Novou ambasadorkou dobrovolnického programu se stala Lejla Abbasová

25. 2. 2024

Festival Open House Praha, který nechává široké veřejnosti zdarma nahlédnout do běžně uzavřených budov, oslaví letos v květnu 10. výročí. Za dobu své existence otevřel již přes 620 budov a prostorů, které přivítaly téměř půl milionu návštěv z řad nadšenců architektury a poznávání města. Koncept otevřeného města pro všechny sdílíme společně s dalšími více než 50 festivaly po celém světě. Open House se tak řadí k největším architektonickým festivalům světa.

K myšlence uspořádat festival Open House v Praze jsem se rozhodla na začátku roku 2013, krátce poté, co jsem objevila jeho londýnskou předlohu, jejíž rozměr s více jak 800 otevřenými budovami byl fascinující. Jednoduchý koncept s desítkami měst v mezinárodní síti Open House Worldwide, v nichž festivaly probíhaly, vyzýval k následování,“ říká zakladatelka a kreativní ředitelka Andrea Šenkyříková. 

Letošní jubilejní ročník festivalu Open House Praha se uskuteční od 13. do 19. května 2024 a zpřístupní o víkendu zdarma více než 100 architektonických skvostů na území hlavního města Prahy. Dále v týdnu od 13. května nabídneme doprovodný program v podobě přednášek, debat a procházek po Praze. Necháme vás nahlédnout do budov spojených s významnými českými architekty, jejichž životní jubilea si letos připomínáme – například Josefa Fuchse, Oldřicha Tyla, Adolfa Benše, Josefa Fanty, Jana Gillara, Karla Hubáčka a dalších. Současně se budeme věnovat tématu proměn města, architektury a veřejného prostoru v posledních deseti letechpřístupnosti a otevřenosti města všem skupinám obyvatel

Neodmyslitelnou součástí festivalu jsou každým rokem jeho dobrovolníci*ice, kteří pomáhají jak s přípravou akce, tak s její realizací. Během posledních deseti let se k nám připojilo okolo 2600 dobrovolníků*ic z celé ČR i zahraničí. Novou ambasadorkou dobrovolnického programu se stala Lejla Abbasová, moderátorka, aktivistka a bývalá mluvčí ministra pro lidská práva a národnostní menšiny. 

Jsem nesmírně ráda, že jsem se mohla stát součástí Open House rodiny. Pamatuji si totiž den, kdy emeritní zakladatelka její pražské odnože Andrea Šenkyříková s tímto nápadem přišla. Zdál se mi naprosto skvělý, ale také opravdu odvážný. Přesvědčovat instituce a soukromý sektor, aby dovolili de facto kdekomu vstoupit do jejich ‚obýváku?! Tehdy jsem to vnímala skoro až jako utopii… O dekádu později hluboce smekám nejen před Andreou a týmem, který vybudovala, ale také před stovkami dobrovolníků, kteří jsou stěžejním pilířem úspěchu celého festivalu,“ říká Lejla Abbasová a dodává: „Dobrovolnictví pro festival Open House Praha není jen o tom, že si otevřete dveře do nějaké budovy, ale otevřete si dveře do úplně nového života. Uvidíte nové lidi, nová místa a já pevně věřím, že si to s námi užijete.“ 

Registrace dobrovolníků*ic spuštěny!

Dobrovolníkem*icí se může stát každý, kdo má zájem pomoci otevírat město pro všechny. Ve videu níže si můžete poslechnout, co o motivaci zapojit se do festivalu říkají jiní*é dobrovolníci*ce, a nechat se inspirovat! Přihlášku a více informací naleznete zde.

O významu dobrovolnictví pro společnost jsme debatovali na sklonku loňského roku se zástupci různých kulturních festivalů, mezi kterými byla i naše ředitelka Klára Veselá. Jak se dobrovolnická práce v oblasti kultury liší od dobrovolnictví v charitativním sektoru? Jak kulturní organizace získávají dobrovolníky a udržují jejich zájem a nadšení? Nejen tyto otázky byly předmětem debaty. Záznam můžete zhlédnout na našem YouTube kanále.

Naše nezisková organizace Open House Praha, z. ú., se také stala novou partnerskou organizací projektu Open House Europe. Jeho součástí je například mezinárodní dobrovolnická výměna mezi partnery projektu. Tři vybraní zkušení dobrovolníci se tak mohou během letošního roku vypravit za poznáním do evropských měst, jako je Essen, Tallin a Stockholm!

Comments are closed here.