Borůvkovo sanatorium, umělecký underground, stopy Franze Kafky a další červnové vycházky

31. 5. 2024

Zpracovala: Nikol Ossendorfová

Po jubilejním 10. ročníku festivalu Open House Praha, který proběhl 13. až 19. května 2024 a přilákal rekordní počet návštěvníků, pokračujeme v objevování Prahy v rámci celoročního programu! A co jsme si pro vás přichystali? 🙂 Jedinečnou příležitost navštívit bývalé Borůvkovo sanatorium, vycházku věnující se malostranské umělecké akci Dvorky 81, druhý díl nové procházky za Franzem Kafkou, nahlédnutí do technických útrob i podzemí Quadria nebo vycházky po Praze 5. Na programu jsou konečně znovu i prohlídky pro děti. Přejeme vám krásný začátek léta!

Borůvkovo sanatorium

V Legerově ulici nedaleko Národního muzea jste si možná všimli zchátralého domu, který zdobí podobizny dvou mužů. Borůvkovo sanatorium poskytovalo za první republiky exkluzivní zdravotnickou péči movité klientele a po znárodnění v roce 1948 jej využíval stát. Právě zde zemřel v roce 1950 farář Josef Toufar na následky mučení StB a v roce 1969 také student Jan Palach. V současné době prochází dům rekonstrukcí, po které bude sloužit novému účelu. Jakému? Vše se dozvíte na prohlídce s Michalem Šedivým. Vybírat můžete z několika termínů a doporučujeme tuto příležitost využít. 😉 Upozorňujeme také, že prohlídky budou nasazeny ve dvou podobných verzích (AB), které se liší pouze místem setkání.

foto: Jiří Matějíček / CC BY-SA 4.0 DEED
foto: Jiří T. Kotalík: Dvorky 81

Underground na Malé Straně

Pokud se zajímáte o historii českého uměleckého undergroundu, pak vám bude jistě známá akce Malostranské dvorky (či Dvorky 81). Právě tuto pololegální událost si připomeneme na procházce s Dagmar Winklerovou a podíváme se na běžně nepřístupná místa, která v roce 1981 sloužila umělcům jako výstavní prostory. Procházka, kterou jsme nabídli už v rámci doprovodného programu k letošnímu festivalu a nyní ji uvádíme i v rámci našich celoročních akcí, je na programu v úterý 11. června, úterý 18. června a čtvrtek 20. června, vždy od 18.30 hodin.

Po stopách Franze Kafky

Socha hlavy před obchodním domem Quadrio, pomník u Španělské synagogy, muzeum poblíž Kampy… Osobnost spisovatele Franze Kafky si v Praze můžeme připomenout na různých místech, ale kde se sám Kafka a jeho přátelé skutečně pohybovali? V pondělí 24. června od 16.30 hodin proběhne druhý díl nové procházky Kafka v ulicích, kdy se opět vydáme do doby umělců z Pražského kruhu a ukážeme si konkrétní místa, kde žili, tvořili a setkávali se. Poslechneme si i krátké ukázky z tvorby těchto autorů. Lektorkou procházky je Jana Jandová.

foto: archiv OHP
foto: Tomáš Princ

Poznávání architektury pro děti

S nástupem letních dnů opětovně zařazujeme do programu speciální prohlídku Velkého strahovského stadionu pro děti. Lektor David Valeš dětem představí poutavou historii stadionu, který zažil sokolské slety i mši s papežem, a o architektuře tohoto kolosu se děti dozví více také díky pracovním Listům pro malé architekty. Mimo jiné se děti podívají do prezidentského salonku a dostanou prostor zamyslet se nad možnou budoucí funkcí stadionu. První letošní prohlídka, která je určena pro děti od 6 do 12 let, se uskuteční v sobotu 22. června od 15 hodin.

Košířský lesopark a smíchovské letohrádky

Začátkem měsíce nás čekají dvě výpravy do městské části Praha 5. V pátek 7. června v 18 hodin vyrazíme na procházku lesoparkem přiléhajícím k usedlosti Cibulka, kde najdeme řadu drobných architektonických děl, a kromě historie usedlosti si povíme i o její současné probíhající proměně. Hned další den, v sobotu 8. června ve 13 hodin, se setkáme u letohrádku Portheimka na Smíchově a vydáme se na procházku zpět v čase do doby, kdy byl Smíchov malebnou čtvrtí šlechtických sídel a krásných zahrad. Lektorkou obou vycházek je Dagmar Winklerová.

foto: Tomáš Sysel
foto: Tomáš Sysel

Židovská historie a pozvánka na strahovské sletiště

Na programu jsou dále dvě procházky s židovskou tematikou – v neděli 23. června od 14 hodin se vydáme za židovskou historií na Žižkov a Karlín a v neděli 30. června od 14 hodin bude naším cílem Josefov, kde bylo v minulosti velké židovské ghetto. Ve dnech 30. června až 5. července se koná XVII. všesokolský slet a u příležitosti této významné události vás zveme na Velký strahovský stadion, kde nabídneme různé typy prohlídek – jak ty, které znáte z celoročního programu (standardní, bezbariérové, pro děti, cizojazyčné), tak novou speciální prohlídku zaměřenou na sokolskou historii stadionu.

Těšíme se na vás!


Comments are closed here.