Růžový okruh po otevřených budovách festivalu Open House Praha 2022

16. 5. 2022

Baví vás jízda na kole, ale zatím jste se neodvážili do pražského provozu? Nebo jste naopak vášnivými městskými cyklisty a překážky pražské dopravní struktury máte v malíčku? Ve spolupráci s Bikesharingem Rekola jsme pro vás připravili přibližně sedmikilometrovou pohodovou trasu z pražského Karlína, přes Holešovice až do Libně, během které můžete o víkendu 21. a 22. května 2022 prozkoumat hned sedm zajímavých festivalových staveb. Na konci článku pak najdete slevový kód, díky kterému můžete využít dvě 30minutové jízdy o víkendu zdarma! Trasu si můžete dát do svých oblíbených prostřednictvím aplikace Mapy.cz.

Okruh začíná před Národním domem v Karlíně, který byl postaven mezi lety 1910 až 1911. Tato reprezentativní budova ve stylu postsecesního klasicismu poskytovala bohaté kulturně společenské využití a nacházel se v ní velký sál s hledištěm, lidová hospoda, vinárna nebo třeba herna s kuželkářskou siní. Projeďte se okolo a podívejte se, jak se podařilo po ničivých povodních budovu opravit. Nebo nahlédněte dovnitř a dozvíte se, jak funguje moderní rozhlasové vysílání Rádia DAB Praha.

foto: Martin Čuřík
foto: Tomáš Sysel

Po Křižíkově ulici, přes Karlínské náměstí dojedete až na ulici Malého, kde se nachází neorenesanční budova Sokola z roku 1887. Uvnitř budovy se nacházel kinosál, díky kterému byl splácen dluh za stavbu sokolovny. Během první a druhé světové války sloužil největší sál Sokolovny jako vojenské lazaret a v roce 1948 se zde za klavírního doprovodu nacvičovalo na 11. všesokolský slet, který se konal na Strahově.

Dále na Križíkově ulici narazíte na pozdně klasicistní Desfourský palác, který byl postaven v letech 1845 až 1847 a je již víc než šedesát let pod památkovou ochranou. Budova s prostou fasádou byla inspirována stylem paláců rané italské renesance a její interiér se honosil cenným výtvarným a řemeslným vybavením. Město Praha dlouhá léta nemělo pro objekt využití. V roce 2022 však rada hl. města Praha odsouhlasila převedení správy na Muzeum hl. města Prahy a budovu tak čeká kompletní rekonstrukce. Uvnitř je k vidění honosné mramorové schodiště i některé původní prvky.

foto: Monika Švarcová
foto: Tomáš Sysel

Přes Hlávkův most se dostanete na jeden z nejstarších ostrovů v Praze, který rozhodně stojí za to! Na západní špici Ostrova Štvanice stojí výrazná industriální budova secesního vzhledu, která byla inspirována francouzskou zámeckou architekturou. Objekt vodního díla Štvanice byl postaven mezi lety 1912 až 1914 a šlo o jednu z prvních betonových staveb v Praze a jednu z prvních průmyslových elektráren na Vltavě. 

Na druhé straně břehu pak jistě nepřehlédnete budovu známou jako Elektrické podniky Praha – Bubenská 1. Jde o jednu z nejvýznamnějších funkcionalistických staveb v Praze, která byla postavena mezi lety 1927 až 1935. V té době šlo o největší administrativní budovu v Praze a ukázku moderních stavitelských postupů a technologií odrážejících ambice první republiky. Mezi lety 2018 až 2020 prošla budova rekonstrukcí, která je označována jako jedna z technicky nejnáročnějších rekonstrukcí památkově chráněného objektu na území Prahy.

foto: archiv CPI Property Group

Bydlení v blízkosti centra Prahy je v současné době obtížně splnitelný sen. Zeitraum Student Housing je projekt, který vznikl jako reakce na poptávku po kvalitním studentském bydlení, a právě na naší trase můžete zjistit, jak takové rezidenční bydlení pro studenty a mladé nezávislé profesionály může vypadat.

Po libeňské cyklostezce dojedete na Libeňský ostrov, na kterém se nachází nenápadná funkcionalistická stavba obklopena zahradou a uměleckými díly. Ateliér vznikl v roce 1930 jako zázemí pro vybudování pomníku J. A. Komenského, který měl zpracovat sochař Jan Štursa. Bohužel spáchal sebevraždu dříve, než byl ateliér dokončen. Zakázku na pomník po něm převzala dvojice sochařů Jan Lauda a Václav Žalud, avšak pomník nebyl nakonec nikdy zrealizován. O mnoho let později měl být ateliér zbourán, aby ustoupil plánované olympijské vesnici. Nestalo se tak zásluhou sochaře Zdeňka Němečka, který demolici opakovaně odsunul, až už nebyla nutná. Zachránil tak objekt, kde dnes sídlí proslulé designérské studio Olgoj Chorchoj.

foto: Miloš Skácel

Nemáte architektury ještě dost? Zakončete svou jízdu v historickém centrum jádru Libně, kde si můžete v bezprostřední blízkosti od sebe prohlédnout hned několik historických objektů – od Libeňského zámku, sokolovnu, synagogu, kostel sv. Vojtěcha nebo Grabovu vilu.

Využijte slevový kód OHP2022 a získejte dvě třicetiminutové jízdy zdarma v aplikaci Rekola na festivalový víkend 21. a 22. května 2022.

Trasu jsme vám vyznačili do Mapy.cz, kde také najdete pod heslem Open House Praha všechny otevřené budovy a prostory.

Možná se potkáte i s našimi dobrovolníky, kteří se po městě budou pohybovat na elektrokolech zapůjčených naším partnerem ekolo.cz. Tak jim nezapomeňte zamávat. 😉

Přejeme vám pohodovou jízdu a den plný zážitků!

Comments are closed here.