Říjnový program zve do historické loděnice v Podolí, za Vondrákovými domy nebo na Vyšehrad

25. 9. 2024

Zpracovala: Nikol Ossendorfová

Sezóna barevného listí, zkracujících se dnů i občasného sychravého počasí je tu. Předpověď na první podzimní týdny zatím vypadá příznivě, proč se tedy nevydat poznávat různá místa a příběhy Prahy? V říjnu vás zveme na novou procházku za nájemními domy Jaroslava Vondráka, na bájný Vyšehrad nebo na vycházku inspirovanou románem Sedmikostelí. Pokud vás zajímá historie Sokola, máme pro vás i speciální prohlídky Velkého strahovského stadionu. Přejeme vám krásný začátek podzimu!

Vondrákovy cihlové domy

Říjnovou novinkou v programu je procházka s historikem architektury Zdeňkem Lukešem věnovaná stavbám architekta Jaroslava Vondráka. Tento žák Jana Kotěry proslul zejména jako autor (spolu s Janem Šenkýřem) urbanistického řešení vilové čtvrti Ořechovka, kde si postavil i vlastní vilu. Na procházce se zaměříme na Vondrákovy nájemní domy v Bubenči a Dejvicích – zastavíme se např. u rohového domu, který na první pohled zaujme důmyslně poskládanými cihlami tvořícími geometrické ornamenty. Procházka je na programu ve středu 16. října od 16.30 hodin.

foto: Tomáš Sysel
foto: Tomáš Sysel

Proti proudu Vltavy

Víte, co je to limnigraf a kde ho v Praze najdete? Kam se dříve Pražané chodili rekreovat k vodě? Nebo kdo byl Josef Rössler-Ořovský? To a mnohem více se dozvíte na procházce s lektorkou Hedvikou Šimkovou v pátek 4. října od 16.30 hodin, ve které bude hlavní roli hrát pražská vodní tepna – řeka Vltava. Putování zahájíme u budovy Veslařského klubu Slavia Praha poblíž Jiráskova mostu a dojdeme až k více než 100 let staré loděnici Českého Yacht Klubu v Podolí, kterou si prohlédneme i zevnitř.

Vyšehrad známý i neznámý

Každý z nás slyšel o Vyšehradě ze staročeských pověstí, které vyprávějí o kněžně Libuši s Přemyslem Oráčem nebo o statečném oři Šemíkovi, který s rytířem Horymírem skočil z hradeb do Vltavy. Proslulý je i zdejší hřbitov, místo posledního odpočinku řady českých osobností. Jaké jsou ale méně známé příběhy tohoto historického místa a lidí, kteří zde žili? Slyšeli jste například o vyšehradské Popelce? Více prozradí lektor Milan Caha na procházce v úterý 8. října od 17 hodin, která bude zahájena u kaple Panny Marie Šancovské.

foto: Tomáš Sysel
foto: Tomáš Sysel

Sokolská historie Strahova

Strahovský kolos má za sebou velkolepou minulost, o které si můžete poslechnout na naší standardní prohlídce stadionu. Celé to začalo Českou obcí sokolskou, na jejíž popud byl stadion navržen a postaven, a právě historii Sokola se budeme věnovat na speciální prohlídce. Připomeneme si všesokolské slety, které na Strahově proběhly, vysvětlíme si roli Sokola pro stát a vezmeme vás na místa, která nejsou součástí našeho běžného okruhu. Prohlídka s Michalem Šedivým se uskuteční v neděli 27. října ve 13 a také v 15 hodin.

Po stopách Sedmikostelí

Gotickému románu Sedmikostelí od Miloše Urbana už jsme se věnovali na procházce horním Novým Městem. Ve čtvrtek 10. října v 16.30 hodin vás zveme na související procházkuDagmar Winklerovou, kdy se také zastavíme u vybraných svatostánků, které autorovi knihy posloužily jako předloha. Vydáme se od rotundy sv. Longina přes kostel sv. Štěpána po místo bývalé kaple Božího Těla a řekneme si něco i o strážcích Božího hrobu. Nebudeme ale mluvit jen o kostelech – slyšeli jste například o Stoleté kavárně?

foto: Tomáš Sysel
foto: Kateřina Červená

Další říjnové zastávky

V říjnu budeme dále objevovat židovskou historii HolešovicŽižkova a Karlína, podíváme se na dolní Žižkov a do zdejší Betlémské kaple nebo se vydáme na Malou Stranu do italské čtvrti a na místa spojená s rodem Šternberků. Znovu navštívíme bývalé Borůvkovo sanatorium, které prochází rekonstrukcí, a připraven je pro vás i workshop Architektura interaktivně, tentokrát na téma baroko. Kompletní přehled všech procházek naleznete v našem Kalendáři akcí.

Těšíme se na vás!


Comments are closed here.