Mariia Reshtovaniuk

Jaká je tvá profese?

Promovala jsem na Jihouralské státní univerzitě v Rusku na Fakultě lingvistiky v oboru lingvista – překladatel (anglický jazyk). Pak jsem na stejné univerzitě na Ekonomické fakultě dálkově vystudovala marketing. Mnoho let jsem pracovala jako překladatelka a učitelka angličtiny a teorie překladu na univerzitě. Teď pracuji v rodinné firmě ve strojírenském oboru.

Jak jsi se dostala k průvodcování? 

Před více jak deseti lety jsem se přestěhovala do Prahy a měla jsem potřebu změny. Začala jsem fotografovat, což ve mně vzbudilo zájem o město, ve kterém žiji. A od toho byl už jen krůček k provázení, k čemuž mi pomohl akreditovaný kurz. Jsem držitelkou českého národního průkazu průvodce 2. stupně. Jsem šťastná, že teď můžu svou lásku k Praze a Česku sdílet s obyvateli Prahy a hosty města a země.

Jaká pražská stavba/čtvrť či architektonický styl se ti líbí?

Nejvíc ze všeho miluji Nový svět, Malou Stranu a uličky kolem Betlémského náměstí. Mám moc ráda secesi, kubismus a funkcionalismus. Mezi mé oblíbené stavby v Praze patří kostel svatého Václava ve Vršovicích, kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad, Obecní dům, dům Diamant a dům U Černé Matky Boží na Starém městě. Mými oblíbenými architekty jsou Josef Gočár, Osvald Polívka a Jože Plečnik.

Jak dlouho spolupracuješ s OHP a co tě na OHP baví?

Není to dlouho, co jsem začala spolupracovat s OHP, teprve na jaře 2021. Baví mě nové zkušenosti, nové poznatky, nová místa a samozřejmě úžasní lidé.

Jaké jsou tvé zájmy?

Velmi ráda čtu, zvlášť historické knihy. Hodně cestuji nejen po ČR, ale i po světě. Jsem vášnivá fotografka: fotím lidi, města a přírodu. Mám ráda aktivní životní styl – sport, turistiku, cyklistiku, salsu.


Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.