PROCHÁZKA

Vybrané vily Vinohrad

so 23. 4. 2022, 14.00 hod.

Pojďte se společně projít po vilová zástavbě na Vinohradech! Procházka začne u Vinohradské vodárny, novorenesanční stavby architekta Antonína Turka, která dokonce sloužila i jako rozhledna pro veřejnost. Zastavíme se okolo vil architekta Aloise Dryáka, z jehož dalších staveb na Vinohradech je možné vidět např. Radiopalác a tiskárnu Orbis. Ve stejné ulici se nacházejí bytové domy Richarda Klenky z Vlastimilu. V jednom z nichž žil např. básník Viktor Dyk, kterého připomíná pamětní deska. O něco dále pak najdete areál, kde byla založena filmová společnost A-B. Vyráběly tu filmy jako např. Anton Špelec Ostrostřelec a další známé filmové snímky, dnes už spíše pro pamětníky. A pro milovníky sladkého – nedaleko odtud stávala Maršnerova továrna, kde se údajně vyráběly vánoční čokoládové figurky, český unikát. Na závěr bude možné si prohlédnout Kolonii svobody, zástavbu rodinných domů od architekta F. A. Libry, ukázku výstavby podle vzoru anglických zahradních měst.

Foto: Martin Bělohradský

Přestože jsme apolitická kulturní organizace, situace na Ukrajině nás tíží a rádi bychom pomohli. Rozhodli jsme se proto finanční výtěžek z této akce věnovat na pomoc v zasažené oblasti v rámci veřejné sbírky SOS Ukrajina vedenou Člověkem v tísni. #kulturaproukrajinu

Praktické informace

  • Místem setkání je tramvajová zastávka Vinohradská vodárna, směrem na náměstí Míru (blíže k Vinohradské vodárenské věži). Telefonický kontakt na dobrovolníka bude pro případ “nouze” uveden na vstupence.
  • Předpokládaná délka akce je cca 1,5 hodiny.
  • Lektorkou procházky je profesionální průvodkyně Hedvika Čenková
  • Kapacita skupiny je omezená, vstupenky je možné zakoupit pouze předem.
  • Prosíme všechny účastníky, aby byli k ostatním návštěvníkům ohleduplní a dodržovali aktuálně platná vládní nařízení proti šíření nemoci covid-19. Děkujeme!

Comments are closed here.