Markéta Čejková

Foto: Tomáš Sysel
Foto: Maria Vencelova

Jaká je tvá profese?

Vystudovala jsem strojní fakultu ČVUT v Praze a poté pracovala jako auditorka v prestižní mezinárodní konzultantské firmě. Po patnácti letech jsem se ale rozhodla naplno věnovat své zálibě – umění. Vystudovala jsem obor dějiny umění a stále pokračuji v doktorském studiu. V současné době pracuji jako historička umění na volné noze, mou specializací je především umění dvacátého století a moderní architektura.

Jak ses dostala k průvodcování?

K lektorské a průvodcovské práci jsem se dostala v průběhu svého studia dějin umění. Začala jsem spolupracovat s Národní galerií Praha, kde působím dodnes, zejména ve stálých expozicích ve Veletržním nebo Schwarzenberském paláci či na krátkodobých výstavách především moderního umění. Postupně jsem začala spolupracovat i s dalšími institucemi, například s Uměleckoprůmyslovým muzeem a provádím také v Müllerově nebo Rothmayerově vile. Za své poslání považuji zprostředkovávat umění širší veřejnosti.

Jaká pražská stavba/čtvrť či architektonický styl se ti líbí?

Dlouhá léta jsem obdivovatelkou funkcionalismu, modernismu a architektonického kubismu, ale v posledních letech je mým favoritem architektura brutalismu a postmodernismu. Nicméně Praha je bohatá na architekturu různých etap a stylů a ve všech nalézám zajímavé a přitažlivé objekty, kterým se s radostí věnuji.

Jak dlouho spolupracuješ s OHP a co tě na OHP baví?

S OHP spolupracuji od roku 2018 jako dobrovolnice a od léta 2021 jako stálá spolupracovnice. Spoluúčast na každoročním festivalu je hodně pozitivní, i když také intenzivní a celkem vyčerpávající zážitek. Opravdu moc se mi líbí komunita dobrovolníků, jejich nadšení, a s velkou radostí je provázím na speciálních vycházkách, které pro ně organizace v průběhu roku připravuje.

Jaké jsou tvé zájmy?

Volný čas a práci téměř nerozlišuji, umění a architektura mě provází každým dnem v realitě i v literatuře. Jsem náruživou čtenářkou beletrie i literatury faktu, často chodím s rodinou a kamarády do kina, divadla a na koncerty vážné hudby. Společně také cestujeme v České republice a zahraničí. Učím se francouzsky, ráda jezdím na kole a poslední rok si užívám i našeho psa, welsh corgiho.


Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.