PROCHÁZKA

Slavní architekti II – Gočár, Gahura, Novotný

so 6. 11. 2021, 14.00 hod.

Druhá vycházka po stavbách slavných českých architektů na Novém Městě se věnuje tvorbě žáků Jana Kotěry, který působil jako pedagog na Uměleckoprůmyslové škole a později i na Akademii výtvarných umění (AVU). Dozvíte se, kteří architekti se podíleli na návrhu obchodního domu Baťa na Václavském náměstí. Na příkladech paláce FénixMyšákova domu si ukážeme, jak se proměňoval architektonický výraz Josefa Gočára od stylu národního dekorativismu až po konstruktivismus. Na Národní třídě si řekneme, v čem byl avantgardní původní projekt na palác Dunaj. Průvodce vám také prozradí, který český konstruktér zanechal svou stopu na newyorském Manhattanu, kde projektoval pro světového architekta Franka Lloyda Wrighta betonovou konstrukci Guggenheimova muzea. Vycházka vás dále provede směrem na Masarykovo nábřeží, kde poslední zastávkou na trase bude Spolkový dům Mánes od Otakara Novotného, který jako profesor nastoupil po Kotěrovi na jeho místo na AVU.

foto: Martin Bělohradský

Praktické informace:

  • Místo setkání je roh ulice Na Příkopě a Václavského náměstí – před palácem Koruna. Telefonický kontakt na dobrovolníka bude pro případ „nouze“ uveden na vstupence.
  • Lektorem komentované vycházky je Martin Bělohradský.
  • Předpokládaná délka akce je cca 1,5 hodiny.
  • Kapacita skupiny je omezená, vstupenky je možné zakoupit pouze předem.
  • Prosíme všechny účastníky, aby byli k ostatním návštěvníkům ohleduplní a dodržovali aktuálně platná vládní nařízení proti šíření nemoci covid-19. Mějte prosím u sebe potvrzení o bezinfekčnosti (PCR test v posledních 7 dnech, absolvování POC antigenního testu provedeném zdravotní službou v posledních 72 hodinách, potvrzení o prodělání nemoci v posledních šesti měsících nebo certifikát potvrzující uplynutí nejméně 14 dní od ukončeného očkování 2. dávkou). Děkujeme!

Comments are closed here.