Jaký byl rok 2019? Pojďte se s námi krátce ohlédnout!

Michaela Pánková |

Blížící se konec roku i nás donutil k malému zamyšlení nad tím, co nám uplynulý rok přinesl a jak se nám dařilo naplnit naše přání a předsevzetí. Ohlédněte se spolu s námi za nejpodstatnějšími milníky.

Foto: Eva Mořická

Díky podpoře našich partnerů a dárců jsme zajistili konání jubilejního 5. ročníku festivalu s otevřením rekordních 80 budov. Každý rok hledáme pro financování projektu různorodé zdroje podpory, a to nejen z veřejné, ale i ze soukromé sféry. Pro zajištění větší nezávislosti organizace jsme udělali několik kroků. 

Jelikož je festival nezisková akce, jejímž smyslem je popularizovat architekturu nejširší veřejnosti, nechceme a z licenčních důvodů ani nemůžeme vybírat do budov vstupné. Nicméně jednoduché počty nám ukazují, že pokud by nás každý návštěvník festivalu podpořil částkou 200 Kč, tak máme pokrytou většinu nákladů na organizaci. V březnu jsme proto založili pro naše fanoušky nový členský klub, který sdružuje naše pravidelné individuální podporovatele a jsme rádi, že se nám klub postupně rozrůstá. 

Foto: Tomáš Sapovalov

Druhou cestou bylo prodat co největší množství festivalových průvodců a dalších promo materiálů, což se nám podařilo například díky možnosti online předobjednávky.

V neposlední řadě jsme se rozhodli připravit celoroční doprovodné aktivity pro veřejnost, z jejichž vstupného bychom zajistili chod organizace. Tyto akce jsou pořádány ve spolupráci s našimi partnery z řad budov, odborníky architekty a dobrovolníky, kteří nám pomáhají se zajištěním a prováděním. Za tento rok se nám podařilo uspořádat celkem 5 akcí a rádi bychom jejich počet pro další rok navýšili. 

Foto: Tomáš Princ

A co nového jsme si naplánovali pro festival a podařilo se nám splnit? Kromě otevření budov, které jsme dlouho měli na našem tzv. “wish” listě jako například Velký strahovský stadion, Vodárenská věž na Letné, Hrzánský palác nebo Krematorium Strašnice, jsme festival rozšířili i do okrajových částí Prahy. Měli jsme obavy, jestli lidé skutečně budou vážit cestu až do Starých Ďáblic, zájem nakonec překvapil a potěšil nejen nás, ale i místního pana starostu. Také v Suchdole, Modřanech nebo ve Strašnicích neměli o návštěvníky nouzi a nás těší, že můžeme pokračovat v otevírání a propojování komunit na celém území Prahy. Záštitu festivalu ostatně poskytují starostky a starostové devíti městských částí a my si projevu této podpory velmi vážíme!

Foto: Eva Mořická

Také jsme se chtěli zaměřit více na programy pro děti. Proto jsme v rámci festivalu uspořádali úspěšnou lego dílnu, několik speciálních komentovaných prohlídek či zábavnou zážitkovou hru pro celou rodinu. Nově jsme nechali vytisknout i sadu samolepek k vybraným budovám, jejichž sbírání se nakonec setkalo s úspěchem nejen u dětských návštěvníků:)

Jelikož chceme, aby bylo město o festivalovém víkendu otevřeno pro všechny, zorganizovali jsme prohlídky pro neslyšící, nově dokonce i se simultánním přepisem výkladu a také prohlídky v angličtině zaměřené ne toliko na turisty, jako spíše na pražské expaty, tj. lidi ze zahraničí pobývající dlouhodobě v Praze. Ty měl na starosti náš speciální česko-anglický dobrovolnický tým.

Foto: Adéla Sopuchová

I letos jsme měli možnost ocenit neuvěřitelné nasazení dobrovolníků, kterých bylo 350 a dohromady odpracovali okolo 7 250 hodin a to nejen v rámci samotného víkendu! A všichni přitom na svých tričkách hrdě nosili nálepku s hashtagem #bavimeto

Vyzkoušeli jsme si, že festival může nabídnout i zajímavý doprovodný program už v týdnu před víkendem. Projeli jsme se na parníku s výkladem o vztahu města a řeky, vyslechli si přednášku o lego stavitelích, zapojili se do diskuze o tom, co je šetrná architektura nebo se na komentované procházce dozvěděli více o archeologických zajímavostech staré Prahy. I pro nadcházející rok bychom tento formát týdenního programu rádi zachovali. V rámci celého doprovodného programu jsme veřejnosti ve spolupráci s partnery nabídli celkem 231 doprovodných akcí.

Foto: Tomáš Sysel

Jednou z našich největších motivací jsou zpětné vazby a to nejen od vás návštěvníků, ale také od od správců budov a našich dobrovolníků. Ti nejvěrnější jsou s námi již šestým rokem a tvoří opravdu silné jádro, na které se můžeme spolehnout. Nejvíce adrenalinu pak zažívají naši styční dobrovolníci, kteří oplývají neutuchající energií a zážitky z festivalu jsou pro ně další motivací k tomu zlepšovat organizaci celé akce. Pro dobrovolníky jsme letos připravili celkem 5 prohlídek budov, mnohá školení, jeden výměnný zahraniční pobyt do polského partnerského města Gdaňsk a také již tradiční afterparty. Nejvíce nás těší, že se nám v dobrovolnickém programu daří propojovat lidi různých generací i profesí!

A co plánujeme do příštího roku?

Chceme do festivalu zapojit další městské části a nabízet více programů pro lidi s hendikepem.  

Chceme zapracovat na zlepšení zobrazování našich webových stránek v mobilních zařízeních. 

Foto: Hana Krejbichová

Rádi bychom konečně stabilizovali náš produkční tým. V tuto chvíli pro vás festival stále připravuje hrstka nadšenců, většina z nich ve svém volném čase při stálém zaměstnání nebo jako externisté. Ostatně naše profily jsme vám postupně představili i na sociálních sítích a můžete se na ně stále podívat zde

Letošní dotazníkový průzkum jsme zaměřili zejména na ekonomické přínosy akce pro hlavní město Praha. Moc vám děkujeme, že jste si našli čas pro jeho vyplnění a tady jsou ta nejzajímavější čísla. Jak jsme zjistili, festival kromě kulturního, vzdělávacího, společenského a sociálního přesahu (včetně pěstování dobrovolnické kultury) přinesl hlavnímu městu i značné ekonomické dopady převyšující hodnotu 17 mil. Kč! Jednoduše řečeno: částka 1 Kč z dotace od města Praha vygenerovala 8,75 Kč. Jaké další zajímavé statistiky dotazník ukázal? Třeba, že festival si získal vaše srdce, protože jste jeho kvalitu ohodnotili známkou 4,7 z 5 bodů a 99 % z vás by akci doporučila k další návštěvě! Tato čísla nás velmi potěšila, ale vězte, že jsme si také důkladně pročetli všechny vaše komentáře a další zpětné vazby a chceme pracovat na tom, aby byl Open House Praha 2020 zase o kus lepší. Věříme, že o přínosech akce se nám podaří přesvědčit i nové partnery a sponzory. Pokud byste se chtěli stát jedním z nich, rozhodně se nám neváhejte ozvat na info@openhousepraha.cz. 🙂

Děkujeme, že jste s námi, děkujeme všem partnerům, podporovatelům a dárcům a přejeme vám poklidné prožití vánočních svátků, krásný Nový rok a budeme se na vás těšit v kulatém roce 2020. 

PS.: Na vybrané fotografie z festivalu se můžete podívat v naší online fotogalerii.