PROCHÁZKA & PROHLÍDKA: Klárův ústav slepců a kaple sv. Rafaela

Čas akce: čt 30. 9. 2021, 17.00 hod.

Jedna z nejrušnějších malostranských křižovatek, ale i místo, kde se dříve potok Brusnice vléval do Vltavy. To je Klárov, prostranství pojmenované v roce 1922 podle děkana filozofické fakulty Aloise Klára, který zde založil Areál bývalého Ústavu pro zaopatřování a zaměstnávání dospělých slepců. Na komentované procházce po Klárově se například dozvíte, kde Alois Klar bydlel, kde stávala čerpací stanice od Josefa Gočára nebo jaký byl osud Bruských kasáren. Také nahlédnete do klasicistní budovy Klárova ústavu z poloviny 19. století, který je dnes sídlem České geologické služby. O výzdobě kaple sv. Rafaela, patrona nevidomých, bude vyprávět Petr Maděra, krajinný ekolog, básník, prozaik a autor publikace o historii Klárova ústavu. Navšívíte i zahradu ve dvoře, kde stojí socha sv. Václava, který v těchto místech podle záznamů v Hájkově kronice údajně pobýval.

foto: Tomáš Sysel

Praktické informace:

  • Místem setkání je vestibul metra Malostranská v úrovni vozovky. Telefonický kontakt na dobrovolníka bude pro případ „nouze“ uveden na vstupence.
  • Lektory komentované vycházky jsou Petr Mráz a Petr Maděra.
  • Předpokládaná délka akce je cca 1,5 hodiny.
  • Kapacita skupiny je omezená, vstupenky je možné zakoupit pouze předem.
  • Prosíme všechny účastníky této akce, aby byli k ostatním návštěvníkům ohleduplní a na prohlídce dodržovali aktuálně platná vládní nařízení proti šíření nemoci covid-19 a měli u sebe potvrzení bezinfekčnosti.
  • V případě nízkého zájmu si vyhrazujeme právo zrušit procházku a to nejpozději do 48 hodin před začátkem akce. Kupující budou kontaktováni a informace bude zároveň zveřejněna na našich webových stránkách.

Comments are closed here.