Festival Open House Praha 2023 láká do 109 architektonických skvostů

11. 4. 2023

Festival otevřených budov Open House Praha letos proběhne v termínu od 15. do 21. května 2023. Devátý ročník svátku městské architektury vám o víkendu zdarma zpřístupní více než 100 budov a prostorů na celém území hlavního města. V týdnu od 15. května se můžete těšit i doprovodný program s komentovanými procházkami, přednáškami a diskuzemi.

Kompletní seznam otevřených budov najdete už nyní na našem webu. Doprovodné programy budeme zveřejňovat postupně v Kalendáři akcí. I letos chystáme tištěného festivalového průvodce, k prodeji bude během května v e-shopu nebo od 15. května ve festivalovém infocentru v prostorách Nové scény Národního divadla.

Nová scéna Národního divadla, ilustrace: Jan Šrámek

V letošním roce s námi mohou lidé zcela zdarma navštívit o víkendu 109 běžně nepřístupných budov a areálů. Jsou to místa, která pravidelně míjíme, aniž bychom měli šanci zjistit, co se skrývá za jejich fasádami a ploty. Nejen, že mezi nimi najdeme skvosty pražské architektury a designu, ale lidé se také na komentovaných prohlídkách dozví fascinující příběhy, které často stojí za jejich realizacemi, ať už se jedná o historické budovy, rekonstrukce, či moderní projekty. Díky nim a pestrosti architektury, kterou Praha nabízí, se můžeme na chvíli zastavit, zamyslet a užasnout,
říká ředitelka festivalu Klára Veselá.

foto: Dušan Vondra

Naším mottem je Architektura pro všechny, proto jsou prohlídky budov o víkendu zdarma. Zaměřujeme se na co největší bezbariérovost programu pro různé skupiny obyvatel. Víkendový program nabídne i speciální prohlídky pro děti, osoby se sluchovým či zrakovým postiženímcizince dlouhodobě žijící v Praze. Kromě majitelů, zaměstnanců a správců budov se do festivalu zapojují i stovky dobrovolníků. Abychom mohli letos otevřít všechny prostory, potřebujeme více než 500 dobrovolníků, proto také nábor probíhá do poslední chvíle. Do dobrovolnického programu se může zapojit každý, bez ohledu na věk, národnost či profesi. Pojďte otevírat Prahu s námi!

Letošní program je věnovaný připomínce narození tří významných českých architektů. Připomeneme si Karla Pragera, jednoho z nejvýznamnějších českých architektů 2. poloviny 20. století, od jehož narození v létě uplyne 100 let. V programu jsou zastoupeny realizace z různých období jeho tvorby. Poprvé se budete moci podívat do bývalé pobočky Komerční banky na Smíchově, vysokoškolského areálu v Jinonicích z 90. let nebo zákulisí Nové scény Národního divadla, která letos slaví 40 let od otevření. Součástí programu jsou i další Pragerovy stavby.

Budova Komerční banky na Smíchově od Karla Pragera, foto: Martin Suchánek

„Opět nabídneme k návštěvě technickou stavbu centrální kotelny Všeobecné fakultní nemocnice nebo areál Pragerových kostek v Emauzích, kde se v rámci doprovodného programu uskuteční debata o tom, jak přistupovat k rekonstrukcím staveb vzniklých ve 2. polovině 20. století, včetně vzpomínky na Karla Pragera,
upřesňuje kreativní ředitelka Andrea Šenkyříková.

Budova Teplotechny Praha od Věry Machoninové, foto: Martin Suchánek

Výraznou architektkou 20. století je také Věra Machoninová, která letos v září oslaví významné životní jubileum. Její tvorba ve stylu brutalismu je zastoupena v programu administrativní budovou Teplotechny Praha a obchodním centrem DBK (dříve Dům bytové kultury), které je považováno za jedno z vrcholných děl poválečné architektury u nás. 

Třetím architektem, jemuž je letošní program věnován, je Antonín Viktor Barvitius, který se narodil před 200 lety. Při této příležitosti budou zpřístupněny Gröbeho vila v Havlíčkových sadech, Lannova vila v Bubenči a kostel sv. Václava na Smíchově. Působivá bazilika patří k nejvýznamnějším příkladům české novorenesanční architektury u nás. Dominantou interiéru je Barvitiův hlavní oltář z několika druhů kararského mramoru nebo netradiční dřevěný zlacený kazetový strop. Doprovodný program se bude věnovat i architektově funerální tvorbě

Interiér kostela sv. Václava na Smíchově od A. V. Barvitia, foto: Tomáš Sysel
Hotel Intercontinental, foto: BoysPlayNice

Jednou z 27 novinek programu je bývalý hotel Intercontinental, který v současné době prochází finální fází rozsáhlé rekonstrukce a již brzy bude jeho provoz obnoven pod názvem Fairmont Golden Hotel Prague. Renovace proslulé brutalistické stavby probíhá pod vedením architektů ze studia TaK Architects, autorů oceňované rekonstrukce Bubenské 1. Jelikož v budově stále probíhají stavební práce, vstup do tohoto objektu bude možný pouze po předchozí registraci. Registrace budou spuštěny na začátku května, informace o spuštění zveřejníme s předstihem na webu.

Letos poprvé se také pro veřejnost po rozsáhlé rekonstrukci otevře administrativní a odbavovací budova mezinárodního Letiště Václava Havla, Terminál 4, nejstarší část pražského letiště určená pro vládní delegace. Funkcionalistická budova z návrhu architekta Adolfa Benše získala ihned po svém dokončení v roce 1937 zlatou medaili na Mezinárodní výstavě umění a techniky v Paříži. Podíváte se do prezidentského či vládního salonku a vstoupí do míst, která na našem území přivítala amerického prezidenta Baracka Obamu nebo papeže Jana Pavla II.

Terminál 4 na Letišti Václava Havla, foto: Tomáš Sysel
Interiér Nostického paláce, foto: Eva Mořická

Z vládních budov bude poprvé v rámci festivalu zpřístupněna i monumentální budova Ministerstva dopravy ČR na nábřeží Ludvíka Svobody, bývalé sídlo Ústředního výboru Komunistické strany Československa. Nahlédnete nejen do reprezentativních a zasedacích místností nebo kanceláře ministra dopravy, ale také do prostoru bývalých bytů nejvyšších představitelů KSČ a do podzemního krytu. Festival otevře také brány Nostického paláce, pozdně barokního sídla Ministerstva kultury ČR, kde bude k vidění pracovna ministra, galerie, kulečníkový sál nebo kaple.

Zajímavou kapitolu v programu představují letos úspěšné konverze industriálních objektů. V areálu Branického pivovaru se podařilo přetvořit jednu z budov v Dům tanečního umění, v bývalé továrně Bratři Vinopalové na výrobu leteckých palubních přístrojů v Modřanech se nyní nacházejí luxusní lofty Vanguard Prague pro bydlení a v tovární hale Breitfeld-Daněk v Karlíně bude možné zažít čilý novinářský ruch mediálního domu Economia.

Prostory mediálního domu Economia, foto: Lukáš Bíba
Továrna KOH-I-NOOR, foto: Eva Mořická

V sousedním objektu Machine House je k nahlédnutí architektonický ateliér studia QARTA Architektura a v trafostanici Smíchov výstavní síň 400 ASA Gallery. Nový rezidenční projekt se připravuje v průmyslovém areálu KOH-I-NOOR ve Vršovících, ve kterém ještě donedávna sídlila výroba věhlasných stiskacích knoflíků. Prázdná továrna, jejíž největší budovu dodnes zdobí slavný znak dívky s patentkou v oku od malíře Františka Kupky, bude lákat zejména milovníky urbexu.

Koho zajímají novostavby, měl by se vypravit do Vysočan, kde letos vyrostlo ústředí společnosti Blum a svým pojetím odkazuje k industriální historii místa. Vzdušnou čarou na druhém konci Prahy se podíváte do cenami ověnčeného Centra Bořislavka ve Vokovicích, kde se moderní architektura potkává s uměním. Na Ruzyni, nedaleko zmiňovaného Terminálu 4, se můžete dozvědět více o budově neobvyklého „padajícího“ tvaru, kde se nachází showroom elektrokol.

Bořislavka Centrum, foto: BoysPlayNice
Pohled na PORT7 od nádraží Praha-Holešovice, foto: archiv budovy

Na břehu Vltavy v Holešovicích roste rozsáhlý multifunkční areál PORT7, který má ambice stát se pulzujícím srdcem této čtvrti. O kousek dále pak můžete sledovat, jak se někdejší libeňský brownfield u slepého ramene Vltavy postupně proměňuje v moderní administrativní čtvrť. Zde bude možné prozkoumat nedávno dokončenou budovu DOCK IN FIVE, která byla postavena s ohledem na mezinárodní standardy environmentální udržitelnosti.

V programu festivalu si každý přijde na své. Ti, kdo se nebojí výšek, mohou vystoupat na několik vodárenských věží nebo střechy a terasy výškových budov, například do 27. patra budovy bývalého Motokovu na Pankráci (dnes City Empiria). Otevře se také celá řada škol a vzdělávacích institucí, historické paláce, designové kanceláře, hotely, a dokonce i krematorium. Mezi letošní zajímavosti patří Keramický salonek od Jana Kotěry nacházející se v sanatoriu Všeobecné fakultní nemocnice nebo historické loděnice v Podolském přístavu – loděnice Českého Yacht Klubu, jednoho z nejstarších jachetních klubů ve střední Evropě, který letos slaví 130 let od založení, a plovoucí loděnice TJ Tatran Praha.

Historická loděnice Českého Yacht Klubu, foto: Tomáš Sysel

Comments are closed here.