Na kole po festivalových budovách

1. 8. 2021

Zpracovaly: Michaela Hochová a Michaela Pánková

Na kole po městě – jen pro odvážlivce?

Láká vás jízda na kole po městě, ale zatím jste se neodvážili do pražského provozu? Nebo jste naopak vášnivými městskými cyklisty a ani překážky v pražské dopravní infrastruktuře vás neodrazují? Díky festivalu Open House Praha (2.–8. 8. 2021) můžete poznávat město různými způsoby. Chceme podporovat hlavně zdravý pohyb a udržitelné způsoby dopravy, a proto jsme pro vás letos ve spolupráci s našimi partnery připravili dvě speciální festivalové trasy, které si můžete projet na kole nebo elektrokole.

Cyklojízda online a ještě s výkladem architekta

Vypravte se s námi na online cyklojízdu, díky které se dozvíte nejen zajímavosti o některých letošních otevřených budovách, ale také o urbanismudopravě města. Průvodcem na této projížďce vám bude architekt Jiří Opočenský ze studia ov-a (Opočenský Valouch architekti), které vytvořilo například oceňovaný dům pro věhlasné sklářské studio Lasvit v Novém Boru. I na festivalu jste v minulých letech mohli zhlédnout některé jejich stavby, například spojovací můstky a prostor Uhelny na VŠCHT. Jak se jezdí po Praze na kole vám ve videu prozradí Jakub Ditrich, dlouhodobý propagátor městské cyklodopravy a majitel společnosti ekolo.cz.

Od Kotěry k Pragerovi

Projížďka začíná u Vršovické vodárny v Michli od Jana Kotěry a pokračuje přes Vyšehrad, kde se zastaví u Kongresového centra Praha, dále pak k nuselskému Divadlu Na Fidlovačce až dolů na Vyšehrad ke Kovařovicově vile. Cykloprojížďka končí u CAMPu na Novém Městě.

Trasu si můžete dát do Mapy.cz.

foto: Tomáš Sysel

Podívejte se na video

Děkujeme za spolupráci

architekt: Jiří Opočenský
průvodce: Jakub Ditrich
video: Stanislav Miler
řidič gripCargo kola: pepe Bulín
Poděkování ekolo.cz za zapůjčení kol na cykloprojížďku i pro dobrovolnický tým Open House Praha.

Chcete si také vyzkoušet jízdu na elektrokole po Praze?
Půjčte si u ekolo.cz na festivalový víkend od 6. do 8. 8. 2021 elektrokolo se slevou 30 %. Stačí zadat slevový kód OHP2021. Rezervujte si kolo na adrese www.pujcovna.ekolo.cz.

Růžový okruh na víkend

Jezdíte rádi po městě na růžových kolech? Díky spolupráci s bikesharingem Rekola jsme pro vás připravili desetikilometrový růžový cyklookruh po centru Prahy. Na projížďce můžete o víkendu 7. a 8. srpna prozkoumat hned sedm zajímavých festivalových staveb.

Dejte si trasu do svých oblíbených prostřednictvím Mapy.cz!

Okruh začíná v Holešovicích před jednou z nejlepších staveb své doby. Unikátní brutalistní objekt, ukázka „zlatých 60. let“ v architektuře, to kdysi býval Parkhotel Praha, který možná znáte ze seriálu Arabela nebo z filmu Což takhle dát si špenát. Hotel nyní vlastní francouzská síť Mama Shelter. Interiér od slavného francouzského designéra Philippa Starcka je promyšlený do posledního detailu a obsahuje spoustu skrytých myšlenek. (Pozor, budova se otevírá pouze v sobotu).

foto: Tomáš Sysel
foto: archiv Zeitraum Student Housing

Bydlení v blízkosti centra Prahy je v současné době obtížně splnitelný sen. Zeitraum Student Housing je projekt, který vznikl jako reakce na poptávku po kvalitním studentském bydlení a právě na naší trase můžete zjistit, jak takové rezidenční bydlení pro studenty a mladé nezávislé profesionály může vypadat.

Růžová trasa pokračuje z Holešovic přes Libeňský most až k Nové libeňské synagoze. Právě Libeňská židovská obec byla druhým nejvýznamnějším židovským centrem na území dnešní Prahy. Stará synagoga, která se nacházela ve středu obce, byla neustále zaplavována, a proto na výše položeném místě byla postavena synagoga nová. Synagoga se využívala až do 2. světové války a místních bohoslužeb se účastnil například i Arnošt Lustig.

foto: Tomáš Sysel
foto: Tomáš Sysel

Projížďka vás dále povede přes Thomayerovy sady k Löwitově vodnímu mlýnu, který jako vodní mlýn sloužil pouze do roku 1872, kdy došlo k regulaci vltavského řečiště. V současné době mlýn čeká na rekonstrukci a hledá se nové využití, protože byl v roce 2002 zaplaven až po střechu.

Po libeňské cyklostezce dojedete na Libeňský ostrov, na kterém se nachází nenápadná funkcionalistická stavba obklopena zahradou a uměleckými díly. Ateliér vznikl v roce 1930 jako zázemí pro vybudování pomníku J. A. Komenského, který měl zpracovat sochař Jan Štursa. Bohužel spáchal sebevraždu dříve, než byl ateliér dokončen. Zakázku na pomník po něm převzala dvojice sochařů Jan Lauda a Václav Žalud, avšak pomník nebyl nakonec nikdy zrealizován. O mnoho let později měl být ateliér zbourán, aby ustoupil plánované olympijské vesnici. Nestalo se tak zásluhou sochaře Zdeňka Němečka, který demolici opakovaně odsunul, až už nebyla nutná. Zachránil tak objekt, kde dnes sídlí proslulé designérské studio Olgoj Chorchoj.

foto: Tomáš Sysel
foto: Tomáš Sysel

Z Libeňského ostrova se přes Rohanský ostrov přesunete ke Karlínské sokolovně. Karlínští sokolové jsou velmi aktivní a každoročně pořádají například Běh Karlínským sadem, při němž zažijete pravou atmosféru sokolské jednoty a pospolitosti. Na vlastní sokolovnu místní cvičenci čekali dlouhých dvacet let. Budova vznikla v roce 1887 podle návrhu Josefa Blechy st. a stavba byla splácena téměř šedesát let.

Z Karlína se přes Hlávkův most vrátíte zpátky do Holešovic, kde desetikilometrový růžový okruh zakončíte u Veletržního paláce. Palác byl slavnostně otevřen k desátému výročí vzniku republiky a byl určen pro pořádání mezinárodních veletrhů a prezentaci československého průmyslu. Šlo o jednu z prvních funkcionalistických staveb na světě od architektů Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla. Od sedmdesátých let 20. století zde má sídlo Národní galerie Praha a nachází se v ní největší sbírka umění v Česku. V rámci festivalu Open House Prague budou zpřístupněny suterénní chodby a technické prostory, kancelářské patro s výhledy do atriového dvora, střešní terasa, služební schodiště, foyer, Velká a Malá dvorana

foto: archiv NGP

Využijte slevový kód OHP2021 a získejte na víkend 7. a 8. srpna dvě třicetiminutové jízdy zdarma v aplikaci Rekola. Nezapomeňte také využít Mapy.cz, kde najdete pod heslem Open House Praha vyznačené všechny otevřené budovy a prostory a můžete si tak pohodlně naplánovat vaši trasu.
Přejeme vám pohodovou jízdu a den plný zážitků!

Comments are closed here.