Praktické informace

Je třeba se někde registrovat?

Vstup do všech budov je zdarma a není třeba se nikde předem registrovat. Pouze některé doprovodné programy ve festivalovém týdnu jsou zpoplatněny a vyžadují předchozí registrace.

Prohlídkový okruh na míru

Na tomto festivalu jste svými vlastními průvodci. Sami totiž víte nejlíp, jaký typ budov a prostorů vás zajímá. Na výběr jich máte 73 a jsou mezi nimi historické paláce, moderní kancelářské budovy a interiéry, včetně technických památek. V nabídce je rovněž řada budov z programu uplynulých ročníků, abyste je měli šanci navštívit, pokud jste to doposud nestihli.

Kdy je otevřeno?

Majitelky a majitelé budov se do festivalu zapojili dobrovolně. Proto si sami rozhodují, zda svůj objekt zpřístupní na celý víkend, anebo jen na jeden den. Většina domů je otevřena od 10.00 do 18.00 hodin. Ale raději si informaci najděte u popisu jednotlivých objektů, protože výjimky existují.

Kde najdu informace?

Od 1. září nás můžete navštívit ve festivalovém infocentru v domě Radost na Žižkově, nám. Winstona Churchilla 1800/2, Praha 3, kde jsme pro vás k dispozici ve všedních dnech od 10.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 9.00 do 19.00 hodin. Rádi vám zodpovíme jakékoli dotazy a také si u nás kromě festivalového průvodce můžete zakoupit řadu krásných suvenýrů, a tím festival podpořit. Festivalový průvodce obsahuje kompletní informace o všech otevřených budovách, včetně map, tipů na tematické okruhy a nově i speciální anglické přílohy určené zejména cizincům žijícím v Praze. Digitální verzi průvodce (pdf) si můžete již nyní zakoupit v našem eshopu, tištěného průvodce si zde můžete také předobjednat. Objednaného průvodce je nutné si vyzvednout osobně v infocentru (nedoručujeme poštou). Neváhejte se obracet s dotazy na naše dobrovolníky v tričkách festivalové barvy.

Sami, nebo s průvodcem?

Část budov je zpřístupněna volně, procházet je můžete sami, svým tempem. Ve většině z nich jsou prohlídky organizovány do skupin různé velikosti, které jsou odbavovány průvodci buď průběžně, nebo v předem danou hodinu, což je uvedeno u detailu budov. Velikost skupin je výsledkem dohody s majiteli budov, proto prosíme, abyste toto omezení respektovali. Jen tak se nám může podařit opakovaná spolupráce s majiteli budov v dalších letech.

Pokud vás v objektech provázejí naši dobrovolníci (a ne přímo jejich majitelé, správci či zaměstnanci), dozvíte se informace, které získali během zaškolení i vlastní přípravou. Neočekávejte však odborný architektonický výklad. Ten spíše poskytnou architekti budov, které jsme požádali, aby se nezištně zapojili do festivalu a nabídli komentované prohlídky formou doprovodného programu.

I letos nabídneme komentované prohlídky s tlumočením do českého znakového jazyka. Novinkou jsou komentované prohlídky vybraných budov pro osoby se zrakovým postižením. Programy pro osoby s hendikepem naleznete zde. Připravili jsme rovněž výběr budov, kde nabízíme výklad v angličtině. Náš česko-anglický tým má na starost pravidelné střídání těchto prohlídek, tak aby ani jedna skupina návštěvníků nemusela dlouho čekat. Doprovodné programy, které si pro vás připravili partneři z jednotlivých budov, průběžně aktualizujeme.

Kam vzít děti?

I letos vás zveme na speciální komentované prohlídky s listy pro malé architekty ve vybraných budovách a do otevřené lego dílny v domě Radost. Kupte dětem náš Architektoníček, průvodce městem, který si mohou kreativně vyplňovat. Sbírejte společně samolepky do festivalového deníku k budovám, které společně navštívíte. Program pro děti najdete zde.

Kde můžu koupit festivalové suvenýry?

Všechny suvenýry jsou v prodeji ve festivalovém infocentru v domě Radost. Tištěného průvodce můžete zakoupit v průběhu festivalového víkendu v těchto budovách: Palác kultury – Kongresové centrum Praha, Akciový parní mlýn – kanceláře společnosti Etnetera, Kovařovicova vila – sídlo agentury Lowe Prague, Desfourský palác, Vodárenská věž na Letné, Všeobecný penzijní ústav – dům Radost, komunitní centrum Vlna, Quadrio.

Můžete vstoupit

V každé budově budete přivítáni našimi dobrovolníky a spolupracovníky, kteří vás provedou vyhrazenými částmi objektu a zodpoví vaše dotazy. Řiďte se jejich pokyny a držte se pouze ve vymezených prostorách. Prosíme, abyste se chovali jako na návštěvě, neohrožovali bezpečnost svoji ani ostatních. V opačném případě si pořadatelé vyhrazují právo vás z budovy vykázat. Upozorňujeme, že vstup na střechy budov či jiné běžně nepřístupné prostory je na vlastní nebezpečí. Buďte také, prosíme, ohleduplní k lidem se sníženou pohyblivostí či hendikepem, seniorům, těhotným a maminkám s kočárky a nechte je vstoupit do budovy přednostně.

Mohu vzít na prohlídku psa?

Prosíme vás, abyste své domácí mazlíčky nebrali na prohlídku do interiérů budov. Zákaz se nevztahuje na asistenční a vodicí psy osob se zdravotním postižením.

Bezpečnostní opatření

Rádi bychom vás požádali o vzájemnou ohleduplnost a dodržování hygienických opatření souvisejících se zabráněním šíření COVID-19. Informace budeme aktualizovat průběžně dle aktuální situace na našich webových stránkách zde.

GDPR

Z festivalu a jeho doprovodných akcích pořizujeme fotografické a audiovizuální záznamy, které následně využíváme na webu, sociálních sítích a ve výroční zprávě Open House Praha za účelem informování o akcích, propagace a reportování naší činnosti. Pokud s fotografováním vlastní osoby nesouhlasíte, informujte prosím našeho fotografa v průběhu akce (je označen samolepkou FOTOGRAF), nebo se na nás po festivalu obraťte prostřednictvím emailu info@openhousepraha.cz. O tom, jakým způsobem ošetřujeme ochranu osobních údajů si můžete přečíst zde.

Kolik to stojí?

Vstupy do všech budov a listy pro malé architekty jsou zdarma. Za festivalem je velké množství celoroční práce, která je závislá i na vaší podpoře. Pomozte nám realizovat další ročník zakoupením festivalového průvodce a dalších materiálů, které jsme pro vás letos připravili (trička, festivalový deník, pastelky, plakáty, tašky, nálepky aj.), ale i finančně, prostřednictvím platební brány Darujme.cz na našich webových stránkách. Díky pravidelnému příspěvku se můžete stát členy klubu Milovníci architektury. Vaše podpora nás posiluje a nabíjí energií do dalších příprav festivalu. Dává zpětnou vazbu, že naše práce má smysl, že o festival a další plánované celoroční aktivity stojíte.

Děkujeme a přejeme vám krásný otevřený víkend!


Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.