Zpracovala: Nikol Ossendorfová
Léto se neúprosně blíží do své závěrečné části, což ale také znamená, že se do programu vrací procházky, které přes prázdniny obvykle nenabízíme. Navíc pro vás máme i novinky. 😉 Zveme vás na vycházku na nádraží Praha-Bubny, které se pojí s tragickými osudy Židů za druhé světové války, nebo do Dejvic na Sibiřské náměstí, kde si představíme zdejší architekturu. Podíváme se i do areálu Pražského hradu a osady Baba, vydáme se po stopách šlechtických rodů a na programu je i opakování interaktivního workshopu. Přejeme vám příjemný konec léta na toulkách nejen s Open House Praha!
Židovské osudy na nádraží Praha-Bubny
V souvislosti s osudy Židů jsme se s Dagmar Winklerovou již vypravili na různá místa v Praze – do Libně, Karlína i na Staré Město. Tentokrát zamíříme do Holešovic, konkrétně na nádraží Praha-Bubny, odkud odjížděly transporty do koncentračních táborů. Tragickou minulost místa připomíná jak mrazivý objekt Brána nenávratna, tak plánovaný Památník ticha, o jehož přípravách si povíme. Podíváme se i do bývalé synagogy, ukryté v jednom ze zdejších vnitrobloků. Procházka je na programu v úterý 24. září od 16.30 hodin.
Po Sibiřském náměstí
Hned o den později v 16.30 hodin nás čeká další novinka v programu. S historičkou umění Markétou Čejkovou se projdeme po náměstí v Dejvicích, které je od roku 1925 (s výjimkou období německé okupace, kdy neslo název Ošperské) známé jako Sibiřské. Ačkoliv se budeme pohybovat na poměrně omezeném prostoru, narazíme zde na řadu architektonicky zajímavých staveb, jako je pravoslavný chrám sv. Ludmily, vila od Jana Kotěry, budovy velvyslanectví i sochařská díla ve veřejném prostoru. Během vycházky se zaměříme zejména na stavby z 60. až 80. let 20. století.
Do osady Baba i okolí
Do Dejvic se v září podíváme několikrát. Po delší době se v pondělí 9. září vydáme do osady Baba, funkcionalistické vilové kolonie, kde najdeme domy od Pavla Janáka, Josefa Gočára či Františka Kerharta. Kromě osady Baba si představíme i kolonie v dalších evropských metropolích, které vznikly dle obdobného konceptu. Pokud by vás zajímalo i okolí osady, kde najdeme např. vilu Vlasty Buriana či Lídy Baarové, pak se k nám můžete připojit na vycházce v pondělí 23. září. Obě procházky s Markétou Čejkovou začínají v 16.30 hodin.
Na Pražský hrad za Havlem a Plečnikem
Pokud jste se těšili na opakování procházek v areálu Pražského hradu, nyní nastal váš čas. 😉 Nejprve se v pondělí 2. září vrátíme do období prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a představíme si realizace slovinského architekta Jože Plečnika. Hned ve středu 4. září se přesuneme v čase do porevoluční éry Václava Havla a ukážeme si realizace od Evy Jiřičné, Bořka Šípka nebo Josefa Pleskota. Čekají nás procházky hradními zahradami, nádvořími i příkopy. Začátky těchto procházek s Markétou Čejkovou jsou vždy v 16.30 hodin.
Šlechtické rody na Malé Straně
Historické centrum Prahy je plné staveb a míst souvisejících se šlechtickými rody, na které se zaměřujeme v našem cyklu Praha šlechtická s Michalem Šedivým. V neděli 8. září od 18 hodin u Tyršova domu započneme procházku věnovanou rodu Lichtenštejnů a v neděli 22. září od 15 hodin se od Toskánského paláce vydáme po stopách rodu Thunů. Pokud byste chtěli mít sérii těchto procházek kompletní, pak doporučujeme nahlédnout do našeho kalendáře mezi říjnové akce, kdy se vydáme i za Šternberky. 😉
Další nejen procházky a prohlídky
Zářijový program je poměrně nabitý a různorodý. Kromě zmíněných procházek se s námi můžete vydat i na Nákladové nádraží Žižkov, poznávat skryté symboly na Starém Městě, objevovat malebnou Kampu nebo love story spojenou s Američany na Malé Straně. Pokud byste se chtěli naučit jednotlivé architektonické styly správně rozeznat, v průběhu podzimu nabídneme opakování dosavadních dílů cyklu Architektura interaktivně a začínáme právě v září, kdy bude naším tématem renesance. Přehled všech procházek naleznete v našem Kalendáři akcí.
Comments are closed here.