PROCHÁZKA

Architekti Malostranského hřbitova

so 22. 7. 2023, 16.00 hod.

Místo odpočinku celé řady významných osobností i inspirace pro sbírku básní Jana Nerudy Hřbitovní kvítí – to je pověstmi opředený Malostranský hřbitov na Smíchově. Založen byl při morové epidemii na konci 17. století a před vznikem hřbitova na Malvazinkách sloužil jako městské pohřebiště pro celý levý břeh Vltavy.

Vycházka po hřbitově se bude věnovat nejen barokním stavitelům Kryštofovi a Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovým, kteří jsou zde na neznámém místě pochováni, ale představí i odkazy dalších osobností. Leží tu například architekti Jan Klement ZoberJosef Zobel, autoři rekonstrukce Vrtbovského paláce, slavný malostranský stavitel Josef Jäger, dále pak známí sochaři, malíři či představitelé národního obrození.

Otec a syn Dientzenhoferové nemají s Prahou 5 společné jen místo svého posledního odpočinku. Kilián Ignác si na Smíchově pro potřeby své rodiny postavil letní sídlo, dnes známé jako letohrádek Portheimka. Společně se svým otcem pak navrhli nejslavnější barokní chrám Prahy – jezuitský kostel sv. Mikuláše na Malé Straně.

foto: Tomáš Sysel

Praktické informace:

  • Místo setkání je u náhrobku biskupa Thun-Hohensteina na Malostranském hřbitově (blízko hlavního vchodu; Praha 5 – Smíchov).
  • Telefonický kontakt na dobrovolníka bude pro případ „nouze“ uveden na vstupence.
  • Lektorkou komentované vycházky je Alena Lehnerová.
  • Předpokládaná délka akce je cca 1,5 hodiny.
  • Kapacita skupiny je omezená, vstupenky je možné zakoupit pouze předem.
  • Na vybraných akcích pořizujeme fotografie a/nebo videozáznamy za účelem jejich dokumentování a propagace. Více informací zde.

Comments are closed here.