Proběhl šestý ročník festivalu Open House Praha 2020, který se tentokrát uskutečnil v náhradním termínu od 1. do 6. září. Festival byl zahájen sérií komorních akcí, které oživily architektonicky zajímavé prostory hudbou nebo tancem. V kubistické Kovařovicově vile, dílně na batohy Braasi Factory nebo funkcionalistickém domě Radost zahráli hudebníci z uskupení Vážný zájem klasický repertoár. Současný tanec zase vstoupil do prostor kostela Pražská křižovatka. Letošní tematický okruh Budovy ožívající pak rozvířila debata se zástupci Kasáren Karlín, domu Radost nebo Pražské tržnice. V tržnici jsme nabídli v rámci doprovodného programu i speciální komentovanou prohlídku zaměřenou na historii i plány její revitalizace.
O víkendu 5. a 6. září se otevřelo 66 běžně nepřístupných objektů, od industriálních památek, po historické paláce, designové kanceláře, šetrné budovy či rezidenční bydlení.
„Přihlášených bylo 73 partnerů z řad budov, ale někteří nám na poslední chvíli účast museli odříct, především z důvodů souvisejících s epidemií koronaviru. I přes zvýšená bezpečnostní opatření nás zájem veřejnosti o otevřené budovy překvapil. Vzhledem k tomu, že se festival uskutečnil v náhradním termínu a za aktuální situace, zaznamenali jsme zhruba poloviční návštěvnost oproti minulým ročníkům. To považujeme za úspěch,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková a dodává: „Věříme, že festival ukázal, jaké možnosti se organizátorům kulturních akcí nabízejí, a že i v dnešní složité době, je možné připravit akci takovým způsobem, aby nebyla ohrožena bezpečnost jejích účastníků.“
Největší zájem byl o festivalové novinky jako například kubistickou Kovařovicovu vilu, sídlo Úřadu vlády ve Strakově akademii, Kongresové centrum Praha, coworkingová centra Sněmovní 7 a HubHub v Paláci ARA, ale i Nuselský pivovar nebo nedávno dokončenou budovu radnice Úřadu městské části Prahy 7. Návštěvníky lákaly též netradiční prostory jako podzemní kryty, vodárenské věže, industriální a technické provozy.
Ve spolupráci s majiteli či správci budov zajišťovalo organizaci prohlídek i výklad na 300 dobrovolníků. Vyzývali návštěvníky ke vzájemné ohleduplnosti a hlídali dodržování nastavených velikostí skupin i frekvenci prohlídek. Součástí programu byly i prohlídky vedené přímo architekty některých realizací.
„Program festivalu jsme přizpůsobili stávající situaci a snažili se nabídnout prohlídky nejen budov, ale i rozsáhlejších areálů, jako například Výstaviště, Pragovka, Podkovářská, Libosad v Suchdole nebo vozovnu Orionka,“ doplňuje Andrea Šenkyříková.
Mottem letošního ročníku festivalu Open House Praha bylo Architektura pro všechny. Děti si mohly postavit vlastní budovu v lego dílně nebo zavítat s rodiči na speciální prohlídky s pracovními listy. Pro neslyšící návštěvníky bylo k dispozici ve třech objektech tlumočení do českého znakového jazyka, společně se simultánním přepisem. Pilotně byly letos nabízeny i prohlídky pro osoby se zrakovým postižením. Nevidomí dorazili do sedmi festivalových budov, kde si vyslechli nejen výklad, ale také si díky tzv. haptickým mapám mohli hmatem přečíst více informací o budově i jejím okolí.
Další ročník festivalu Open House Praha se uskuteční 10.–16. května 2021. Na podzim chystáme ale ještě projekt Kubismus v pražské architektuře věnovaný oslavě výročí narození českých architektů období kubismu. V rámci této akce bude znovu zpřístupněna Kovařovicova vila a připraveny další procházky Prahou se zaměřením na českou kubistickou architekturu, která je světovým unikátem. Více informací zveřejníme v průběhu září na našich stránkách.
Na podzim, 14. a 15. listopadu letošního roku, se také uskuteční historicky první ročník festivalu Open House Worldwide. Společná událost více než 35 měst mezinárodní sítě nabídne online program zahrnující akce, diskuze, prohlídky a další. Open House Worldwide se dotkne různých témat, od změny klimatu přes bydlení a dopravu po post-pandemický design. Festival Open House Worldwide bude přístupný zdarma online na webových stránkách Open House Worldwide.
Pokud se vám festival líbil, můžete podpořit přípravy jeho dalšího ročníku na Darujme.cz.
Uvítáme vaše zpětné vazby! Vyplňte nám prosím krátký dotazník, který nám pomůže s vyhodnocením akce, ale také se zjištěním ekonomických přínosů hlavnímu městu Praha. Děkujeme za váš čas a ochotu!
Comments are closed here.