PROCHÁZKA S PROHLÍDKOU

Ztracené ozvěny židovské Libně (s výstavou v synagoze)

st 12. 10. 2022, 16.30 hod.

Procházka s Dagmar Winklerovou, vypravěčkou příběhů a zasvěcenou průvodkyní, vás zavede do čtvrti, v jejíchž uličkách tepal ruch druhého největšího židovského osídlení na území Prahy. Kde jako by dosud zněla ozvěna kroků slavných literátů Arnošta LustigaBohumila Hrabala i pozapomenutého Vojtěcha Rakouse, který dokázal ve svých povídkách tak humorným způsobem vykreslit život venkovských Židů. Dozvíte se mnoho z dějin židovského osídlení Libně a jeho propojení se starodávným Josefovem. Co zbylo do dnešních časů z bývalého ghetta, kde stávala stará synagoga, a jaký osud stihl místní hřbitov s barokními náhrobky? 

Nahlédnete i za omšelé zdi Nové libeňské synagogy, kde je aktuálně k vidění tematická výstava Nezapomínej!, poslechnete si nějaké to hrabalovské pábení a pokocháte se krásnou vyhlídkou na starou i novou Libeň. Na procházku volně navazuje od 19.00 hodin výtvarný workshop inspirovaný tvorbou Vladimíra Boudníka, na který jste srdečně zváni.

foto: Tomáš Sysel

Praktické informace:

  • Sraz je před Libeňskou sokolovnou (Zenklova ulice 2/37, tram. zastávka Libeňský zámek).
  • Předpokládaná délka akce je cca 2 hodiny.
  • Lektorkou komentované procházky je Dagmar Winklerová.
  • Telefonický kontakt na dobrovolníka bude pro případ “nouze” uveden na vstupence.
  • Kapacita skupiny je omezena, vstupenky je možné zakoupit pouze předem.
  • Na vybraných akcích organizátor pořizuje fotografie a/nebo videozáznamy za účelem jejich dokumentování a propagace. Více informací zde.
  • Nezapomínej! (7.–27. 10. 2022) – Výstava přibližuje netradičním způsobem historii židovské čtvrti v Libni. Organizátorem výstavy je spolek Krajinou přílivu.
  • Workshop – Co to tady děláš? Happening s Vladimírem Boudníkem! (12. 10. 2022, 19.00 hod.) – Přijďte si obkreslit prostor, ve kterém žijete! Výtvarný workshop inspirovaný tvůrčím dílem Vladimíra Boudníka. Materiálem vám budou reliéfy zdí Libně, papír a uhel. Organizátorem workshopu je spolek Krajinou přílivu.

Vaše průvodkyně

Dagmar Winklerová

Dáša vystudovala archeologii a pracuje jako kurátorka digitální knihovny. Silný vztah ke knihám a k paměti předků uplatňuje při procházkách, které propojují město a literaturu. Miluje každodenní toulky ve staroměstských uličkách a potkat ji můžete při výpravách do tajuplných Stínadel. S Open House Praha spolupracuje od roku 2021 jako průvodkyně celoročních akcí.

Více o Dáše zde.

Comments are closed here.