Zlatý Anděl

Fotografie: archiv budovy

Adresa: Nádražní 23, Praha 5
Rok: 2000
Architekti: Jean Nouvel

Administrativní objekt dokončený roku 2000 podle návrhu Jeana Nouvela vyrostl jako jeden z prvních v rámci revitalizace nového centra Smíchova. Lokalita byla koncem osmdesátých let poznamenána zaniklou strojírenskou výrobou Ringhofferovy továrny a demolicí nárožních domů při výstavbě metra.

Se složitou situací zakládání nad metrem, nárožní polohou a blízkostí památkově chráněné synagogy se architekt vyrovnal rozdělením do několika hmot. Nižší racionální část objektu se nachází nad stanicí metra a dominantní organická věž je vykonzolována nad křižovatku. Polyfunkční objekt se do parteru otevírá obchody, zatímco vyšší patra jsou čistě administrativní. Celoprosklená fasáda byla doplněna grafikou siluety anděla z filmu Nebe nad Berlínem a citáty spisovatelů spojených s Prahou.

Nad schodištěm u vstupu do metra je umístěna freska s námětem letícího anděla z roku 1870 pocházející ze štítu domu U Zlatého anděla, který stával v těchto místech. Rozměrná kompozice je ojedinělým příkladem monumentální malby ze souboru pražských domovních znamení.

Zlatý Anděl se stal přirozeným středobodem moderní rušné části města pro svou urbanistickou i architektonickou kvalitu a jeho lehce tvarovaná věž je dnes již neodmyslitelnou dominantou Smíchova.

© pv