WORKSHOP

Architektura interaktivně III. – Rokoko na Hradčanech a Malé Straně

ne 14. 4. 2024, 17.00 hod.

Umělecký styl rokoko se vyvinul z baroka v 18. století a je (podobně jako třeba manýrismus) stylem vrcholné exaltace. Jeho přepjatost – v očích mnoha kritiků odsouzeníhodná – mu však vštěpuje mimořádnou líbivost a až neobvyklou hravost. I když rokokové ornamenty často pokrývají stěny a klenby světských i sakrálních staveb, rozhodně neplatí, že by šlo pouze o styl interiérů. Jeho uplatnění, například v okolí Pražského hradu, je poměrně časté.

Na naší procházce se zastavíme nejen u paláců nejvyšších představitelů země (Arcibiskupský palác) a předních šlechtických rodin (Bretfeldovský palác), ale pozornost budeme věnovat i domům patricijským (na ulici Karmelitské) a měšťanským (na ulici Nerudově). Zaměříme se také na podobu a tvar rokokových ornamentů. Dozvíte se například i to, proč bylo v tomto nejfrivolnějším z architektonických stylů ztvárněno sídlo primase českého (arcibiskupa pražského).

Arcibiskupský palác na Hradčanském náměstí v Praze
foto: Tomáš Sysel
Pastelové budovy postavené ve stylu rokoka v centru Prahy
foto: Tomáš Sysel

Architektura interaktivně je název nového cyklu lektorovaných procházek, jejichž hlavním cílem je prezentace architektonických slohů a jejich tvarosloví s důrazem na zapojení samotných účastníků. Průvodce vám ukáže zvláštnosti jednotlivých stylů a podle specifických prvků vás naučí je od sebe rozeznávat. Na konci cyklu byste měli být schopni sami určit konkrétní sloh, včetně jeho časového zařazení. Procházka je určena všem aktivním zájemcům o architekturu, kteří nechtějí jen pasivně naslouchat výkladu průvodce a mají dobrou fyzickou kondici.

Praktické informace:

  • Místo setkání je u Kučerova paláce (nazývaný někdy i U zlaté lodi nebo U Demartinů) na adrese Pohořelec 114/22, Praha 1-Hradčany.
  • Telefonický kontakt na dobrovolníka bude pro případ “nouze” uveden na vstupence.
  • Předpokládaná délka akce je cca 1,5 hodiny.
  • Lektorem workshopu je Michal Šedivý.
  • Kapacita skupiny je omezena, vstupenky je možné zakoupit pouze předem.
  • Na vybraných akcích pořizujeme fotografie a/nebo videozáznamy za účelem jejich dokumentování a propagace. Více informací zde.

Váš průvodce

Michal Šedivý

S Michalem se můžete nejčastěji potkat při procházkách Malou Stranou, které se věnuje velmi podrobně, a také při procházkách postavených na příbězích židovských stavebníků v Bubenči. Je vystudovaný politolog a sociolog, umění a architektura jsou jeho velkou zálibou. Obdivuje například betonové věže emauzského kostela. S Open House Praha spolupracuje jako průvodce už od roku 2019.

Více o Michalovi zde.

Comments are closed here.