PROCHÁZKA

Na Hrad za Plečnikem

po 9. 10. 2023, 16.30 hod.

Pražský hrad, odvěký symbol českého státu i největší hradní komplex na světě. Je tvořen rozsáhlým souborem rozmanitých paláců, církevních a dalších staveb z různých období. Významnou stopu zanechal na Pražském hradě slovinský architekt Jože Plečnik, kterého povolal T. G. Masaryk, aby navrátil někdejšímu královskému hradu znovu slávu a lesk a proměnil jej v důstojné sídlo hlavy nově vzniklého státu. 

Procházka vás provede velkou částí Plečnikových realizací na hradních nádvořích a v jeho zahradách. Trasa povede od zahrady Na Valech přes Rajskou zahradutřetí a první nádvoří Pražského hradu až do zahrady Na Baště. Podíváte se například k Býčímu schodišti, na monumentální Plečnikovu balustráduobelisk, prozkoumáte zahradní pavilonky a také další drobné objekty či úpravy, které tu Plečnik spolu se svým spolupracovníkem Ottou Rothmayerem zanechal. Dozvíte se, kde se nacházel soukromý prezidentský vstup do zahrad nebo jakou roli hrála Alice Masaryková v přestavbě Pražského hradu.

foto: Markéta Čejková

Praktické informace:

  • Procházka bude zahájena na Opyši (GPS 50.0917581N, 14.4054136E), u stožáru z Plečnikovy výstavy.
  • Telefonický kontakt na dobrovolníka bude pro případ “nouze” uveden na vstupence.
  • Předpokládaná délka akce je cca 1,5 hodiny.
  • Kapacita skupiny je omezená, vstupenky je možné zakoupit pouze předem.
  • Lektorkou komentované procházky je Markéta Čejková.
  • Na vybraných akcích pořizujeme fotografické nebo videozáznamy za účelem jejich dokumentování a propagace. Více informací zde.

Vyprodáno

Vaše průvodkyně

Markéta Čejková

Markéta vystudovala strojní fakultu ČVUT v Praze. Po patnácti letech práce auditorky nakonec propadla naplno své zálibě pro umění. Je doktorandkou oboru dějiny umění a současně pracuje jako lektorka pro různé organizace. Jako dobrovolnice a průvodkyně je s Open House Praha od roku 2019. Markéta neskrývá obdiv pro architekturu 20. století a potkat ji můžete například při procházce po Pražském hradě, hradčanských palácích, Veletržním paláci nebo brutalistické architektuře.

Více o Markétě zde.

Comments are closed here.