Tom Bílý

foto: archiv Toma Bílého

Jaká je tvá profese?

Již mnoho let pracuji jako finanční ředitel v neziskové organizaci Fairtrade Česko a Slovensko. Sice jsem původně vystudoval Právnickou fakultu UK, ale již od mých studií mě to táhlo spíš do neziskového sektoru a k oblasti rozvojové spolupráce a globálního vzdělávání. Ve Fairtrade se snažíme o to, aby se lidé ve světě mohli důstojně uživit vlastní prací a aby byl mezinárodní obchod s kávou, kakaem či dalšími komoditami alespoň o něco udržitelnější. Vždy pro mě bylo důležité dělat práci, která má nějaký přesah a dává mi smysl. To se mi naštěstí dlouhodobě plní.

Jak ses dostal k práci pro OHP?

Prahu já mám v krvi a miluju ji. Moje maminka je profesionální vystudovaná průvodkyně Prahou, takže od dětství jsem Prahu viděl trochu jinýma očima. Tím pádem nebylo divu, že jsem ještě při studiu na gymplu začal mámě pomáhat a velmi brzo jsem si udělal licenci nejen na Prahu, ale i na Židovské muzeum. Měl jsem výhodu, že jsem za sebou měl maturitu na Rakouském gymnáziu v Praze, takže němčina je pro mě téměř druhý mateřský jazyk a cítím se v ní bezpečně. Provádět jsem pak začal i v angličtině a bavilo mě se soustředit na americké VIP klienty, kteří často přijížděli do Prahy právě za židovskými památkami.

Jak dlouho spolupracuješ s OHP a co tě na OHP baví?

Já jsem OHP dlouho sledoval trochu zpovzdálí. Samozřejmě jsem se pravidelně účastnil festivalu, ale zároveň jsem měl v OHP pár známých lidí, především díky mému zapojení v dalším kulturním festivalu, a sice v Prague Pride. Vzájemně jsme se snažili i navazovat nějaké spolupráce. A dnes jsem tady a domlouvám si první vlastní prohlídky pro OHP.

Jaká pražská stavba/čtvrť či architektonický styl se ti líbí?

Toho je určitě více. Miluju Josefov a Židovské muzeum v Praze, mám rád architekturu přelomu 19. a 20. století, ale také moderní styly. Oblíbenou stavbou by tedy klidně mohla být Staronová synagoga, ale stejně tak třeba pasáž Koruna. Oblíbená čtvrť? To by byla oblast Vinohrad a Nového Města.

Jaké jsou tvoje zájmy?

Miluju cestování – s mým mužem rádi vyrazíme i do míst vzdálenějších a exotických, ale naší oblíbenou destinací nakonec stále zůstává Itálie, ke které máme zvláštní vztah. Když zrovna nepracuji nebo necestuji, tak je pravděpodobné, že mě najdete ve fitku nebo na kole, případně v bazénu. Bez sportu si neumím svůj život představit a fyzický pohyb je to, co mi poskytuje jak nezbytnou energii, tak i odpočinek.


Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.