PROCHÁZKA

O brutalismu a tak IX.

st 15. 11. 2023, 16.30 hod.

Již deváté pokračování procházek za brutalistickou architekturou vám nabídne zastavení na místě, kde stávala ikonická budova Transgasu. Poté se vydáme k bývalému Federálnímu shromáždění a doputujeme až na spodní konec Václavského náměstí. Historička umění a skvělá průvodkyně Markéta Čejková vám bude vyprávět nejen o architektuře budov, které patří mezi nejhodnotnější realizace 70. a 80. let 20. století, ale jako vždy přiblíží i širší historický kontext doby, ve které vznikaly. Bude řeč o architektech a architektkách, spolupracovnících a umělcích, kteří se zde také výrazně vyjádřili. Nebudou opomenuty ani aktuální otázky památkové ochrany samotných staveb i jejich vybavení či kvality projektů, které demolované budovy nahrazují. Zamyslíme se i nad současným využitím a přístupností interiérů pro veřejnost u staveb, které zatím demolicím či kontroverzním přestavbám odolávají.

foto: VitVit

Praktické informace:

  • Místo setkání je na adrese Škrétova 12, Praha 2 (před kavárnou).
  • Telefonický kontakt na dobrovolníka bude pro případ „nouze“ uveden na vstupence.
  • Předpokládaná délka akce je 2 hodiny.
  • Kapacita skupiny je omezená, vstupenky je možné zakoupit pouze předem.
  • Lektorkou komentované procházky je Markéta Čejková.
  • Na vybraných akcích pořizujeme fotografie a/nebo videozáznamy za účelem jejich dokumentování a propagace. Více informací zde.

Vaše průvodkyně

Markéta Čejková

Markéta vystudovala strojní fakultu ČVUT v Praze. Po patnácti letech práce auditorky nakonec propadla naplno své zálibě pro umění. Je doktorandkou oboru dějiny umění a současně pracuje jako lektorka pro různé organizace. Jako dobrovolnice a průvodkyně je s Open House Praha od roku 2019. Markéta neskrývá obdiv pro architekturu 20. století a potkat ji můžete například při procházce po Pražském hradě, hradčanských palácích, Veletržním paláci nebo brutalistické architektuře.

Více o Markétě zde.

Comments are closed here.