PROHLÍDKA

Nákladové nádraží Žižkov

ne 18. 8. 2024, 16.30 hod.

Jedna z nejvýznamnějších a současně nejdiskutovanějších pražských industriálních památek, to je Nákladové nádraží Žižkov. Funkcionalistický komplex vznikl v roce 1935 podle návrhu architektů Karla Caivase a Vladimíra Weisse a provoz zde fungoval až do roku 2002. Kulturně chráněný objekt sestává z hlavní administrativní budovy a jejích dvou kolmých křídel, která obklopují kolejiště s výraznými výtahovými věžemi a střední krytou rampou. Ve své době nejmodernější nádraží na světě sloužilo zejména jako překladiště zboží.

Prozkoumejte s námi vybrané prostory nádraží od sklepa až po terasu v hlavní budově, odkud se naskýtá jedinečný pohled na celý brownfield. Prohlídka se zaměří především na historii a zajímavosti této kulturní památky. Dozvíte se ale také aktuální informace o plánované revitalizaci tohoto prostoru. Jak vypadá projekt na novou městskou čtvrť pro 22 tisíc obyvatel a v jakém stavu se nyní nachází? 

Další vypsané termíny prohlídky naleznete na GoOut.net.

Podívejte se na fotoreportáž serveru Aktuálně.cz.

Prohlídku nádraží můžete spojit s návštěvou Landscape festivalu – až do konce září zde probíhají výstavy, happeningy a další akce. V okolí nádraží je také možné si projít až 30 uměleckých a architektonických intervencí. Více informací zde.

foto: Tomáš Sysel

Praktické informace:

 • Místo setkání je před vstupem do hlavní/administrativní budovy Nákladového nádraží Žižkov – nachází se za plotem, mezi dvěma vrátnicemi, které jsou nedaleko od sebe, u křižovatky ulic J. Želivského a Olšanská. GPS místa je 50.084285, 14.471187.
 • Na vrátnici není nutné se nahlašovat. Parkování v areálu je možné po dobu nezbytně nutnou po dobu prohlídky, není avšak nijak střežené. 
 • Telefonický kontakt na dobrovolníka bude pro případ nouze uveden na vstupence.
 • Lektorem prohlídky bude Michal Šedivý.
 • Předpokládaná délka akce je přibližně 80 minut.
 • Vstup do areálu a objektů samotných je pouze na vlastní nebezpečí a není vhodný pro děti, osoby s pohybovým handicapem či osoby trpící strachem z výšek a omezených prostor. V administrativní části budovy nejsou výtahy. Na začátku akce samotné budou účastníci proškoleni o bezpečnosti, souhlas s pravidly pohybu po areálu bude nutné na místě potvrdit i písemně. 
 • Ve vybraných prostorách je třeba se chovat s ohledem na stav objektu obezřetně a následovat pokynů průvodce. Vstup bude povolen jen v pevné obuvi bez hladké podrážky.
 • Součástí prohlídky není vstup do kolejiště nebo na nástupiště.
 • Velikost skupiny je omezena kapacitou i obtížnou přístupností prostor.
 • Vstupenky je možné zakoupit pouze předem.
 • Na vybraných akcích pořizujeme fotografické nebo videozáznamy za účelem jejich dokumentování a propagace. Více informací zde.

Vyprodáno

Váš průvodce

Michal Šedivý

S Michalem se můžete nejčastěji potkat při procházkách Malou Stranou, které se věnuje velmi podrobně, a také při procházkách postavených na příbězích židovských stavebníků v Bubenči. Je vystudovaný politolog a sociolog, umění a architektura jsou jeho velkou zálibou. Obdivuje například betonové věže emauzského kostela. S Open House Praha spolupracuje jako průvodce už od roku 2019.

Více o Michalovi zde.

Comments are closed here.