Martin Bělohradský

Foto: Jana Zavoralová

Jaká je tvoje profese?

Pracoval jsem do roku 2013 jako vědecký pracovník v oboru organická chemie v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Jelikož mě umění a architektura zajímají, byl jsem častokrát požádán, abych ukázal Prahu významným hostům našeho ústavu. 

Jak ses dostal k průvodcování? 

Rozhodl jsem se, že si udělám profesionální licenci, a od roku 1998 tedy pracuji i jako profesionální průvodce, což mě velmi baví. 

Jaká pražská stavba/čtvrť či architektonický styl se ti líbí?

Od samého začátku mé kariéry průvodce mě nejvíc zajímalo výtvarné umění a architektura barokní doby a zejména chrámy, paláce a zahrady Malé Strany. V posledních letech mě čím dál tím víc oslovuje moderní architektura 1. poloviny 20. století a největší osobnosti té doby jako Jan Kotěra, Josip Plečnik, Josef Gočár a další.

Jak dlouho spolupracuješ s Open House Praha (OHP)?

S OHP spolupracuji od prvního ročníku (2015), kdy jsem byl v týmu jako fotograf a od té doby se účastním jako dobrovolník, člen foto týmu a poslední dva roky (od 2020) také jako průvodce v rámci celoročního programu architektonických vycházek.  

Jaké jsou tvoje zájmy?

Rád sportuji (aktivně provozuji již jen tenis a cyklistiku), dále pak fotografování a znalostní soutěže.


Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.