Kubismus v pražské architektuře

Český architektonický kubismus byl jen krátkou, ale zcela unikátní epizodou v dějinách designu a architektury, která nemá ve světě obdoby. Praha je díky kubismu unikátní. Jeho zlatá éra spadá do let 1911–1914. Po roce 1918 kubismus rychle odezněl a nastoupila úspěšnější éra art deco.

Projektem Kubismus v pražské architektuře, jsme chtěli připomenout zejména výročí narození architektů Josefa Chochola a Josefa Gočára, kteří část svého tvůrčího období navrhovali stavby v kubistickém stylu. Také architekt Emil Králíček, mj. autor proslavené kubistické lucerny, se významně zapsal do historie českého kubismu. A v roce 2020 to bylo právě 90 let od jeho úmrtí.

V rámci festivalu Open House Praha 2020 byla u příležitosti 140. výročí narození Josefa Chochola v září zpřístupněna Kovařovicova vila, což se setkalo s velkým zájmem veřejnosti. I přes omezení spojená s pandemií koronaviru a nutností limitovat počet velikost skupin, budovou o víkendu prošlo 1 234 návštěvníků. Ve vile a jejím okolí se zároveň uskutečnily 3 procházky pro děti s interaktivními listy pro malé architekty, které navštívilo celkem 40 dětí. Ve vile byla po celou dobu festivalu k vidění putovní výstava Český architektonický kubismus, kterou laskavě zapůjčila Galeria Jaroslava Fragnera. Další otevření  Kovařovicovy vily pro veřejnost bylo naplánováno na listopad, kvůli zhoršující se epidemiologické situaci se otevření plánuje až v roce 2021. 

Cílem projektu bylo představit veřejnosti jak proslulé, tak i ty méně známé kubistické domy a dílčí realizace v hlavním městě. Připravili jsme proto na podzim několik vycházek, které se dotýkaly i přesahů kubismu do jiných architektonických směrů. Kvůli vyhlášení nouzového stavu a zpřísnění epidemiologických opatření jsme nakonec plánované procházky a prohlídky nemohli plně realizovat.

Pouze prosincové rozvolnění jsme využili k tomu, abychom narychlo pozvali veřejnost, členy našeho klubu a dobrovolníky na dvě procházky, které se obě věnovaly tématu kubismu a českému dekorativismu (5. a 6. 12. 2020). 

Zrušené procházky by měly být uskutečněny v náhradních termínech v roce 2021.

čt 15. 10. 2020 Betlémská kaple a kubismus na Žižkově – odloženo
út 20. 10 2020 Modernismus a kubismus na Starém Městě – odloženo
so 31. 10. 2020 Kubismus a český dekorativismus – realizováno v náhradním termínu 6. 12. 2020
so 07. 11. 2020 Kubistický Ďáblický hřbitov – odloženo
st 18. 11. 2020 Dům Diamant a kubismus na Novém Městě – odloženo
út 24. 11. 2020 Kovařovicova vila a další kubistické stavby pod Vyšehradem – odloženo
st 25. 11. 2020 Kovařovic Villa and other cubistic buildings below Vyšehrad Castle (in English) – odloženo/postponed

Projekt Kubismus v pražské architektuře se konal za podpory hlavního města Prahy. 

Poslechněte si reportáž na Čro DAB Praha!

Kovařovicova vila, foto Kristýna Dvořáková
Kovařovicova vila, foto Hana Krejbichová
Kovařovicova vila, foto Eva Mořická
Výstava v Kovařovicově vile, foto: Hana Krejbichová
Kovařovicova vila, foto: Hana Krejbichová
Dětská prohlídka v Kovařovicově vile, foto: Eva Mořická

Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.