturu, vybízí i k debatě nad tématy spojenými s rozvojem měst. I to je jedním z důvodů, proč jsou Open House festivaly pro veřejnost po celém světě zdarma.

Jak vás mohu podpořit?

Festival by nemohl být realizován bez podpory celé řady partnerů. Za přípravami akce je velké množství celoroční práce. Pomozte nám uspořádat další ročník zasláním symbolického vstupného 200 Kč prostřednictvím platební brány na Darujme.cz. Jako pravidelní a dlouhodobí dárci se také můžete stát členy klubu Milovníci architektury. Podpořit nás rovněž můžete zakoupením festivalového průvodce a dalších suvenýrů v infocentru nebo našem charitativním e-shopu. Vaše podpora nás posiluje a nabíjí energií do dalších příprav. Pokud vás architektura baví, přihlaste se k odběru našeho newsletteru, jehož prostřednictvím informujeme o našich akcích v průběhu roku.

Děkujeme a přejeme vám krásný otevřený víkend!

Sdílejte s námi vaše zážitky na sociálních sítích #openhousepraha, #openhousepraha2021, #letosopenhousepraha. Uvítáme také jakékoli zpětné vazby na e-mailu: info@openhousepraha.cz.


Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.